pondělí 18. 1. 2021
Název lekce či článku vytvořený spojením slov jóga a pánevní dno je v dnešní době vyhledávaný. A jak mi potvrdila jedna z fyzioterapeutek, nevyhledávají jej, jak by se mohlo na první pohled zdát, pouze ženy, ale ano, i muži. A proč je ono místo, jehož název před lety nemohl být za bílého dne vysloven bez ruměnce na tváři, žádaným místem mapování a zkoumání skrze jógu?
Je škoda překládat název, který vyjadřuje z angličtiny téměř všechno, co můžete v powerjóze nalézt. Síla vyjádřena pravidelným cvičení ásan v dynamickém sledu uspokojí všechny, kteří chtějí trénovat své tělo a díky síle svého těla objevit i svou vnitřní sílu.
Restorativní jóga vychází z metody rozvinuté B. K. S. Iyengarem, který patří mezi největší mistry jógy tohoto století. Mnoho pozic je podobných běžným jógovým ásanám, ale jejich provádění je pomalejší, setrvává se v nich i několik minut a využívá se podpory pomůcek, aby se tělo i mysl cítilo pohodlně.
Milujeme-li ze srdce, rozlišování mizí a stává se přirozeností vnitřního hlasu, který vždy ví, kudy jít a co dělat. Učíme se poslouchat a respektovat každým nádechem a výdechem, a to nejenom na podložkách.
Dech, relaxační pozice a hluboké uvolnění, to je restorativní jóga. Lektor jógy Václav Krejčík ji nyní natočil pro vaši domácí on-line TV JOGAVIRTUAL.CZ.
Aštanga vinjása jóga (dále jen aštanga) je tradiční jógová škola pocházející z jižní Indie, přesněji z města. Mysore ve státě Karnataka. Je typická svou dynamičností, kterou se odlišuje od ostatních hathajógových škol.
Navodit radost a klid v mysli a psychice maminky, která když umí pracovat se svými emocemi díky dechu, koncentracím a ásanám, pomáhá i samotnému miminku. Navazuje s ním skrze dech vazbu.
Proč prožívat myšlenku ega, že je stále potřeba se zlepšovat a být lepší, protaženější a silnější, když už na určité úrovni vše funguje.
Akrojóga by se dala ve zkratce definovat jako spojení jógy, párové akrobacie a thajské masáže. Pro někoho to možná zní šíleně a zvlášť zastánci tradičních stylů jógy jen kroutí hlavou.
Každé ráno i večer provádíme hygienu, abychom se očistili. Mytí rukou, čištění zubů nebo čisté oblečení většinou patří k pravidelným rituálům. Proč nezařadit do péče o sebe sama i cvičení powerjógy, zdravé a lehké jídlo a pravidelnou relaxaci?