středa 22. 1. 2025
Strom – symbol dlouhého života, pevně zakořeněný, srostlý se zemí, jehož kmen vyrůstá vzhůru a s léty sílí, koruna míří vstříc slunci, větve se rozpínají do stran, ve větru ohebné, jako by nám zdálky mávaly. Mnozí z těchto velikánů se dožívají stovky let, pozorují měnící se svět kolem sebe, zatímco oni zde zůstávají spojeni se svou půdou, se svou zemí.
Tolásana je polohou lotosu, padmásanou, zvednutou nahoru za pomoci paží. Je součástí série aštanga jógy, kde se používá v poslední části jako výzva k zapojení svalstva těsně před tím, než se tělo na konci praxe uvolní. Představuje také šikovný prostředek pro naučení se zapojení dvou nižších bandh.
V současné době nás stres ovládá více, než tomu tak bylo kdy dříve. Pohlcuje nás někdy natolik, že si to možná ani neuvědomujeme. Mnoho z nás dokonce trpí úzkostmi a depresemi, které se opakovaně vrací. Za tyhle stavy může mimo jiné současná zrychlená doba a mnohdy enormní požadavky zvenčí na naši osobu. Proto se lidé často uchylují k józe a meditaci, jež mají na tyto stavy mysli pozitivní dopad. A čím je to vlastně způsobeno a skutečně nám může jóga pomoci?
Pozice, která snoubí sílu s lehkostí, propojuje celé tělo, vytváří pevnou i křehkou rovnováhu, překonává obavy, strach, pochyby, pomáhá vzlétnout… To vše je vrána. Vrána děsivá i povznášející.
Hanuman byl opičí král, náčelník. Hanumat znamená v sanskrtu mít obrovské čelisti. Hanumanásana je poloha opičího krále. Hanumana.
Jistě jste to zažili na vlastní kůži (eventuálně sval, kloub nebo dokonce žlázu s vnitřní sekrecí) – v průběhu praxe té či oné jógové pozice, se dostavila emoce. Možná celý roj emocí, které jste v dané chvíli nestačili pojmenovat, ani pojmout.
V pozdravech slunci A i B cvičíme dvě pozice psů, které patří k ásanovým základům. Na šířku ramenních a kyčleních kloubů jsou umístěny opřené ruce a nohy. Jsou-li nohy u sebe, jedná se o střechu.
Díky parivrtta trikónásaně se můžete na svět i život podívat bez tlaků a napětí. Stačí se přetočit a sledovat vše z nové perspektivy…
Pozice na zádech, která pomáhá při vylučování, působí proti plynatosti a uvolňuje záda. Provádí se jednou, nebo oběma nohama a jejich přitažením na břicho.
Pozice kleští patří do kategorie pozic v sedu. Tyto pozice uvolňují tělo, zbavují ho napětí a pomáhají znovu najít ztracenou rovnováhu. Předklony posilují vnitřní orgány a zklidňují nervy, vyrovnávají nepříznivé důsledky stresu.