sobota 7. 12. 2024
Slovo biorytmus se skládá ze dvou částí pocházejících z řečtiny: bios – život, rhythmos – pravidelný pohyb. Jde o soustavné opakování „něčeho“, co se děje v určitých cyklech. Týká se to člověka, zvířat, přírody i mnoha dalších dějů okolo nás.
Stres představuje častý důvod návštěvy lékaře, chronický stres je spojován s urychleným biologickým stárnutím a zvýšenou mírou chronického zánětu v těle. Může jóga pomoci?
Co se stane, když se budete věnovat po dobu dvou týdnů pravidelné praxi domácí jógy? Možná ani nevíte, že můžete udělat víc, než by vás kdy mohlo napadnout…
Je nositelkou života, po dlouhá staletí je uznávána pro své léčebné vlastnosti. Symbolizuje pohyb i klid, dává harmonii i pocit sepětí a spojení s přirozeností a přírodou. Bez jídla vydržíme dlouhé týdny, bez vody ale jen několik málo dní. Proč má pro nás voda tak velký význam?
Vbočený palec nevypadá hezky v sandálech, to je ale ze všech problémů, které může působit, ten nejmenší. Mnohem vážnější je, že způsobuje bolesti nohou, zad, kolen i kyčlí. Jedním z prostředků, které dokáží tyto nepříjemné obtíže zmírnit, se může stát jóga.
Jarní únavou každý rok trpí nejeden z nás. Má vůbec nějaké zdravotní opodstatnění nebo je to jen výmysl? Někdo namítá, že se ho nic takového netýká, jiní zase naopak moc dobře ví, o čem mluvíme. Co nám tedy tělo dává jarní únavou přesně najevo?
Ať už je to tím, že sociální média šíří vlnu otužování, nebo tím, že se najednou více zajímají o prostředky, které podpoří zdraví a imunitu, nebo tím, že je to zkrátka těší a baví, v posledních dvou letech zažívá ohromný vzestup otužování. Jak s ním začít, aby prospívalo a neškodilo?
Veganské Vánoce již nehalí opar exotiky a nevšednosti jako před pár lety. Milovníků rostlinné kuchyně přibývá, podobně jako receptů, tipů a rad, jak tento životní styl praktikovat snadno, zdravě a hravě. Přesně takové mohou být i veganské Vánoce – ve skutečnosti se od těch tradičních v mnohém neliší.
Hrudník dostává na podzim zabrat. Je nám zima, choulíme se do sebe, hrbíme se, bolí nás mezi lopatkami, píchá nás na hrudi, bojíme se otevřít se chladně se tvářícímu světu. Jaké polohy zařadit do praxe, abychom to rozpustili? Jak na vnitřní praxi otevření se?
Není to pouze o tom, že někdo má štěstí a rychlý metabolismus, a nemusí tak moc sportovat. Štíhlé tělo nemusí nutně znamenat tělo netučné. Hlavním cílem je jednoznačně být fit, cítit se, ale také vypadat podle svých představ.