Power jóga 12. 05. 2023 PDF Tisk

Powerjógové žití jógy

Od roku 2003 se powerjóga postupně šíří celou Českou a Slovenskou republikou. Za tu dobu urazila kus cesty. Je atraktivním jógovým tréninkem, ve kterém se uplatňují všechna doporučení jógové praxe, fyzioterapeutické koncepty i techniky práce s pozorností a myslí.

Powerjógové žití jógy

Powerjóga nejdříve zaměstná fyzické tělo, přes které upoutá cvičícího. Postupně otevírá bránu k vnitřnímu prožívání a vnímání sebe sama. Trénuje pozornost a orientuje ji zvoleným směrem. 

Powerjóga je novodobý fitness pro zdraví. Od klasického sportu se liší tím, že je generátorem energie a energii nespotřebovává, nýbrž produkuje. Od ostatních stylů jógy se neodlišuje. Je v jejich spektru již od 80.let 20.století a svou otevřeností a tvořivostí láká mnoho nových zájemců o jógu. 

Nejedná se však jen o pouhopouhé cvičení. Jedná se komplexní přístup k životu s důrazem na směřování pozornosti, dechu, dynamické provádění jednotlivých ásan v krátkých sestavách, které jsou tvořeny v principu vinjása krama.

V úrovni zdravého pohybu je powerjóga postavena na principech řízeného pohybu, správném držení těla a stimulaci hlubokého stabilizačního systému. Bez řízeného dechu by powerjóga nebyla kvalitním fyzickým, ani mentálním tréninkem a tak plný jógový dech, nebo dech udždžají jsou základními pilíři cvičení ásan v rytmu pozdravu slunci. Tím, ale cesta powerjógy nekončí. Řízeným dechem, ásanami, koncentračními a relaxačními technikami, základními pravidly Pataňdžaliho systému jógy působí na redukci napětí a stresu. Velký benefit tedy zažívá centrální nervová soustava. 

Powerjóga je způsobem aktivní relaxace a vědomého pročištění mysli (i těla), což je další z blahodárných účinků powerjógy. Detoxikuje organismus, propojuje dech a pohyb na základě principů zdravého pohybu, zlepšuje srdeční a dechovou činnost, harmonizuje endokrinní, imunitní a především nervový systém, redukuje napětí a stres, učí přemýšlet o tom, jak se člověk chová k sobě samému i k okolí na základě jednoduchých instrukcí instruktora v lekci powerjógy:

Nesoutěžte, nedosahujte výkonu, ale respektujte své tělo a možnosti při cvičení, mějte trpělivost a plynule dýchejte! Nechte si čas a mějte trpělivost, abyste se v ásanách dobře cítili. Každá ásana je správná v provádění vaším tělem a také když vás v ní nic nebolí. Nenalhávejte si, že musíte vše zvládnout a být nejlepší. Ciťte svůj dech, své tělo a nechte se unášet na vlně dechu. Nespěchejte a nechtějte být, jako sousedka vedla vás. Každý je individualitou a jde svou cestou powerjógy.

Takto komunikuje odborně trénovaný instruktor powerjógy, aniž by návštěvník lekce powerjógy věděl, že právě tato slova jsou základními pravidly - filozofií jógy ve výkladu jógové praxe.

Powerjóga pomáhá

Powerjóga pomáhá lidem ve všedním životě, aniž by je směřovala k sektářství. Nechává jim volnost a umožňuje cítit radost, kterou každý projevuje jiným způsobem. Powerjóga je příjemnou průvodkyní, ze které člověk může čerpat energii a naučí-li se jít s ní ruku v ruce, může zlepšit kvalitu svého fyzického i duševního zdraví.

 

Objednat předplatné