pátek 24. 1. 2025
Z hlediska nedynamických stylů jógy jsou dnes v oblibě zejména jin jóga a jóga restorativní. Mnoho lidí si je plete a vnímá je jako „takovou tu pomalou jógu“. A když do hry vstoupí ještě tradiční hatha jóga, je zmatek dokonán… V čem jsou jednotlivé styly specifické a v čem se naopak potkávají?
Fascie. Pro laickou veřejnost slovo zcela neznámé, pro doktory termín někdy až příliš opomíjený. V jógové praxi však začíná být fasciální problematika stále více skloňované téma. Pro mě osobně znamená propojení jógového cvičení a fasciálních principů novou cestou seberealizace a poznání. Pojďme se tedy společně podívat, co se za tímto tajemným slovem skrývá.
Někdo z nás je noční sova, jiný ranní ptáče. A tím už je dáno, že sovy na ranních lekcích často nepotkáte. Jedině nějakou zatoulanou, kterou k brzkému vstávání přemluvila kamarádka, ale to se jí těžko povede podruhé.
Nelze projít životem bez jediného šrámu na duši či těle. Statistiky mluví jasně – 70 % lidí na celém světě zažije alespoň jednou za život potenciálně traumatizující situaci. Většina se s těmito zážitky vyrovná, ale nezanedbatelná část lidí nese následky dál v podobě různých diagnóz, jako je komplexní trauma nebo posttraumatická stresová porucha (PTSD).
Všichni víme, že relaxace je velice důležitá pro obnovu fyzických i mentálních sil. Je nezbytná obzvláště v dnešní době, kdy je po nás požadován maximální výkon, a to nejen v zaměstnání, ale i doma, při výchově dětí, často i při sportu –jedeme zkrátka na doraz. Jednou z možností, jak velice příjemně relaxovat, je praxe restorativní jógy.
Tyto lekce vám nabízí čas pro zastavení se, uvolnění a klid. Jednou z nich je restorativní jóga, která může být doplněná i jógovým spánkem (jóga nidrou). Tyto lekce umožní zbavit se stresu, úzkosti a neklidného spánku, pomohou v hluboké regeneraci organismu a pročištění mysli.
Jedním z pilířů fasciálního tréninku je auto-myofasciální uvolnění či mobilizace, které mají také proprioceptivní účel, a to s různými pomůckami. V tomto případě s válci a míčky. Tohle je něco, co je pro klasickou jógu stejně jako pro fitness a sportovní oblast trochu nové.
Hathajóga je stylem jógy, který spojuje dech s delší výdrží v jednotlivých ásanách. Cílem je zapojit každý sval v těle, zklidnit mysl a vše dokonale prodýchat. Hathajóga je součástí královské cesty rádžajógy, a to především pro svůj obsah technik, kterými jsou ásany, pránájáma, krije, bandhy, mudry, mantry, zkrátka techniky očišťující naše tělo.
Tvořivost je vinjása jóga. Je to vnitřní vyjádření a svých emočních stavů a současně dynamické plynutí v pozicích v dechu udždžají, a toto plynutí se stává tvz. dynamická meditací. Bez spěchu, s naprostým vnořením se do průběhu pohybu se vytváří teplo a lehkost, které se stále rozvíjejí.
Práce s myslí bude v jógové terapii způsobem rozplétání tajných zákoutí psychiky, a v této návaznosti i uvolněním pro fyzické tělo. Jógová terapie je prostředek pro pochopení hlubokých vztahů uvnitř nás. Vydejte se na cestu sebezkoumání.