Ostatní jógy 31. 05. 2021 PDF Tisk

Transformace ženy: „To“ nás ve škole neučí

Pamatuji si, že první menstruace nebyla příliš přívětivým objevem a komunikace tématu ze strany starších žen mnoho neproběhlo. Potýkala jsem se sama s pocitem studu a zkoumání, „jak se asi vložka lepí na ta správná místa“. Menstruace byla vše, jen ne dar. Každý měsíc následovala nálož pocitů trapnosti a studu, nemluvě o bolesti, která se dostavovala...

Transformace ženy: „To“ nás ve škole neučí

Když jsem odcestovala do zahraničí léta poté a začala jsem praktikovat pravidelnou praxi jógy, menstruace vymizela na dobrý rok. „Jaká úleva,“ pomyslela jsem si. Bylo mi příjemné naskočit do mužské síly praxe a zapomenout na svou ženskost.

Praxe a cestování… procházela jsem mnoha změnami, cyklus byl jak na houpačce a k tomu neustálé kolísání váhy. Nahoru dolů. Zkrátka nerovnováha.

Přechodové rituály, spojení se s vlastní krví, uctívání menstruačního cyklu, přijetí ženství a jeho síly, daru cyklu. Duchovní okénko pro „ezo“ společnost či chvíle pro zastavení?

Já se dnes táži – Proč jsme na to jako společnost zapomněli? Proč nás společnost tlačila k úspěchu? Slovo úspěch značí jediné, a to spěch. Uspěchaná společnost a mužský princip.

Ego versus pravda.

Menstruace, cykličnost, porody a ženskost. Tato témata jsou stále tabu. Jako bychom se měly stydět za to, že jsme ženy. Převzaly jsme jména po manželech a odevzdaly dobrovolně svou sílu. Proč?

Když se žena spojí pevně se svou silou a napojí se na svou ženskost, není silnější a mocnější síly. Žena dává život, udává rytmus a je cyklická. Jako příroda sama. Její proces je alchymií.

Žena pevně spojená sama se sebou, se svou vnitřní silou, propojená pevně se zemí a s tím, co ji přesahuje, uznává své tělo jako chrám a vnímá své dary. Menstruace jako dar.

Její cyklus je dar přírody a ona ví, kdy má přidat a kdy ubrat. Kdy dává a přijímá. Kdy tvoří a kdy se stahuje do jeskyně. Vnímá-li žena svůj cyklus, neustále přelévající se fáze, dokáže transformovat a měnit i ta nejvíce bolavá traumata. Dokáže dávat život tam, kde je mrtvo. Probouzí přírodu a je nádechem celého vesmíru. Vědomá a silná dokáže být, pokud pochopí tato kouzla a spojí se se svým cyklem.

Jóga může být velmi mocným nástrojem, jak v sobě tyto dary probudit. Praxe jógy byla vytvořena muži pro muže, a tak by se mohlo zdát, že podporuje pouze mužský princip.

Je ale také balanční a harmonizující, doslova léčivá. Učí nás potkat obě polarity. Pravou, levou. Mužskou i ženskou. Jang a jin. V plné praxi a její hloubce dochází ke spojení, kdy se spojí mužské s ženským a naopak, vzniká jednota – union – jóga.

Ve znovusjednocení obou polarit se vracíme přirozeně do té původní. Žena k ženě, muž k muži a v harmonickém spojení vzniká soulad. V tomto případě můžeme plně a znovu prožívat to, co v našich tělech, myslích i duších dříme po věky věků, moudrost, která nás učí vrátit se znovu a zas zpátky k sobě, do těla, do svého naladění se s tady a teď.

Ženy, přistupujme k sobě jako sestry k sestrám. Napojeny na cyklus, na zemi, na svou vnitřní plodivou sílu. Žena plně napojená na svou sílu je moudrá a také hojná. Hojnost, kterou dokáže zhmotnit, zhmotňuje život.

Život, který je nádechem a výdechem v nekonečném světle vědomí. Tato tvořivá síla je základním stavebním kamenem lidstva.

Ásany ulevující při bolestivé menstruaci:

 • matsjásana
 • sarvangásana – svíčka / nohy opřené o zeď
 • pozice dítěte a pozice jemných předklonů
 • uvolňování bederní páteře a dech do bříška
 • pozice kočky, krávy
 • pozice banánu
 • jemné rotační pozice (při bolestech zad)

Ásany pro rovnováhu cyklu:

 • balanční pozice
 • pro každou fázi cyklu nastavená praxe – fáze panny, matky, kouzelnice, vědmy
 • panna: dynamická praxe (+ zařazení ostatních sportů, např. běh)
 • matka: pečující praxe, jin jóga (+ může být dynamická)
 • kouzelnice: taneční praxe, body shake, uvolňování skrze zvuk, meditace
 • vědma (menstruační fáze): jin jóga, pozvolné přechody mezi ásanami, kultivace dechu, meditace
 • zápis a pozorování snů, zápis cyklu, cyklický deník

Objednat předplatné