Ostatní jógy 31. 01. 2022 PDF Tisk

Menopauza a hormonální jógová terapie

Slovo menopauza většinu žen díky nesprávným a nedostatečným informacím z časopisů a knih doslova děsí. Předem se jí obávají a odmítají ji přijmout... Menopauza však vyžaduje určitou formu uznání a přijetí.

Menopauza a hormonální jógová terapie

Menopauza představuje velkou změnu ve fyzickém projevu a mentálním vnímání ženství, a jako taková vyžaduje určitou formu uznání a přijetí. Podobně jako dítě se žena po menopauze cele soustřeďuje jedním směrem. Její energie se zaměřuje dovnitř jí samotné a je jejím zdrojem. Žena v této době sestupuje do nové vnitřní temnoty a svou povahou se stává kněžkou, šamankou, léčitelkou, čarodějkou a vědmou. Toto uvědomění a poznání starších žen se v dřívějších kulturách velmi uznávalo a ženy byly ctěny jako rádkyně, průvodkyně a nositelky tradice.

Pro mnoho žen menopauza znamená úlevu od cyklu, konec fáze, kdy se orientovaly na potřeby druhých, a začátek fáze, ve které mohou prožívat svůj život za sebe a pro sebe. Kdy mají čas se věnovat svým koníčkům, učit se něco nového, tvořit, cestovat, vzdělávat v tom, co je celý život zajímalo...Proto je chybou si myslet, že menopauza je branou ke stárnutí, intelektuálnímu úpadku a ztrátě ženskosti.

Slovo menopauza většinu žen díky nesprávným a nedostatečným informacím z časopisů a knih doslova děsí. Předem se jí obávají a odmítají ji přijmout. V těchto zdrojích informací je totiž kladen důraz především na nepříjemné symptomy s menopauzou spojené, jako jsou návaly horka, špatná nálada, nespavost a podrážděnost. Ty však také vůbec nemusí přijít, každá žena je přece jiná, nebo mají tyto symptomy různé způsoby řešení.

Když si žena uvědomí, že se jedná o symptomy menopauzy, jež jsou vyvolány nedostatkem ženských hormonů estrogenu a progesteronu, ocitne se na správné cestě, po které je potřeba vykročit a začít pátrat po vhodném způsobu řešení.

Faktory, které pomáhají zvyšovat hladinu ženských hormonů

V první řadě je potřeba si uvědomit, že v aktivaci tvorby hormonů nám pomáhají především zdravé životní návyky:

 • Tělesné cvičení a pohyb, například půlhodinová procházka denně nebo plavání
 • Několikadenní pobyt u moře či v jiném klimatu
 • Zdravá a vyvážená strava
 • Ukončení kouření
 • Omezení alkoholu, kávy, černého čaje
 • Emoční rovnováha a vyhýbaní se stresu
 • Dostatečný odpočinek, pokud si o něj tělo říká
 • A především cvičení hormonální jógové terapie

Další možností v případě nepříjemných symptomů spojených s menopauzou je možnost užívání hormonální substituční léčby, kterou je možné podávat v podobě tablet či injekcí, krémů nebo kožních náplastí, podkožních implantátů, vaginálních krémů atd. V současné době jsou však velmi dobře známá také rizika této léčby, a sice taková, že tato forma zvyšuje pravděpodobnost trombózy a rakoviny prsu a dělohy. Rozhodnutí, zda užívat umělé hormony, či nikoli, závisí na závažnosti zdravotních problémů, ale také na osobní volbě každé ženy. Mnoho žen také umělé hormony vůbec užívat nemůže z důvodu rodinných dispozic k rakovině atd. Některým ženám se také při užívání umělých hormonů mohou vytvořit tmavé pigmentové skvrny, které se podobají těm, které se tvoří v těhotenství, jiné mohou trpět bolestmi zad, náladovostí, nevolností, zvýšenou citlivostí a bolestivostí prsou a sklonem k přibírání na váze. K tomu dochází v důsledku silného působení hormonů na náš metabolismus. Řešením pro ně může být právě cvičení hormonální jógové terapie.

Cvičení hormonální jógové terapie působí na organismus jako celek a účinkuje na několika úrovních současně:

Na fyziologické úrovni – znovu aktivuje tvorbu hormonů, snižuje intenzitu symptomů menopauzy, zabraňuje výskytu onemocnění způsobených nízkou hladinou hormonů

Na tělesné úrovni – posiluje svaly, napomáhá správnému držení těla, zvyšuje pružnost a ladnost pohybů, tvaruje tělo, posiluje kosti

Na psychické úrovni – pomáhá zvládat stres, odstraňuje nespavost, napravuje emoční nerovnováhu, odstraňuje depresi a další emoční problémy spojené s menopauzou

Na energetické úrovni – přináší vitalitu a duševní pohodu, zvyšuje vstřebávání prány, aktivuje žlázy, které tvoří hormony 

Hormonální jógová terapie je přírodní léčbou, která obnovuje a zvyšuje tvorbu hormonů, posiluje funkci vaječníků, štítné žlázy, hypofýzy a nadledvinek. Díky jejich stimulaci – masáži těchto orgánů se zvyšuje hormonální hladina, a tím terapie odstraňuje nepříjemné symptomy menopauzy (anebo přinejmenším snižuje jejich intenzitu na naprosté minimum).

Techniky, které se při cvičení hormonální jógové terapie používají:

 • Statické ásany
 • Dynamické ásany
 • Energizující dechová cvičení
 • Zklidňující dechová cvičení
 • Techniky k přesouvání a usměrňování energie
 • Techniky k posílání energie do konkrétního bodu
 • Mudry, bandhy a mantry
 • Relaxace a terapeutická vizualizace

Cvičení kompletní sestavy hormonální jógové terapie trvá přibližně 30 minut. Můžete ji brát jako terapii, kdy se půl hodiny třikrát až čtyřikrát v týdnu věnujete pouze samy sobě. Svému tělu, vědomému dechu, vnitřní energii a přírodním způsobem zvyšujete svou hladinu ženských hormonů.

Menopauza se někdy chápe jako známka konce, rozkladu, zmenšující se užitečnosti a prvních příznaků stárnutí a smrti. Ale podobně jako jednotlivé fáze ženského menstruačního cyklu je to pouze jedna fáze života, která se vítá a přijímá taková, jaká je. Může se zcela plnohodnotně prožít, a ne jen přežít – může ženám nabídnout větší uspokojení a možnost projevit se v životě. Nenechte se ovládnout negativními informace, neberte menopauzu jako nemoc, ale jako nový začátek své životní cesty. Život může začít i v padesáti!

TIP
Zacvičte si sestavu Vitální jógy pro harmonizaci hormonů na Jóga Virtual!

Objednat předplatné