Zdravá strava 14. 07. 2021 PDF Tisk

MACA – peruánský ženšen

Tradiční kofein, či thein nebo guarana začínají být značně „out“ a jejich místo pomalu, ale jistě nahrazují tzv. adaptogeny. Příroda je mocná kuchařka, dala za vznik rostlinám a plodům s nejrůznějšími účinky nejen na lidský organismus. Jedním z úctyhodných adaptogenů je i kořen MACA...

MACA – peruánský ženšen

S rostoucími nároky, které jsou na nás a naše výkony kladeny, se stále více uchylujeme k potravinám, nápojům, chytrým drogám či doplňkům stravy, které by nám v našem často hektickém životě pomohly. Nedávno jsme na tomto místě zmínili kofein, jakožto jednu z nejstarších stimulačních látek, již lidé využívají již přes tisíc let.

Tradiční kofein, či thein nebo guarana, ale začínají být značně „out“ a jejich místo pomalu, ale jistě nahrazují tzv. adaptogeny. Příroda je mocná kuchařka, dala za vznik rostlinám a plodům s nejrůznějšími účinky nejen na lidský organismus. Troufám si říci, že i moderní farmacie se tak trochu láme a začíná se zpět obracet k přírodě, k plodinám, jejich sloučeninám a v podstatě znovuobjevuje to, co tradiční medicíny používají již po staletí.

Jedním z úctyhodných adaptogenů je i kořen ženšenu peruánského (Lepidium meyenii), kterému nikdo neřekne jinak než MACA. I přesto, že jsou účinky této rostliny známy již po tisíciletí, aktuálně zažívá mezi lidmi z moderních civilizací své obrození. Účinkům se věnují i vědecké skupiny, které stále přicházejí s novými poznatky.

Maca je v podstatě brukvovitá zelenina, která je typická pro prostředí peruánského pohoří Andy. Kořen vypadá podobně jako o něco tlustší a žlutější ředkev. Kdybyste si ale celý jeden plod přidali do polévky, asi byste se divili...:) Pro své silné účinky se nejčastěji suší a používá se až vzniklý prášek. Ten se buď prodává přímo, anebo se následně lisuje do tablet. Můžete ale narazit na extrakty, tekuté produkty, nebo i na celý kořen.

Nutno podotknout, že si oblíbenou nálepku superpotravina opravdu zaslouží. Pro mě osobně to je jedna z mála cizokrajných plodin, která opravdu dává smysl co do účinků, bezpečnosti a zároveň ale i zdravotního přínosu. Její účinky mám vyzkoušené na sobě i svém okolí. Obzvláště v době, kdy se tolik řeší otázky hormonálních výkyvů, plodnosti, libida a sexuální funkčnosti je každá přírodní pomůcka jistě vítána. A jaké že jsou její hlavní přínosy?

Antioxidační účinky
Látky obsažené v mace mají antioxidační účinky, ale podporují i antioxidační působení našich vlastních systémů. Byla to dokonce česká vědecká skupina, která poukázala na pozitivní vliv macy ve vztahu k antioxidační kapacitě, pozitivnímu ovlivnění hladiny cholesterolu a také krevního cukru, glukózy.

Podpora koncentrace a celkové nabuzení organismu
Mnohem zajímavější a praktičtější jsou však prokázané účinky macy na to, jak se cítíme a jak jsme výkonní. Pravidelná konzumace macy, ideálně po ránu, dokáže navodit pocity energie, elánu a dobré koncentrace bez toho, aniž by se dostavily nežádoucí účinky (= adaptogenní účinek). Některé studie dokonce ukazují, že pravidelné užívání zlepšuje celkovou náladu a podporuje celkovou staminu (= výdrž).

Pod tento účinek se mohu podepsat.

Podpora plodnosti u žen a mužů
Zatímco antioxidační účinky a podporu výkonnosti způsobuje každý druhý adaptogen, vliv na sexuální funkce už tak častý není. Hned několik studií poukazuje na pozitivní účinky, a to jak ve formě zvýšení přirozeného libida, tak ve formě sexuální výkonnosti. Mnoho žen také často trpí hormonální dysbalancí – i to dokáže maca pozitivně ovlivnit. Stabilizace hormonální hladiny, a to zejména hladiny estrogenu, pak s sebou přináší i zlepšení celkové psychiky a v případě post-menopauzálních žen i snížení symptomů menopauzy. U mužů jsou účinky podobné – po delší pravidelné konzumaci se zvedá libido, výkonnost, a některé studie naznačují i vliv na kvalitu a motilitu spermií.

Nutriční přínos
Ačkoliv oficiální doporučená denní dávka není stanovena, přiměřené množství se pohybuje okolo 5­­–10 g prášku, což je zhruba 1–2 lžičky. Takovéto množství tedy sice neposkytne signifikantní množství žádné živiny, a ani mikroprvku, pravdou ale je, že maca obsahuje relativně vysoké množství vitamínu C a také mědi a může přispět i co do denního příjmu železa a vlákniny. Přínosem je ale bezpochyby široká škála fytochemikálií s výše uvedenými účinky.

Jak macu užívat?
Prášek nebo tablety macy se dají koupit bez problémů už prakticky v každé prodejně zdravé výživy či na internetu. Stejně jako u ostatních superpotravin platí, že je dobré zvážit poměr cena-výkon a dbát na kvalitu. Prášek si můžete přimíchat do vlažné snídaňové kaše, do smoothie nebo si ho rozmíchat ve vodě s trochou sirupu a vypít. Maca má specifickou příchuť, která nemusí vyhovovat každému. Z vlastní praxe se mi moc neosvědčila kombinace s jogurtem a ani ji nepřidávám do pečených moučníků či do pudinků a krémů. Vysoké teploty jí rozhodně nesvědčí, stejně jako jiným superpotravinám.

Objednat předplatné