Zdravá strava 05. 09. 2018 PDF Tisk

Stravou proti pracovní únavě

Konec prázdnin znamená, lidově řečeno, konec srandy. Je tu opět pracovní režim a ten si žádá pozornost, výkonnost a energii. Zabojujte zdravou a vhodně zvolenou stravou!

Stravou proti pracovní únavě

Snídaně – základ dne!

Bez pořádné snídaně to nepůjde nikdy. Snídaně je základem celého dne a její složení značně ovlivní výkyvy energie celého dne. Vždy by měla být vyvážená, klidně větší, bohatá na komplexní sacharidy, které dodají energii na delší dobu a na bílkoviny, které zase zasytí. Snídaně mnoha z nás obsahuje i kávu. Na tom nevidím nic špatného, pokud si ji dopřejete ve formě kvalitního espressa bez litrů mléka a cukru. I zarputilí nesnídači se naučí snídat, jde jen o vůli vycvičit své chronobiologické hodiny. Naše tělo je po spánku také pěkně dehydrované. Proto by jako první měly být doplněny tekutiny v podobě bezkofeinových nápojů a to ještě před samotnou snídaní, kdy jsou tekutiny přímo vstřebávány přes lačný žaludek. Ten, kdo pije ke snídani jen kávu, si zadělává na velké zdravotní problémy. 

Stoupenci nízkosacharidové stravy jistě vědí, že výborným startem dne jsou například i vajíčka, avokádo či pořádná dávka ořechů.

A zde už jsou TIPY na vyvážené snídaně, které by vás měly zasytit v případě pozdější snídaně na celé dopoledne a nebo alespoň do dopolední svačiny.

Pokud je váš rozestup mezi snídaní a obědem více jak 4 hodiny, je určitě dobré zařadit svačinu, která nemusí být nijak velká, ale slouží jako prevence do odpoledne. Vaše tělo nejlépe pracuje pokud se nemusí vypořádávat s velkými výkyvy krevního cukru a za situace, kdy má energie dostatek. Hladovému zkrátka nemyslí. Kousek ovoce v kombinaci s hrstí ořechů nebo zeleninovo-ovocný fresh (max 300 ml) jsou na svačinu ideální.

Oběd – kritický bod

Pracovní výkonnost po obědě je z celého dne prokazatelné nejnižší, což zná určitě převážná většina pracujících. Tělo se primárně soustředí na natrávení přijaté potravy a samo si na tyto procesy energii bere! 10-30 % hodnoty přijaté energie je spotřebováno na její rozmělnění, enzymové štěpení a vstřebání krevního a lymfatického řečiště. Nástup poobědové únavy je výrazně ovlivněn povahou a složením jídla. Pokud si k obědu dáte velmi tučné jídlo a na sacharidy vydatné jídlo (postačí obyčejné penne se smetanovou omáčkou, spaghetti carbonara nebo vepřo knedlo zelo), které navíc doplníte alkoholickým pivem, nemůžete počítat s tím, že se budete cítit jako rybičky. 

K obědu tedy zvolte vyvážený, ale lehký pokrm, který vám dovolí si za cca 3 hodiny dopřát svačinu a neposkyne vám pocit přesycení. Je potřeba si zachovat určitou lehkost. Pro odpolední pracovní výkon je ideální, když si rozprostřete stravu třeba i do 3 porcí. Důležité je nemít vyloženě hlad a ani nebýt přejedený. 

Velmi doporučuji k obědu také vynechat jakékoliv alkoholické nápoje.

TIPY na vyvážené obědy:

Odpolední svačina

Nikdy nezapomínejte na odpolední svačiny, zvlášť muži s tím mívají problémy. Večer se pak vracejí z práce hladoví jak vlci a přesouvají značný energetický příjem do večerních hodin (ne že by to ženy nedělaly :)) Je škoda si poslední hodiny v práci odtrpět (jak na energii a únavu, tak na hlad). Od oběda je do večeře daleko. Vždy u sebe mějte kvalitní tyčinku, kterou si můžete sníst přinejhorším i cestou z práce nebo cestou do jiného cíle. Ideálně si však připravte něco vlastního.

TIPY na svačiny:

 

TIP

Vyzkoušejte MACU!

 

Objednat předplatné