čtvrtek 5. 12. 2024
Jógová praxe očišťuje. Očišťuje ve všech významech, jež si pod tímto slovem můžeme představit. Jedním ze sdělení Pataňdžaliho osmistupňové cesty jógy je i informace, že předtím, než začneme očišťovat mysl, je třeba zevrubně očistit tělo, protože očista těla nastaví k očistě nitra lepší podmínky. Do této tematiky patří očista nosu a jazyka.
V dnešní době se jednoho večera rozhodneme a druhý den skočíme do praxe jógy rovnýma nohama a bez větších příprav. Kdysi byly očistné techniky prvním stupněm před samotným praktikováním jógy. Proč tomu tak bylo a mělo by tomu tak být i dnes?
V dnešní době se setkáváme s velkým množstvím dietologických doporučení a pohledů na způsob stravování. Jeho odlehčování je čím dál tím častěji zásadním předpokladem pro život ve zdraví a spokojenosti. Hojnost všeho a možnost koupit a sníst cokoliv mnohdy odvádí naši pozornost od složení výrobků.
Úplněk je ten správný čas pro očistu - nejenom fyzickou a mentální, ale také prostoru, ve kterém člověk žije, kde se pohybuje, místa, se střídá hodně lidí - jako je např. jógové studio.
Důkladná očista je v hathajóze jedním ze základních pilířů zdraví. A to jak tělesného, tak i duševního. Protože jóga chápe očistu těla jako prostředek nutný k chůzi a vykonávání dalších důležitých úkonů, nikoliv pouze zevně, jako západní člověk. I z toho důvodu jsou tak zápaďany některé její techniky často vnímány s odporem, či alespoň s ostychem.
V minulém článku jsme se věnovali teoretickému vysvětlení trátaky a dnes se zaměříme na praktické provedení. Budeme se zabývat jejím prvním stupněm, bez jehož dokonalého zvládnutí nemá smysl pokračovat dál. Konkrétně se zaměříme na kombinaci vnější a vnitřní trátaky, kdy člověk hledí na vybraný předmět po určitou dobu bez mrkání a poté hledí na stejný předmět se zavřenýma očima.
Trátaka je světoznámá technika, která se provádí v mnoha naukách či náboženstvích, ačkoliv je mnohdy nazývána různě. V tradičním hathajógovém textu Gheranda Samhita je zařazena jako jedna ze šesti očistných technik.
„Uddíjana bandha je pravým požehnáním pro lidstvo. Přináší zdraví, sílu a dlouhověkost každému, kdo ji provádí“, dodává Svámí Šivananda k praktikování uddíjana bandhy.
Organizovanost je základ úspěchu...vytvořte své vlastní očistné rituály, které pravidelně zařazujte do své praxe... pomůžou vám na vaší cestě za úspěchem a také v rámci podzimních dnů.
Některé krije vedou k hluboké koncentraci a i k určitým meditativním prožitkům na základě kontroly smyslů. Kdo má potíže s meditací, ten by měl využívat tyto přípravné krije, neboť právě ony jsou mostem od vědomého myšlení k vyšším meditativním stavům...