pondělí 11. 11. 2024
To je asi nejčastější otázka, kterou dostávám. A nejčastějším požadavkem rodičů, kteří mi přivedou děti na lekce dětské jógy, je: „Doufám, že mi to moje dítko ZKLIDNÍTE!“
Začněte u sebe
Jen těžko zklidníte dítě, pokud jste sami neklidní. A to je asi to nejdůležitější, ostatní už jsou maličkosti J. Pokud jste neustále vystavováni stresu, napětí, nejste spokojení a vnitřně vyrovnaní, těžko to můžete očekávat od svých dětí nebo svěřenců, kteří s vámi tráví nějaký čas a na které se váš neklid velmi rychle přenáší. Čelit takovému „tlaku“ umí jen málokdo z nás a chtít to po dětech je téměř nemožné.
Dýchejte
Správné dechové návyky vám mohou ke zklidnění velmi pomoci. Doporučuji tedy zařazovat dechová cvičení při cvičení s dětmi a učit je především prodlužovat výdech. Právě ten je pro naše tělo znamením k uvolnění a relaxaci. Často říkáme: „To jsem si oddechl,“ a měli bychom to dělat doslova!
Učte děti přes extrémy
Pokud je někdo vystaven neustálému stresu a tlaku, jeho tělo postupně zapomene pocit uvolnění. Je v neustálém napětí. Když takovému člověku řeknete: „Uvolni se,“ může to být pro něj stejně těžké, jako kdyby po vás někdo chtěl, ať zkusíte létat tím, že budete mávat rukama. Zvládli byste to?
Proto učíte děti, ale i dospělé, vědomému uvolnění přes napětí. U dětí od mladšího školního věku střídejte napětí a uvolnění jednotlivých částí těla (podle Jacobsona):
U menších dětí můžeme hrát hru na Špagetky, která je založená na podobném principu, využívá napětí a uvolnění celého těla.
Hrajte si se smysly
Během relaxace se může nám i dětem honit hlavou spousta myšlenek, které nás od uvolnění odvádí. Pomůže, pokud zaměstnáte mysl tím, že budete „pracovat“ s jednotlivými smysly:
Inspirujte se ve videotéce Jóga Virtual, kde naleznete hned tři díly dětské jógy!