Jin jóga 13. 04. 2020 PDF Tisk

Jin jóga v přímém přenosu každodennosti

Ta analogie filozofie jin jógy a tím, co zažíváme v přímém přenosu, je do očí bijící. Z rozpuku burácejícího světa jangu (dynamiky), jsme tam, kde jsme si to dopřávali zřídkakdy. Musíme setrvat tam, kde jsou zavřené cesty k dalším možnostem. Obracíme pozornost dovnitř, k tomu, co je důležité, péče o zdraví, o své blízké nebo cokoliv jiného.

Jin jóga v přímém přenosu každodennosti

Tento článek píšu na začátku dubna 2020. Přesně před rokem mi byla dopřána účast na intenzivním školení pro lektory jógy v oblasti integrace jin & jang jógy, mindfullness a psychologie. Deset náročných dní v Oslu pod vedením legendární lektorky, Sarah Powers. Ano, školení prohloubilo vnímání moji vlastní praxe a způsob předávání zkušeností a znalostí. Kdybych ale bývala tušila, co se o rok později odehraje v ČR a v celém světě…

Spadli jsme do toho všichni. Do jinu. Do klidu. Ať už jógu známe, či nikoliv. Ať už holdujeme dynamickým stylům jógy či klidovým. A co víc, nebyl to dobrovolný proces, kdy se člověk postupně rozvalí na jogamatce a nastaví se do, dejme tomu, pozice sfingy, najde si první náznak mantinelu, za který se v první fázi nevyplatí jít, aniž by se zkraje unavil. V pozici pak zůstává, zprvu sleduje svůj dech a postupně nechává svoje tělo odpočívat, těžknout (pozn. toto jsou principy jin jógy). Zdánlivý klid fyzický, který stimuluje hlubší (a tužší) struktury těla, otevírá možnost sledovat, jak na nastavený diskomfort reaguje mysl. A na to vezměte jed, že mysl zareaguje! Pokud jste jin jógu již vyzkoušeli, určitě znáte ten pocit, kdy v pozici začnete mít silné nutkání podrbat se na nose, nebo kdekoliv jinde na těle. To je ten lepší případ. V horším případě uvnitř uslyšíte fráze: „Proboha, proč tohle dělám? Mám tohle zapotřebí? Mám toho na práci tolik a místo toho tady půl hodiny tvrdnu v jedné pozici!“ A v tom úplně nejkrajnějším případě z pozice utečete (pozn. nepočítá se případ, kdy se na fyzické úrovní projeví ostré, nesnesitelné vjemy a je žádoucí z pozice vystoupit).

Jenže v současném stavu nouze pandemie není úniku. Jak už zde bylo řečeno, do klidového režimu jsme spadli všichni. Okleštěné možnosti, kdy nám není dopřána běžná interakce s kolegy, klienty, kdy nemůžeme navštívit oblíbenou kavárnu, kdy část společnosti dokonce přišla o svoji živnost (pevně doufám, že jen dočasně). Náraz nečekané zprávy, že se zavírají školy, jógová a pohybová studia, že se uzavřely hranice, byl bolestivý. Já jsem zprávu obrečela a nějaký čas trvalo, než jsem dokázala číst vzkazy a moudrá sdělení nejen na sociálních sítích, ve smyslu, že vše zlé je k něčemu dobré, aniž by se mi nehnula žluč a otevírala kudla v kapse. Musela jsem si dopřát několik jógových seancí denně a vlastní taneční praxe, abych setřásla napětí, které se mi v těle usazovalo. Abych se zklidnila a začala přijímat skutečnost, že se mi převrátil svět vzhůru nohama, ale že mi nabízí možnost praktikovat to, co jsem se naučila nejen u Sarah Powers, mimo podložku.

Bylo zajímavé (a tohle říkám s odstupem několika týdnů) sledovat i reakce zkušených lektorů a majitelů jógových studií, kteří surovost daných okolností rozdýchávají po svém. Někteří chtěli zkraje prorazit nastavenou stěnu hlavou a pokračovat dál v lektorování a provozování studia „na černo“. Někteří se stáhli, vyčkávali. Někteří stále setrvávají ve vlastní ulitě ať už z praktických důvodů či z přesvědčení.  Někteří z naprostého klidu vystoupili a aktivně volí alternativní způsoby fungování. Každý má svoje načasování, tak jak, každé tělo s vlastním životním příběhem, potřebuje individuální čas na uvolnění a zpracování, nejen na podložce. Bez uvolnění nepřichází smíření. Bez smíření a přijetí nepřijde transformace.

Ta analogie filozofie jin jógy a tím, co zažíváme v přímém přenosu, je do očí bijící. Z rozpuku burácejícího světa jangu (dynamiky), jsme tam, kde jsme si to dopřávali zřídkakdy. Musíme setrvat tam, kde jsou zavřené cesty k dalším možnostem. Obracíme pozornost dovnitř, k tomu, co je důležité, péče o zdraví, o své blízké nebo cokoliv jiného. Víme, že mnoho, co se okolo nás odehrává neovlivníme. Odstoupili jsme od toho kolotoče, ve kterém jsme se před pandemii nacházeli. Z pozice pozorujícího sledujeme, bez hodnocení, co se začíná rodit nového. Kultivujeme soucit především sami se sebou, snad i v napojení na ten klid a svobodu, které nám přináší nádech a výdech.

Om shanti, shanti, shanti.

TIP

Zacvičte si dnes večer v Energy Studiu LIVE s Karolinou – Velikonoční pohlazení jin jógou

  • autor: Karolina Štraus Idris
  • foto: Dušan Štraus

Objednat předplatné