BLESKOVĚ
Ostatní jógy 10. 02. 2020 PDF Tisk

Jógová fúze – má tento směr šanci na úspěch?

Máte zkušenosti s jinými typy jógy než je powerjóga nebo např. klasická hathajóga? Možná jste zažili některou z fúzí klasické jógy a nového stylu...

Jógová fúze – má tento směr šanci na úspěch?

Možná jste si v některých studiích všimli zajímavých hodin, jako např. jóga a core, jógalates, meditace a box, baletjóga, dance jóga, akro jóga… Tyto lekce se považují za tzv. nový jógový směr. Spojují (fúzují) více směrů a stylů dohromady. Využívají tak více vědomostí a pohybů. Samozřejmě jako vždy to dělí společnost na dva oddíly. Ti, kteří říkají, že to s tradiční jógou nemá nic společného, a ti, kteří si to užijí a mají z toho skvělou náladu.

Já se stejně jako vždy vracím k první jógové sútře. Jóga znamená přítomný okamžik, ať děláte, co děláte, ať si dáváte kávu s kamarádkou, tancujete, hrajete hokej… pokud určitá činnost přivede vaši mysl k přítomnému okamžiku teď a tady, děláte jógu.Já ráda zkouším nové věci. Sdílím i názor, že jako jógová učitelka bych měla vyzkoušet různé druhy a typy jógy, abych se tak nechala inspirovat a otvírala se novým možnostem.

Jednou jsem vyzkoušela lekci nazvanou jóga a box. A musím říct, že efekt to rozhodně mělo. Po náročném dni, kdy se mi zdálo, že všichni na světě nemají nic lepšího na práci než mi hrát na nervy, jsem si s chutí zaboxovala a upustila tak páru. Zhruba po 45 minutách vydatného „mlácení“ jsem byla připravená najít jógový zen díky meditaci. Byla jsem připravená si v klidu sednout a dýchat. Díky boxovací části to pro mě bylo daleko jednodušší, než kdybych se o to snažila okamžitě, když moje mysl lítala všude možně.

Miluju spinning. Jedna z mých lektorek vždy při hodině využívala jógové techniky, např. když jedete do kopce a pak se vám konečně uleví, protože jedete z kopce, říkala: „Buďte teď a tady. Prociťte ten okamžik. Milujte svůj život.“ Prohloubila tak můj spinningový zážitek o milion procent.

Miluju tanec, a tak spojení tance a jógy je pro mě vyznání naprosté svobody pohybu.

Sama učím jógu a core. Je to spojení jógové praxe a fitnessových cvičení a pilates až po intervalový trénink se soustředěním na střed těla. A víte, čeho jsem si všimla? Že na takovouto lekci přijdou i lidé, kteří na klasické jógové lekce nepřijdou, protože jejich mysl zkrátka ještě není připravená. Na druhou stranu přijdou i „klasičtí“ jogíni a jejich tělo tak zažije nové pohyby a posílí se jiným směrem, a to pro ně může být velmi prospěšné.

Asi nemusím zmiňovat akro jógu. Cvičení ve dvojicích (někdy trojicích, čtveřicích…), které využívá jógové pozice a mixuje je s akrobacií. Tato oblast se těší velké popularitě.

A víte co? Fúze nastala už dávno. Například stoj na rukou nebyl součástí klasické jógy, přibyl tam až díky anglickému učiteli gymnastiky. Takže už zde proběhlo „spojení“.

A tak vyjděte ze své komfortní zóny a užijte si nové věci, možná si je zamilujete. A o tom život je, nebo ne?

 

Objednat předplatné