Jin jóga 24. 04. 2023 PDF Tisk

Jin jóga – jak zrelaxovat tělo vsedě

Jin jóga je jóga s pomalým tempem a pozicemi vsedě s delší výdrží. Tento styl je skvělý pro začátečníky, jelikož lekce nejsou náročné, a přitom se v nich učíte plně procítit každý sval, právě díky delší výdrži. Jin jóga může být také meditativní praxí, která vám pomůže najít vnitřní klid a spokojenost se sebou samými.

Jin jóga – jak zrelaxovat tělo vsedě

Jin jóga (známá také jako akupunktura bez jehly) příznivě ovlivňuje proudění životní energie (čchi) do buněk a orgánů celého těla. Významně napomáhá flexibilitě kloubů, posiluje imunitu, uvolňuje přebytečnou tenzi a přináší pocit klidu a lehkosti. Aplikováním tlaku na body podél meridiánů ovlivňuje jin jóga zdraví konkrétních orgánů stejným způsobem jako akupunktura.

Delší výdrž – cesta k úspěchu

Aby tohoto efektu bylo docíleno, setrvává se v pozicích průměrně kolem dvou minut. Na úrovni mysli pěstuje jin jóga nesoudící pozornost vůči tomu, co se objevuje v našem fyzickém, emočním a energetickém těle. Ukotvuje nás pevně v přítomném okamžiku a pomáhá nám kultivovat svobodný a radostný přístup k životu. Budete odcházet odpočatí a zároveň posíleni na těle i mysli.

Jin jóga je praxí a technikou, která vám umožní objevit a prozkoumat obrovský vnitřní prostor, který se rozprostírá ve vašem nitru. A také vás naučí do hloubky se poznat a ztotožnit se s vlastním tělem. Propojí tělo s myslí prostřednictvím každého nádechu a výdechu. 

Spojení pradávných tradic

Jin jóga je propojením tří starodávných tradic: Indické jógové tradice, která kromě filosofie předává jin józe i soubor hathajógových ásan, čínské taoistické cesty, z jejíž hloubky a moudrosti jin jóga vychází, a čínské medicíny a její teorie meridiánů, tedy drah, které odpovídají za tok energie čchi. Tyto meridiány se pojí k jednotlivým tělesným orgánům a prostřednictvím jin jógy na ně můžeme intenzivně působit, posilovat je a zlepšovat jejich funkci.

Jak lekce jin jógy vypadá?

Snažíme se uvolnit napětí ve svalech a zaměřit se na protažení pojivových tkání (vazů, šlach, fascií, kloubů). Tedy tkání, které mají velký význam pro rozsah pohybů. Jin jóga pracuje především se spodní (jinovou) částí těla – bederní páteří, pánví, klouby a dolními končetinami. Velký důraz klade na individuální možnosti těla, na kostěnou strukturu, která je stejně jako otisk prstu naším originálem. Pohyby se provádějí uvědoměle, s respektem k tělu, jeho limitům a možnostem.

Jin jóga je vhodná pro všechny, bez ohledu na zkušenosti, flexibilitu či věk. Přináší jinový princip, který nám v aktivním stylu života schází. Všechno kolem se neustále zrychluje a právě jin jóga nám dává příležitost zastavit se, zklidnit, bděle vnímat a radovat se. Vyvážit životní rytmus.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné