pátek 6. 12. 2024
Hathajóga je stylem jógy, který spojuje dech s delší výdrží v jednotlivých ásanách. Cílem je zapojit každý sval v těle, zklidnit mysl a vše dokonale prodýchat. Hathajóga je součástí královské cesty rádžajógy, a to především pro svůj obsah technik, kterými jsou ásany, pránájáma, krije, bandhy, mudry, mantry, zkrátka techniky očišťující naše tělo.
Z historického hlediska je hathajóga chápána jako jedna z nejstarších forem praktikování jógy. Dnes existuje mnoho stylů, můžeme ale říci, že všechny čerpaly z hathajógy.
Pataňdžaliho „Jógasútra“ je nejstarším dochovaným dílem o józe. Jedná se o výklad jedné ze šesti klasických filosofických škol hinduismu. Každý z nich z jiného úhlu pohledu rozvádí a dotváří učení védských upanišad. Skrývá se zde dávná moudrost, z níž pramení prapůvodní hathajóga.
Hathajóga přirovnává lidské tělo ke květině lotosu. Stejně jako se lotos s východem slunce otevírá, otevírá se tělo s nádechem. A stejně, jako se lotos se západem slunce zavírá, zavírá se tělo s výdechem. Vědomé dýchání je základním stavebním kamenem nejen hathajógy jako takové, ale i života jako celku.
S čím bojujeme v dnešní době nejčastěji? S nejednotností, roztříštěností vlastních myšlenek. Nemáme vládu nad svou myslí a nejsme schopni ji ukočírovat tak, aby šla jedním směrem. A právě hatha jóga nás učí postupnými změnami těla dojít i ke změnám mysli.
Lidské životy jsou charakterizovány protiklady, které jim v určitém smyslu dávají dynamiku. Jenže když jsou protiklady v rozporu, vzniká neklid. Ten může mít rozkladný vliv. Právě s takovým neklidem pracuje jemná hatha jóga. Učí nás spojovat, co je rozdělené.
Hathajóga je typická dlouhými výdržemi. Ásany se zaujímají na delší dobu a během tohoto času praktikující sleduje dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Učí se posílat pryč veškeré myšlenky, učí se zklidňovat mysl s pomocí dechu, učí se být sám se sebou v klidu a harmonii.
Říká se, že jóga je jen jedna, je však mnoho způsobů, jak ji praktikovat. Na jedné straně statika a klid hathajógy, na druhé dynamika a energie powerjógy.
Vyzdobte si místnost, kde praktikujete, abyste navodili atmosféru vhodnou pro soustředění a budování vnitřního klidu a pohody. V tomto směru skvěle poslouží svíčky, které se mohou stát i pomůckou při meditaci.
Některé ásany a hathajógové krije dávají jako závěrečnou konsekvenci praktikování, jsou-li prováděny pomalu se soustředěním na dech, výbornou relaxaci těla...