Ostatní jógy 19. 09. 2022 PDF Tisk

Jaká jóga je pro mě nejlepší?

Každý lektor jógy dostal od klienta někdy otázku která jóga je nejlepší”? Lze na tuto otázku vůbec odpovědět nějakým jednoznačným způsobem?

Jaká jóga je pro mě nejlepší?

Co vlastně chci?

 Ano, samozřejmě chápu, o co tazateli jde. Jóga je sice jen jedna, ale zato jejích modifikací, stylů a zaměření je tolik, že je těžké se v nich orientovat.

Věřím, že lektoři jógy jsou orientovaní na potřeby svých klientů, dokáží se empaticky vcítit a že dokáží poradit.

Velmi vhodná je úvodní sondáž, která dokáže dobře nasměrovat.

První důležitou otázkou by mělo být, co vlastně klient od jógy a jógové lekce očekává. Zda chce spíše pracovat s tělem a dostat ho do formy nebo zda se chce spíše věnovat jemnějším technikám, protahování nebo meditaci.

Vše se také odvíjí od toho, zda již tazatel má s jógou nějakou zkušenost nebo zda vybírá lekci pro první seznámení se s ní.

Otázka, co od jógy očekáváteje dobrá pro klienta i z toho důvodu, že má příležitost se zamyslet nad tím, co vlastně skutečně potřebuje. Protože někdy máme nějaké představy a když je vyslovíme nahlas, zjistíme, že představy mohou být na hony vzdálené od našich potřeb.

A co potřebuji?

Stejně jako u jakékoli činnosti je potřeba i dobrá dávka/míra pravdivosti k sobě. Je dobré zhodnotit, jak na tom aktuálně jsem - fyzicky i psychicky a zahrnout to do úvah o tom, jakou lekci si zvolím. Protože naše ego má někdy názor, který se může od skutečné potřeby velmi lišit.

Je též potřeba brát do úvahy aktuální zdravotní stav - u něj je obzvlášť důležitá otázka která jóga je teď pro mě nejlepší”.

Často se totiž děje, že jedeme v zajetých kolejích a nerozhlížíme se po možnostech, které by nám život usnadnily. Když jsme zvyklí na např. lekce dynamické jógy a jsme po nemoci/úrazu, měli bychom zvážit, zda jsme na dynamickou lekci již skutečně připraveni.

Proto je tak velký výběr různých lekcí a proto je tolik lektorů a různých přístupů. Aby se našlo řešení a nabídka pro každého a v každé životní situaci.

 

Mluvte s lektorem

Je dobré spojit se s lektorem, na jehož lekci se chystáte a probrat s ním, jaký má přístup a co se na jeho lekcích (plus mínus) děje. Je také fér lektorovi říci, jak jste na tom zdravotně - zda jste po operaci/zákroku/nemoci, zda máte nějaká fyzická (i psychická) onemocnění apod.

Věřte mi, že není pro lektora nic příjemného, když mu po nějaké náročnější lekci, jen tak mimochodem oznámíte, že vám přišli na vyhřezlou ploténku či něco podobného.

Jako vždy a téměř v každém tématu dostáváme se tedy k tomu, že naslouchání vlastním potřebám je pro život podstatné. Lektor jógy či jóga samotná je jen prostředníkem k tomu, abyste byli spokojení. Proto vybírejte lekce ne podle zvyku, ale zkoušejte, experimentujte a hlavně naslouchejte sobě, jakou lekci zrovna teď aktuálně potřebujete.

Lektor jógy (povětšinou) není lékař. Přesto byste i jeho rady a doporučení měli brát na zřetel. Plno jógových pozic lze modifikovat tak, aby vám byly přístupné i pokud máte nějaká zdravotní omezení či třeba zkrácené zadní strany stehen.

Jóga umí být velmi nápomocná, ale není to o tom, že ji necháme ať nám pomůže.

Jaká jóga je tedy pro mě ta pravá?

 Ta, které důvěřujeme a dává nám smysl. Ta, která respektuje naše aktuální rozpoložení a umí nás v něm podpořit - ať už tak, že jemně působí na naše klouby, nebo nás podpoří meditační praxí, nabídne nám fyzické uvolnění nebo naopak zachumlání do deky.

Ta, která nás (na)učí tomu, že jóga není jen pro vyvolené, ale skutečně pro každého. Je to vztah, do kterého každý něco přináší a zároveň vyžaduje respekt a pozornost. 

Protože bez úcty a respektu je pak praxe jógy jen prázdnou formou, které není dopřáno se plně rozvinout do svého plného potenciálu.

Objednat předplatné