čtvrtek 21. 9. 2023
Některé krije vedou k hluboké koncentraci a i k určitým meditativním prožitkům na základě kontroly smyslů. Kdo má potíže s meditací, ten by měl využívat tyto přípravné krije, neboť právě ony jsou mostem od vědomého myšlení k vyšším meditativním stavům...
Téma čistoty v kontextu jógové praxe většině lidí asociuje zejména tradiční sérii očistných technik, zahrnující pro jemnocitného zápaďana mnohdy respekt až posvátnou bázeň i nejedno dobrodružství....
„Čistotou se zlepšuje schopnost poznání – jednobodovost mysli, kontrola nad smysly a schopnost vnímat svoji podstatu.“ Jogasútra II.41.....o očistě a jarním restartu je celé nové vydání JÓGA DNES březen/ duben 2023, které vychází 1.3.
Jógová praxe očišťuje. Očišťuje ve všech významech, jež si pod tímto slovem můžeme představit. Jedním ze sdělení Pataňdžaliho osmistupňové cesty jógy je i informace, že předtím, než začneme očišťovat mysl, je třeba zevrubně očistit tělo, protože očista těla nastaví k očistě nitra lepší podmínky. Do této tematiky patří očista nosu a jazyka.
„Uddijána bandha je pravým požehnáním pro lidstvo. Přináší zdraví, sílu a dlouhověkost každému, kdo ji provádí“, dodává Svámí Šivananda k praktikování uddijána bandhy.
Už naši dávní předkové před koncem starého a začátkem nového roku cítili potřebu urovnat všechny své záležitosti, vyřešit staré spory a dokončit vše, co mělo být dokončeno. To vše proto, aby do nového začátku mohli vstoupit s čistým listem. Tuto tendenci dnes jistě máme i my: je to dědictví generací, které v sobě neseme. Jaké očistné techniky nabízí jóga?
Organizovanost je základ úspěchu...vytvořte své vlastní očistné rituály, které pravidelně zařazujte do své praxe... pomůžou vám na vaší cestě za úspěchem a také v rámci podzimních dnů.
S příchodem pylů, velkých teplotních rozdílů a nového období je vhodné pravidelně praktikovat jógové néti – výplach nosu. Džala néti, je jednou ze základních očistných technik, která se využívána v józe.
První, a nejenom první, návštěvy Indie jsou pro naši kulturu zcela fascinující. Jaká byla zkušenost Václava Krejčíka v průběhu očisty střev na lekci jógy?
Důkladná očista je v hathajóze jedním ze základních pilířů zdraví. A to jak tělesného, tak i duševního. Protože jóga chápe očistu těla jako prostředek nutný k chůzi a vykonávání dalších důležitých úkonů, nikoliv pouze zevně, jako západní člověk. I z toho důvodu jsou tak zápaďany některé její techniky často vnímány s odporem, či alespoň s ostychem.