Jóga je jen o nás

Buďte spontánní a vášniví. Toto je váš život. Dělejte to, co teď můžete, a dělejte to naplno, bez strachu a váhání. To je váš život. Dělejte, co milujete, a žijte tím.

 

Jóga a ochrana bederní páteře

Co dělat, aby záda byla v bezpečí? I v rámci praxe je třeba si dávat pozor na provádění pozic a chránit svá bedra...

Jógově vzájemné vztahy

Tělo je pro nás důkaz hmoty, dech a vnitřní proudění ukazují jemnosti našeho stvoření a něco uvnitř, co hovoří a my to občas slyšíme, oznamuje, že je ještě něco víc než pouhé tělo a dech, které jsou každodenně přítomné v životě...

Kundaliní jóga, cesta ke stálému klidu…

Znáte to sami. Strachy a neklid, kterými je člověk sem tam svazován, nejsou nic pro dobro našeho žití. Od nich by se náš život neměl odvíjet. Bohužel tomu ne vždy tak je a strach, který cítíme, nás dost často odvádí od všeho, co je pro nás dobré...

Fascinující fascie

Mezi novými styly jógy, se kterými se můžeme aktuálně setkat, se objevila také tzv. faciální jóga. O co se přesně jedná a z čeho vychází?

Powerjóga pod povrchem

Jarní odlehčení těla přináší úžasnou energii celému člověku, stejně jako výborné uvolnění kloubů, lepší pocit z pohybu, a i sebe sama. Pročištěním těla se hlavní cíl projeví v mysli. Mysl pookřeje a z očí září lehkost a radost...

Ásany a sestavy v hathajóze

V rámci lekce hathajógy, ale i ostatních stylů jógy se vyskytují různé sestavy ásan a polohové skupiny, které působí specifickým způsobem nejenom na fyzické tělo, ale i na psychiku. Zde je základní přehled, který pomůže v orientaci zejména jógovým začátečníkům.

Párová jóga

Když jsme před pár lety s mojí kamarádkou a jógovou parťačkou Marcelkou organizovaly svůj první víkend s jógou pro několik přátel, chtěly jsme ho něčím ozvláštnit a první, co nás napadlo, bylo, že na odlehčení a pobavení zařadíme jednu lekci jógy ve dvojici.

Jin jóga a její terapeutické využití pro mysl

Představme si známý symbol Tchaj-ťi tchu (talijitu) reprezentující síly jin a jang. Kruh je rozdělen křivkou na dvě poloviny, nejčastěji znázorněné bílou a černou barvou. Každá polovina obsahuje esenci té druhé v podobě puntíku zbarveného opačnou barvou, který symbolizuje, že se v každé z nich nachází i opačná síla.

Pět pravidel vinyasa jógy, která můžeme zpochybnit

Řada lektorů má při prvních lekcích jógy mnoho otázek: „Měl by člověk vystoupit z rotace na nádech, nebo výdech?“ „Kam by měly mířit dlaně v pozici hory (tadásany)?“ „Jak přesně má vypadat pozice mostu?“ Na většinu z těchto dotazů existuje stejná odpověď: „To záleží…“ Přesto učitelé jógy často baží po odpovědích, protože mají pocit, že právě to z nich udělá ty správné lektory.