O józe 23. 04. 2024 PDF Tisk

Jóga na vlně moderní doby

Hvězdy jsou jejími průkopníky. Lidé trpící bolestmi zad v ní hledají přítele. Soudci nejvyšších soudů si díky ní čistí hlavu. Řeč není o ničem jiném než o józe...

Jóga na vlně moderní doby

Cesta k osvícení, která vznikla v Indii před více než 5000 lety, je hitem už několik let. Je to cvičení zahrnující ásany, fyzické prvky, ale patří sem také meditace, duševní cvičení pro nové tisíciletí, které vás nabije a díky kterému načerpáte blaženost do svého nitra. Jóga se nyní šíří celým světem. Od Hollywoodu, kde má téměř každý herec svého osobního učitele jógy, do měst, kde obyčejní lidé jdoucí z práce domů nesou svou podložku ve vaku, aby si zacvičili, a protáhli tak svá, celodenním sezením zatuhlá, těla.

Všude lze vidět lidi, jak spěchají ze svých zaměstnání na lekce jógy různých stylů, aby vypli a vpluli do dimenze, kterou je bude provázet jemný a klidný hlas instruktora a bude je vyzývat, aby se sjednotili se svým tělem a také svou myslí. Cílem není ani tak procvičit tělo za pomoci fyzických ásan, ty jsou totiž jen malou částí této filosofie, cílem je spíše zbavit se stresu a úzkosti a nalézt klid. Zklidnit mysl. Průzkumy ukazují, že téměř patnáct miliónů Američanů zařadí denně nějakou formu jógy do svého režimu. Což je zhruba dvakrát tolik, než tomu bylo před pěti lety. 75 % všech zdravotních klubů v USA nabízí kurzy jógy. Někdo chce jógu dělat jen proto, že je to jóga a je to módní, hodně lidí se ale dívá dál. Snahou je obnovit tolik neklidné tělo a nalézt klid, cítit se lépe a urovnat myšlenky.  

Známá moderátorka, Oprah Winfreyová, ikona morálního a literárního vylepšení pro milióny amerických žen, věnovala celou svou jednu show tomu, aby ukázala všechny možné benefity, kterých můžete dosáhnout, když se józe budete věnovat. „Zhubl jsem; Přestal jsem kouřit; Podmanil jsem si strach z létání; Mohu znovu spát; Zachránila mé manželství; Zlepšila známky a postoje mé dcery.“ A mnoho dalších pozitivních vět, které zazněly z úst mnoha hostů i diváků.

Zní to dobře, nemyslíte? Jakési „Namasté“, jak říká váš instruktor na konci lekce: Božské ve mně se vkládá k božskému ve vás. Ale pojďme trochu dál. Jóga je víc než síla pozitivního myšlení a správně zvládnuté techniky dýchání!

Jógové pojetí

Při rozmýšlení nad tím, jak celou jógu vlastně pojmout, bychom se měli podívat na jednak indické pojetí, ale také pojetí západní, která se doplňují. Indická tradice rozvíjí metafory a způsoby, jak popisovat tělo (životní síly, energetická centra), jejich plynutí, a to zevnitř ven. Západní tradice hledí na tělo zvnějšku a chce věřit jen tomu, co vidí, měří a co dokáže nejrůznějšími výzkumy potvrdit a racionálně obhájit.

Jóga jako taková je však více holistická, zajímá se o integraci těla, dechu a mysli najednou.

Několik kontrolovaných studií, které byly provedeny za poslední roky, jsou důvodem k naději. Že pokud propojíme jógu se svou každodenní rutinou, získáme mnoho pozitivních benefitů. Série cviků stejně starých jako Sfinga by se mohla ukázat jako zázrak zítřka – nebo jen zbožné přání od miliónů lidí, kteří přijali jógu o něco více než pouze jako generační dědictví.

Vzrůstající zájem

Na počátku 70. let byla jóga v USA jen málo známá – možná jen díky několika málo nadšencům zvučných jmen, jako byli Beatles či herečka Mia Farrow, jedincům, kteří cestovali do Indie, aby v roce 1968 seděli u nohou Maharishi Maheshe, se dostala více do podvědomí veřejnosti. Až poté nastal zvrat a jóga se stávala čím dál tím víc populární. Nejprve to znamenalo duchovní očistu a znovuzrození, což je netoxický způsob, jak se dostat vysoko. Poté byla považována za druh preventivního léčiva, který pomohl zvládnout a snižovat stres. „Třetí vlna byla fitness vlna,“ říká Richard Faulds, prezident Kripalu centra pro jógu a zdraví v Lenox, Massachusetts. „A to je o síle, pružnosti a vytrvalosti.“

Na každé fázi byli nejpřesvědčivějšími obhájci filmové idoly a rockové hvězdy, tj. prodejci, kteří díky svým jménům byli hojně napodobováni masou lidí, kteří se jim chtěli vyrovnat. Dnes je jóga praktikována spoustou hvězd – Madonna, Julia Roberts, Meg Ryan, Ricky Martin, Michelle Williams či Gwyneth Paltrow. 

Jóga je mocná a pomáhá. Důležité je najít si to své, co v ní vy sami chcete nalézt.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné