Hatha jóga 02. 03. 2020 PDF Tisk

Hathajóga vs. powerjóga – vyberte si svůj styl!

Říká se, že jóga je jen jedna, je však mnoho způsobů, jak ji praktikovat. Na jedné straně statika a klid hathajógy, na druhé dynamika a energie powerjógy.

Hathajóga vs. powerjóga – vyberte si svůj styl!

Co učitel, to jiný přístup, to jiná lekce. Každý z nich ovlivňuje skladbu své hodiny individuálním přístupem podle svých nabytých zkušeností, znalostí a lidské povahy. Hathajóga a powerjóga u nás patří mezi nejčastěji nabízené lekce. Dva naprosto odlišné přístupy, oba však mají mnoho společného.

Hathajógu řadíme mezi tradiční styly jógy, jejím cílem je očista těla a ducha podle stejných principů, které popisuje již Pataňdžali ve svých Jógasútrách. Tradičně se tedy zabývá celkovým jogínským způsobem života, který zahrnuje jak mravní a duševní praxi (jáma, nijáma), tak i tělesné pozice (ásany), procedury k očistě těla (šatkrija), jogínské dýchání (pránájáma), mudry a meditaci. V západním světě však převládá praktikování především tělesných pozic – fyzické cvičení.

Mnohočetný význam slova hatha lze přeložit jako nutit se, tlak, násilí, stáhnout se (od vnějších vjemů), radikální zásah do organismu. Složeno je ze dvou slov ha-tha. Ha zde symbolizuje mužský element, slunce, sílu, den, energii yang, naopak tha značí ženskost, sílu yin, chladivý efekt, noc, lunární energii. Z toho lze odvodit, že záměrem hathajógy je přinést našemu tělu i mysli harmonii, nastavit rovnováhu mezi protikladnými principy.

Přijdete-li na lekci hathajógy, neočekávejte žádnou dynamiku. Zpravidla se tímto názvem označují lekce tzv. klasické jógy. Setkáte se zde s delšími výdržemi v pozicích, s důrazem na ovládání dechu (pránájáma) a možná i meditací. Pozdravy slunce zde sice mohou být, ale nemusí. Využívají se zpravidla na začátku jako příprava před samotným prováděním ásan. Lekce bývají klidné a více statické. Máte čas a prostor věnovat se jednotlivým pozicím, nechat své tělo, aby v nich našlo pohodlí a plně je pocítilo. Pozitivních přínosů si všimnete nejen v tělesné rovině, ale také psychické i duchovní. Hathajóga vám pomůže lépe ovládnout emoce a najít vnitřní klid.

Oproti tomu powerjóga je hodně dynamická. Její základ tvoří také klasická jóga, ovšem s důrazem na samotné cvičení. Je to moderní směr, který vznikl ve druhé polovině 90. let v USA a v posledních letech zaplavil fitcentra a tělocvičny, ve kterých bychom lekce jógy vůbec neočekávali. Myslím, že powerjóga přivedla mnoho lidí k józe jako takové. Během této dynamické praxe se totiž nemáte čas nudit (což byl pro mnohé jeden z argumentů, proč jógu ne), téměř celou lekcí se prolíná pozdrav slunci, je zde kladen důraz na plynulé přecházení z ásany do ásany. Lekce je více silová (proto power), jednou pozicí posílíte svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte, a druhou je protáhnete. Toto cvičení vám nejen odbourá stres, ale zároveň i formuje a zeštíhluje postavu. Je to dáno její zmiňovanou dynamičností a vyšší náročností. Ovšem ani jako začátečník nemusíte mít strach, že byste lekci nezvládli. Správný lektor vás navede i na jednodušší varianty prováděných pozic. Každý jednotlivec má tak možnost výběru a může si lekci přizpůsobit dle svých schopností a momentálních dispozic. Není nic neobvyklého vidět na hodině úplného začátečníka vedle již zkušeného jogína.

Jeden styl jógy není lepší než druhý. Vždy záleží na vašem osobním vnímání, na tom, co od lekce očekáváte. Lidem žijícím ve stresu, těm, kteří jsou často zbrklí, věčně ve spěchu, neumějí odpočívat, bych doporučila hathajógu. Tělo a mysl potřebují zklidnit, zastavit se, a to nás hathajóga učí. Časem poznáte, že si praxi z podložky postupně přenášíte do běžného života, naučíte se zpomalit, prožívat přítomnost.

Dynamická powerjóga v nás probouzí radost z pohybu, rozproudí nás, nabije energií. Tyto benefity ocení především ti, kteří se rádi oddávají odpočinku, nicnedělání, jejich pracovní tempo je pomalejší a potřebují tzv. „dobít baterky“. Jenže nic není tak jednoznačné, znám spoustu lidí, pro které je i powerjóga určitý způsob zklidnění, a teprve poté, co si zažijí tuto dynamickou lekci, jsou připraveni jít svou jógovou cestou dál do klidnějších vod.

Neexistuje žádný důvod, proč tyto jógové směry nekombinovat, naopak výborně se doplňují. Naše potřeby se mění, naše pocity nejsou konstantní a každý den je jiný. Využijme rozmanitou nabídku jógových rozvrhů a vytěžme z nich pro sebe to nejlepší. A i tady platí, že není nad osobní zkušenost a jen vlastní prožitek vám odpoví na otázku, který typ jógy je pro vás ten pravý.

Namasté!

 

Objednat předplatné