Ashtanga jóga 30. 03. 2020 PDF Tisk

Aštangová praxe – má místo v moderním světě?

Aštanga, možná znáte, možná ne. Tak či tak je to jeden ze základních jógových pilířů, na kterém mnoho stylů vyrostlo a ze kterého mnoho stylů čerpá.

Aštangová praxe – má místo v moderním světě?

Jóga v západním světě se začíná obracet více k anatomické bezpečnosti a vynechává pozice, které nejsou pro naše tělo bezpečné a nejsou ani přínosem. Například pozice lotusu: Už víme s naprostou jistotou, že ničí naše kolena, a proto si raději vybereme sukhásanu, která je bezpečnější pro lidské tělo.

Aštanga je ale postavena na extrémních a těžkých pozicích. Sedání na studenty, dopomáhání silou do pozic atd. jsou věci naprosto běžné v aštangovém světě.

Je to styl jógy, který dodá vašemu tělu sílu a flexibilitu, abyste se mohli dostat k pozicím méně přístupným. A jako celá jóga se i aštanga modernizuje a vyvíjí. Můžeme najít tzv. rocket classes, lekce postavené na aštangových sériích se soustředěním na balancování na rukou a inverze. Jonah Kest má hodiny aštanga remix, kde mixuje vinjásu s aštangovými sériemi. Je toho opravdu mnoho a stále se můžeme setkat i s klasickými aštangovými hodinami, kde dostanete papír s ásanovými sériemi a cvičíte sami a učitel pouze chodí okolo a opravuje, pokud je třeba.

Co o aštanze tedy vlastně víme?

  • má 3–6 sérií
  • série jsou navrženy tak, že nejdříve očišťují tělo a pak stabilizují nervový systém
  • v sériích nalezneme pozdravy slunce, pozice vestoje, předklony, záklony a inverze
  • jedná se o fyzicky náročný, až atletický styl jógy
  • využívá dech a drišti (soustředění pohledu do jednoho místa bez pohybu) ke zlepšení mentálního soustředění
  • důležitou roli hraje soustavnost a rytmus
  • z aštangy vznikla vinjása
  • využívá vinjásy (prkno, pes nahoru, pes dolů) mezi pozicemi, aby tělo zůstalo zahřáté a stále v pohybu
  • drží pozice na 5–10 plných jógových dechů
  • využívá anatomicky vyvažující se pozice
  • udždžají dech vzešel z aštangy
  • tradiční učitelé nevedou lekci; každý z jogínů má svou vlastní praxi a učitel pouze chodí kolem a opravuje či prohlubuje pozice; je na každém ze studentů, aby znal dané série; není to workshop, jedná se o osobní praxi; tento styl praxe se nazývá „mysore“

S tímto stylem vedení lekcí přišel a proslavil se tak v západním světě učitel Pattabhi Jois ve 20. století a jednalo se o moderní verzi klasické indické jógy. Za úplného zakladatele je ale považován Šrí Tirumalai Krišnamačarja. Aštanga jóga je průkopníkem moderního jógového pohybu. Aštanga využívá osmi pilířů jógy Pataňdžaliho. Během cvičení se využívá bandh, a to hlavně múla bandhy a uddijána bandhy. Aštangisté věří, že bez začlenění bandh praxe není kompletní.

Velmi hezké je, že při otevření a ukončení lekce využívají tradičních sanskrtských manter.

Jak vidíme z výše uvedených faktů, aštanga jóga posunula klasickou praxi jógy mnohem dál.

Bohužel zranění při této praxi je stále mnoho. V článku publikovaném časopisem The Economist se uvádí: „Zdálo se, že velký počet studentů pana Joise neustále kulhá kvůli zraněným kolenům nebo zádům, protože obdrželi jeho ‚úpravy‘ a prováděli pozici lotosu, provazy nebo hluboké záklony.“ Tim Miller, jeden z Joisových studentů, naznačuje, že „úpravy byly docela divoké“. Úrazy související s Joisovou aštanga jógou byly předmětem diskuse v článku Huffington Post.

V roce 2008 publikovali vědci zabývající se výzkumem jógy v Evropě výsledky průzkumu praktikujících aštanga jógu. Uvádí zde, že 62 procent respondentů utrpělo minimálně jedno zranění, se kterým se léčili déle než jeden měsíc. Průzkumu však chyběla pro porovnání kontrolní skupina podobných lidí, kteří nebyli léčeni (jako jsou lidé, kteří praktikovali jinou formu jógy), což omezuje její platnost.

Abych to shrnula, myslím si, že aštanga jóga je skvělým pomocníkem k tomu, abychom zpevnili a posílili svoje tělo, našli zpět svou ztracenou flexibilitu. Ale musíme znát své tělo a jeho hranice, které z vlastní lásky ke svému tělu nebudeme překračovat, a ani nedovolíme nikomu, aby tak činil. Pak můžeme zažít zázrak jménem aštanga.

 

Objednat předplatné