Ostatní jógy 27. 01. 2020 PDF Tisk

Peklo, nebo ráj? Co skutečně znamená „létající“ jóga?

Zabaleni do velkých popruhů látky létáte sem a tam. Vše se zdá snazší, jaksi vzdálené gravitačnímu zákonu, ale pokud čekáte nirvánu v podobě nicnedělání, možná budete překvapeni.

Peklo, nebo ráj? Co skutečně znamená „létající“ jóga?

Fly jóga neboli létající jóga je druhem jógy, která je skvělá v případě, že potřebujete pohyb, protáhnout a posílit svaly, a přesto se necítíte natolik silní, abyste zvládli všechny ásany jen sami za sebe. Jóga v závěsných popruzích látky vám totiž pomůže dostat se i do náročnějších ásan jaksi s přehledem a lehkostí sobě vlastní.

Taková je fly jóga, která se cvičí ve vzduchu za pomocí speciálních šál vyrobených z padákového vlákna.

Jógovat s oporou

Navzdory skutečnosti, že jste zabaleni a zavěšeni do velmi tenkého a lehkého materiálu, cítíte se bezpečně a vaše mysl se může volně potulovat. Takový je paradox létající jógy. Je vhodná pro lidi, kteří mají problémy s mobilitou, ale také pro ty, kteří chtějí jen zkusit něco nového. Nazývat však tento styl „jógou v houpacích sítích“ by bylo přeci jen trochu nefér…

Proč? Protože to není jako lehnout si do sítě a kochat se výhledem kolem. Je to dřina. Nevěříte?

Důvěra v létání

Iyengar jóga byla první jógou, která zahrnula do své praxe jakési popruhy, aby posunula pozice a celou praxi o kus dále. Létající jóga je ale jiná. Jednou z jejích propagátorek je Edel Wigan, která vám ukáže, nejen jak správně zabalit své tělo do smyček látky zavěšené na plošině, ale zároveň jak jim dát důvěru, že unesou celou vaši váhu. Edel založila společnost Flying Fantastic se svým manželem Chrisem, když žili v Argentině. Lekce začíná jemně, lehkým opíráním se o lana, pohyby do tvaru kruhů, kdy se lanům i smyčkám postupně propůjčí váha našeho těla a my jim tak pozvolna odevzdáme svou důvěru. Popruhy se neustále hýbou a lidé plynou na vlně tohoto pohybu. Propůjčit důvěru létajícím ásanám je zkrátka víc než nutné!

A jak to funguje?

Smyčky látky fungují jako opora a podpěra, což nám umožní houpat se, otáčet či „létat“. Je to vzrušující. Získáváme svobodu, které není třeba se bát. Je bezpečná. Jak říká Wigan: „Je jedno, co děláte, látka kolem vás vám vždy pomůže.“ Dají se tak dělat ásany, které by byly pro začátečníka v jiném prostředí příliš náročné. Dostanete se do balančních pozic, záklonů, ale i ásan, které jsou zkrátka příliš komplikované na to, aby je člověk zatím zvládl sám. Dobrý pocit se brzy dostaví. „Není to to, co všichni chceme? Šanci nechat něco mimo nás, aby nás vtáhlo do ásan, o kterých zatím jen sníme, a na této vlně projógovat celou lekci?“ A co teprve šavásana. Ležíte, stále obaleni látkou, nad zemí. Jako byste levitovali nad tíhou vlastního těla i myšlenek. Síla tohoto plovoucího zážitku je neskutečná.

Nirvána?

Ale nenechte se mýlit. Není to všechno jako nirvána. Prodrat se celou lekcí je krásný, leč vcelku náročný zážitek, a to nejen pro fyzické tělo, ale také pro psychiku. Není to pouze o tom se zavěsit a nic nedělat, popruhy vám sice pomohou, ale ta hlavní práce tkví uvnitř vás.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné