Jóga styly 12. 07. 2021 PDF Tisk

S lehkostí akrojógy

Cvičíte jógu a rádi byste změnu, která bude zároveň i výzvou? Pak je akrojóga to pravé přímo pro vás!

S lehkostí akrojógy

Akrojóga, jak sám název napovídá, zahrnuje mnoho druhů (většinou rekreačních) partnerských a skupinových akrobacií, ve kterých je alespoň někdo „zvednut“. Cílem je, aby výsledný efekt byl tak trochu cirkusová a taneční show!

Akrojóga je energičtější než mnoho jiných tradičních forem jógy. Není ale třeba se jí obávat, je totiž úplně pro každého!

Co přesně je akrojóga?
Akrojóga je pohybová praxe, která kombinuje rovnováhu a propojení jógy, sílu a energii akrobacie a holistickou léčivou sílu doteku. 

Tato praxe je navržena tak, aby oslovila všechny lidi – bez ohledu na věk, velikost, dovednosti nebo kondici.

Akrojóga je ale ještě mnohem víc. Je to jakási sociální inovace, která pomáhá lidem ze všech kultur spojit se navzájem prostřednictvím společného jazyka hry. V jakékoli dané zkušenosti s akrojógou máme potenciál vstoupit do hlubokých stavů smysluplného spojení, když riskujeme, budujeme důvěru a bavíme se navzájem. Je to totiž vždy nejen o nás samotných, ale také o partnerovi, který je průvodcem, společníkem a tak trochu i zachráncem.

Historie a původ
Akrojóga vznikla v USA v roce 2003 a vyvinuli ji tanečníci a jogíni Jenny Sauer-Klein a Jason Nemer. Tak začala cesta nového stylu jógy, která inspirovala další a další nadšence po celém světě k následné praxi a předávání této tradice. 

Filozofie a principy
Jak již bylo řečeno, akrojóga spojuje tři tradice – jógu, akrobacii a techniku masáže.

V józe se nechala inspirovat převážně fyzickými ásanami, dechem a vědomým spojením těla a mysli. Akrobacie do ní vnesla sílu, důraz na techniku a hravost, jež spojené do jednoho pěstují důvěru, zmocnění a radost. A masáže jako prvek léčení, vnímání, ale také schopnosti nechat jít to, co nám již neslouží. 

Praxe akrojógy dnes
Akrojóga se praktikuje s partnerem a často i s třetí osobou. Osoba provádějící zvedání se nazývá základna, druhá osoba, která se zvedá, je letec a třetí osoba je pozorovatel, který je tam kvůli bezpečnosti a pomoci.

Relace obvykle začíná sólovou prací, centrováním a získáním kontroly sama nad sebou před zahájením partnerské nebo skupinové práce.

Ve třídě se naučíte všechny potřebné akrobatické techniky, abyste byli oporou sobě i partnerovi a zároveň aby pro vás zvedání bylo snazší a bezpečné.

Výhody akrojógy
Benefitů je skutečně mnoho. Akrojóga buduje sílu zejména v oblasti středu tělu, paží a nohou. Tím, že se provádí řada inverzních ásan, se zlepšuje celková síla, cirkulace krve, ale také důvěra v druhého. Prvky masáže naopak pomáhají uvolnit napětí fyzického, ale i duševního charakteru a díky tomu energie proudí tak, jak má. 

Nakonec jde i o zjevné fyzické spojení s ostatními a také emocionální spojení, když se učíme vzájemně si důvěřovat při práci v partnerství. To přináší pocit společenství a tepla.

TIP
Nevíte jak na to? Pusťte se doprvní lekce akrojógy s Jóga Virtual

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné