pondělí 24. 3. 2025
Vítejte u posledního dílu seriálu pojednávajícího o tradičním jógovém způsoby očisty trávicího traktu. Již jsme se seznámili jak s historií vzniku a významem Šankaprakšálana, tak i s praktickými návody na její provedení. Zbývá již jen osvětlit, jak postupovat po jejím ukončení tak, aby vše dopadlo k vašemu užitku a šankaprakšalána splnila svůj účel bez toho, aby vám bylo špatně.
V prvním dílu jsme vás seznámili se vším, co se skrývá pod termínem Šankaprakšálana . Povídali jsme si o historii jejího vzniku, o pramenech, v nichž je popisována, o blahodárných účincích, které její praktikování přináší. V dnešním druhém díle seriálu bychom se chtěli zaměřit na popsání dvou lehce odlišných způsobů, jimiž lze šankaprakšálanu provést.
Jaro je obdobím, kdy se příroda po dlouhé zimě probouzí opět naplno k životu. Symbolizuje nové začátky, a z toho důvodu je vhodnou dobou i pro očistu a detoxikaci těla. Proto jsme se rozhodli seznámit vás z tradičním jógovým způsobem očisty, který je jako takový znám již po staletí - Šankaprakšálana
Výplach nosu - džala néti pomocí “néti lota (konvičky)” je starodávná, ale stále důležitá metoda, která pomáhá udržet dutiny a nos čisté a zdravé. Stačí trocha vlažné vody se solí a jednoduchý postup, který zvládne každý. Díky této technice odstraníte nečistoty, prach a hlen, a váš dech bude volný a svěží – ať už v zimě, kdy řádí nachlazení, nebo na jaře, když útočí alergie.
Jógová praxe očišťuje. Očišťuje ve všech významech, jež si pod tímto slovem můžeme představit. Jedním ze sdělení Pataňdžaliho osmistupňové cesty jógy je i informace, že předtím, než začneme očišťovat mysl, je třeba zevrubně očistit tělo, protože očista těla nastaví k očistě nitra lepší podmínky. Do této tematiky patří očista nosu a jazyka.
V dnešní době se jednoho večera rozhodneme a druhý den skočíme do praxe jógy rovnýma nohama a bez větších příprav. Kdysi byly očistné techniky prvním stupněm před samotným praktikováním jógy. Proč tomu tak bylo a mělo by tomu tak být i dnes?
V dnešní době se setkáváme s velkým množstvím dietologických doporučení a pohledů na způsob stravování. Jeho odlehčování je čím dál tím častěji zásadním předpokladem pro život ve zdraví a spokojenosti. Hojnost všeho a možnost koupit a sníst cokoliv mnohdy odvádí naši pozornost od složení výrobků.
Úplněk je ten správný čas pro očistu - nejenom fyzickou a mentální, ale také prostoru, ve kterém člověk žije, kde se pohybuje, místa, se střídá hodně lidí - jako je např. jógové studio.
Důkladná očista je v hathajóze jedním ze základních pilířů zdraví. A to jak tělesného, tak i duševního. Protože jóga chápe očistu těla jako prostředek nutný k chůzi a vykonávání dalších důležitých úkonů, nikoliv pouze zevně, jako západní člověk. I z toho důvodu jsou tak zápaďany některé její techniky často vnímány s odporem, či alespoň s ostychem.
V minulém článku jsme se věnovali teoretickému vysvětlení trátaky a dnes se zaměříme na praktické provedení. Budeme se zabývat jejím prvním stupněm, bez jehož dokonalého zvládnutí nemá smysl pokračovat dál. Konkrétně se zaměříme na kombinaci vnější a vnitřní trátaky, kdy člověk hledí na vybraný předmět po určitou dobu bez mrkání a poté hledí na stejný předmět se zavřenýma očima.