Jóga Zprávy 16. 05. 2023 PDF Tisk

Dynamická prana vashya yoga

Staňte se pány svého dechu, prana vashya vám pomůže udržet pozornost na ásanách, aniž by umožnila mysli se kamkoliv toulat.

Dynamická prana vashya yoga

Prana vashya [čtěte „prána vašja“] znamená kontrolu („vashya“) životní energie („prana“). Má přinést kapku pránájámy (kontrola prány prostřednictvím praxe dechových cvičení) do praxe ásan. Během těchto otevřených lekcí se naučíte kontrolovat plně svůj dech a díky kontrolovanému dýchání pak udáte ten správný rytmus všem prováděným ásanám. Tím, že se stanete pány svého dechu, prana vashya udrží pozornost na ásanách, aniž by umožnila mysli se kamkoliv toulat.

Naučíte se zadržovat dech tam, kde to pro vás bude mít ten správný význam. Využívání zádrží dechu při některých pohybech má velmi silný pozitivní vliv na zdraví našeho organismu, rozvoj fyzické vytrvalosti a také psychické odolnosti.

Tyto rozvinuté schopnosti pak mohou být přeneseny z jógové podložky do života. Hlavním přínosem je klid, jasná a stabilní mysl (díky kontrole dechu), což ovlivňuje způsob, jakým člověk v životě reaguje. „Pokud dokážeme ovládat svůj dech na jógové podložce, pak můžeme mít pod kontrolou i svůj život,“ je to, co znamená prana vashya. „Kontrola našich emocionálních reakcí na výzvy, která nám život přináší,“ jak uvedl její zakladatel Vinay Kumar z města Mysore v jižní Indii.

Tato pevně daná dynamická sekvence pozic je tak náročná, jak si ji uděláme – vhodně ji uzpůsobíme pro úplné začátečníky a pokročilé zase posuneme na novou úroveň jejich praxe.

Vyzkoušejte tuto speciální lekci v rámci jógových speciálů v Energy Studiu, v pátek 26.5. od 17.00 hodin do 18.15 hodin s Janou Poláškovou. Cena lekce: 350 Kč (jednotlivý vstup k zakoupení na webu, nebo cena dle typu permanentky. Registrace zde

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: @fotimjogu.cz - Dara Rakovčík

Objednat předplatné