čtvrtek 16. 1. 2025
Odlehčení těla přináší úžasnou energii celému člověku, stejně jako výborné uvolnění kloubů, lepší pocit z pohybu i sebe sama. Pročištěním těla se hlavní benefit projeví v mysli. Mysl pookřeje a z očí září lehkost a radost.
Při plánování vaší osobní praxe mějte na paměti svůj životní styl, možnosti a čas. Vnímejte fáze dne, ve kterých jste schopni vyčlenit si prostor pro pravidelnosti, a vytvořte si svůj nový rituál.
Být v relaxační jógové pozici 15–20 minut vypodložen jógovými pomůckami, jako jsou bolster, kvádr, deka, oči zakryté vonným polštářkem, pocítit jemně rozprášený aura parfém Bio-Bachovek proti stresu a nechat mysl splynout s vibrací tibetské mísy – zážitek, na který se nezapomíná.
Proč prožívat myšlenku ega, že je stále potřeba se zlepšovat a být lepší, protaženější a silnější, když už na určité úrovni vše funguje.
Tělo je pro nás důkaz hmoty, dech a vnitřní proudění ukazují jemnosti našeho bytí - a něco uvnitř, co hovoří a my to občas slyšíme, oznamuje, že je ještě něco víc než pouhé tělo a dech, které jsou každodenně přítomné v životě.
Jak pravil Svámí Šivánanda: „Mysl je to, co člověka činí otrokem; a znovu ta stejná mysl je to, co ho osvobozuje.“ Nelze tedy stoprocentně stres označit za špatný, občas ho ve zdravé míře potřebujeme. Určitě jste více nežtisíckrát slyšeli o poplachové reakci v těle, „boj, nebo útěk“. Co si vlastně pod tím představit?
Začali jste chodit na jógu. Možná se už nějaký ten pátek účastníte skupinových prostocviků na podložkách. Dokonce několikrát týdně. Nemusíte pozorovat lektora, instrukcím rozumíte a plynule přecházíte z ásany do ásany. Co dál? Jak se vyhnout stereotypu a malinko svou praxi posunout?
Praktikování jógy by dětem mělo přinášet především radost z pohybu. Děti se mohou nenásilnou a zábavnou formou naučit zacházet správně a ohleduplně se svým tělem i emocemi.
Dynamická praxe jógových ásan, především záklonů se specifickým pozdravem slunci a jemnou praxí pránájámy...to je prána vašja jóga. Prána vašja jógu budete moci poznat i na Jóga Dnes Konferenci v Praze 21.10.2023, právě s Janou Poláškovou, autorkou článku.
Z historického hlediska je hathajóga chápána jako jedna z nejstarších forem praktikování jógy. Dnes existuje mnoho stylů, můžeme ale říci, že všechny čerpaly z hathajógy.