sobota 7. 9. 2024
V dnešní době se setkáváme s velkým množstvím dietologických doporučení a pohledů na způsob stravování. Jeho odlehčování je čím dál tím častěji zásadním předpokladem pro život ve zdraví a spokojenosti. Hojnost všeho a možnost koupit a sníst cokoliv mnohdy odvádí naši pozornost od složení výrobků.
Abychom předešli častým degenerativním onemocněním, zdravotním problémům, únavě či stresu, měli bychom se přizpůsobit přírodě a jejím sezónním potravinám, svému tělu i jeho potřebám. Odklonili jsme se od své podstaty, a když nyní nasloucháme svému tělu a jeho řeči, přichází potřeba půstu.
Názory na to, jak tělu odlehčit a opět nastartovat náš organismus, se často velmi liší. Vypracováváme studie, zkoumáme, zkoušíme a porovnáváme spousty způsobů, které vedou k pravidelné regeneraci z hlediska výživy i vlastních sil. Vedle této reality zde stojí ještě jedna – přístup ke stravování vycházející z dávných véd, které jsou kolébkou všech znalostí, jež máme k dispozici, jelikož obsahují veškeré vědění světa a jsou jakýmsi návodem pro život zde na zemi.
Vrátíme se přibližně o 500 let zpátky do Indie, Bengálska, kde žil a působil Sanátana Gósvámí – velký učenec, teolog a diplomat, který byl zaměstnán ve vládní službě. Po dechberoucím setkání s učitelem Čaitanjou Maháprabhuem se rozhodl, že se stane jeho následovníkem. Pozorně naslouchal jeho radám a doporučením, na základě kterých sepsal řadu duchovních knih a objevil ztracená svatá místa ve Vrindávanu. V díle s názvem Šrí Haribhakti vilása, jež se odkazuje na védy, rozpracovává základní aspekty vaišnavského životního stylu a filozofie. Odhaluje postupy a rituály, jak dosáhnout konečného osvobození v tomto životě. Ve dvanácté viláse popisuje ékádaší, jogínský půst, který se dodržuje již odedávna.
Ékádaší doslova znamená „jedenáctý den“. Jedná se o jedenáctý lunární den (tithi) dorůstajícího i ubývajícího měsíce, tedy jedenáctý den po úplňku a novu. Během roku se mohou vyskytnout jemné odchylky, kdy se ékádaší výjimečně přesouvá na základě východu slunce na další den (tedy na dvádaší a někdy i trajódaší). Půst začíná před východem slunce a trvá do dalšího východu slunce. Jde o přesně určené astrologické datum i čas zahájení a ukončení jogínského půstu dle tisícileté védské tradice. Ékádaší se praktikuje pravidelně jako součást vaišnavské kultury i šivaismu – tedy dvou hlavních posloupností Sanátanadharmy. Tyto zásadní učitelské posloupnosti si můžeme představit jako rozvětvené kořeny, které tvoří velcí filozofové, učenci, mystici, mudrci, ale nikoliv samozvaní učitelé. Jde o jasnou linii, na základě níž dochází k předávání informací v procesu učení od učitele k žákovi.
V Čechách je velice podobně datován jogínský půst od Žofie Kanyzové v kalendáři Krásné paní. Datumově vychází na jeden až dva dny okolo ékádaší. Vlivem astrologické konstelace je ékádaší stanoveno přesně na takový den a čas, aby byla jeho příznivost naplněna.
Působení ékádaší je celostní. Příznivě ovlivňuje nejen naši zdravotní stránku, ale i duchovní oblast, proto má každé ékádaší svoji historii a příběh, se kterým je spojeno – vztahuje se i ke konkrétnímu božstvu. Dodržením tohoto půstu získáváme určité výhody, pokud tedy podnikneme konkrétními kroky. Zjednodušeně řečeno se nám upraví karma, neboť se jistým způsobem obětujeme. Ten nejzásadnější přínos pro náš život spočívá v tom, že převezmeme kontrolu nad svou myslí i tělesnými smysly a nasměrujeme je k duchovnímu pokroku. K těmto benefitům se ještě přidává bezesporu veliká úleva pro fyzické tělo.
Jak tedy může vypadat takový půst v praxi?
Ve stanovený den vynecháme obiloviny, luštěniny a boby. Ájurvéda obecně nedoporučuje konzumovat jisté potraviny a látky, které nedosahují sattvické kvality – maso, ryby, vejce, cibule a česnek, alkohol, drogy, návykové a toxické látky včetně nápojů obsahujících kofein a tein – a tudíž nejsou žádoucí ani v období ékádaší.
5 úrovní ékádaší
1. Plný půst (nirdžala-vrata) – nepijeme ani nejíme
2. Půst, při kterém pijeme jen vodu
3. Půst, při kterém pijeme a jíme neupravené ovoce
4. Půst, při kterém pijeme a jíme jedno vařené jídlo za den
5. Půst, při kterém pijeme a jíme dle pravidel ékádaší