Jóga pro těhotné 20. 04. 2020 PDF Tisk

Jóga v těhotenství a v šestinedělí

Těhotenství se často označuje za „jiný stav“ a je to označení velmi výstižné. Dokud to nezažijete, nedojde vám, jak moc jiný je a že jiné je opravdu všechno. A i když je každé těhotenství odlišné a každá ho rozdílně prožíváme, některé věci jsou společné. Změny jsou na fyzické, psychické i sociální úrovni, mění se priority. Jiný je navíc každý den. Nejde se připravit na ten následující, a pokud se o to snažíme, většinou to nevyjde.
A těhotenstvím to teprve začíná. S narozením mláděte už je jiné úplně všechno. Jiné a krásné!A tam začíná opravdová jóga. Opravdová „life“ jóga tady a teď, jak mi potvrdilo i mnoho mých kolegyň jogínek-matek.

Jóga v těhotenství a v šestinedělí

Jóga v těhotenství
Jóga se téměř všude doporučuje těhotným jako ideální cvičení. Ale… má to svá ale.
Pokud máte s jógou zkušenosti a své tělo již v ásanách dokážete vnímat, pak pro vás zřejmě bude příjemné v józe pokračovat i v těhotenství. Ty zkušenější mohou pokračovat i na běžných lekcích se svým oblíbeným lektorem, pokud budou respektovat omezení s těhotenstvím spojená a lektora o těhotenství informují. Pro méně zkušené těhotné jogínky nebo ty, které s jógou teprve začínají, jsou určitě vhodnější lekce jógy těhotenské, kde nemusí přemýšlet, zda konkrétní ásany mohou, nebo nemohou cvičit, a mohou se soustředit plně na to, zda jim ásana dělá dobře, nebo ne.
Základní podmínkou je respekt ke svému tělu a nepřetěžování se. Ásany by neměly být prováděné do maximálních rozsahů, abychom předešly poranění vaziva, které je vlivem hormonů uvolněnější a křehčí. Pomohou více než kdy jindy kvalitní opory chodidel a dlaní a také vědomý dech.  

Mně osobně nejvíce pomohla veškerá jóga, kterou jsem cvičila před těhotenstvím. Hlavně v tom, že mi ukázala, jak vnímat své tělo, a naučila mě to nejzásadnější, a sice být na sebe hodná. A také mi pomohla si na konci sedmého měsíce uvědomit, že ásanová praxe mi už vlastně vůbec nedělá dobře. Že přechody do psa hlavou dolů mi jsou nepříjemné, že mě po cvičení bolí třísla, blokují se SI klouby a taky žebra. Tak jsem s klidným svědomím fyzickou jógu na několik měsíců vypustila a vyměnila ji za tu jinou, nefyzickou, a za dlouhé procházky.

V těhotenství a hlavně pak s miminkem funguje tady a teď naprosto přesvědčivě. Žádný den není stejný a vlastně ani žádná hodina ne. Opravdu se nejvíc vyplatí nic neočekávat, neplánovat a žít v přítomnosti. Pro mě, střelce, to nebylo zas tak těžké, vždy jsem byla schopná rozhodovat se rychle a zbytečně dlouho o věcech nepřemítat a jóga mě to naučila ještě výrazněji. Zároveň mám naprosté pochopení pro ty, které pečlivou přípravu vyžadují. Problém v těhotenství a mateřství je ale ten, že to prostě nikdy nenaplánujete. Pak zbývá jen být rychlá v plánování plánů B, C, D… Z… a umět se svižně vrátit k plánu A, když je třeba. 

Těhotná lektorka jógy
Těhotná lektorka jógy má svá specifika. V prvních měsících často nechceme s těhotenstvím „na povrch“, ale je to období, kdy nám nemusí být vůbec dobře. Není „jógové “ neposlouchat své tělo, zvlášť když v tuto chvíli už nejsme zodpovědné jen samy za sebe, ale i za toho druhého v nás. Během prvních tří měsíců se u plodu vyvíjí veškeré orgány a tělo bychom neměly nadměrně zatěžovat. Je potřeba být soudný a fyzickou jógu a své klienty na toto období třeba i opustit.

Pokud se cítíme dobře, vše je v pořádku, s cvičením nemáme problém a chceme lekce dále vést, je nutné si uvědomit několik věcí. 
Třeba že jako lektorky jdeme příkladem ostatním, a tak bychom měly bezezbytku respektovat omezení, která při těhotenství v józe jsou.
Další, co musíme zohlednit, je téma pozornosti. Těhotenství je jiný stav, a i my jsme jako těhotné jiné. To může odvracet pozornost klientů od nich samotných. Více nás pozorují a sledují, vnímavější klienti mohou o nás mít strach, abychom si neublížily. Naše pozornost je přirozeně a správně nasměrována více k nám samým a k našemu vyvíjejícímu se miminku, a nemusíme tedy dát potřebnou pozornost klientům. Naopak pokud jim pozornost věnujeme na 100 %, nemusí to být zcela bezpečné pro nás.
Rozhodnutí, jak dlouho v těhotenství vést lekce, je ale nakonec vždy na každé z nás a záleží na mnoha faktorech – stylu lekce, na tom, zda své klienty již dobře známe, a na mnoha dalších věcech.

Jóga v šestinedělí 
Jóga v šestinedělí začíná už v porodnici. Ale ne kobrou, stromem nebo psem hlavou dolů. Začíná dechem, pozorností, přítomností, vnitřní meditací a relaxací. Zejména první dny po porodu jsou náročné a krásné zároveň. Celé šestinedělí je pak období seznamování se, sžívání a vzájemného respektu. Podložka zřejmě zůstane dlouhou dobu v koutě, ale pokud se poddáte „flow“, je to největší flow, jaké zažijete. Vzpomeňte si na klidný a plný jógový dech s prodlouženým výdechem, připomeňte si napřímení a otevření hrudníku. Budou se vám jistě hodit posílené paže od čaturangy (i když jste poslední udělaly před devíti měsíci). Když uložíte miminko, vždy se lehce protáhněte, třeba jen upažením do stran, procvičte si zápěstí, jemně rozhýbejte krk. Využijte ale hlavně každou volnou chvilku k odpočinku. Vyzkoušejte v průběhu dne krátké několikaminutové relaxace, mají obrovský efekt.
Choďte. Třeba jen po pokoji nebo po chodbě. Potom s kočárkem. Chůze je pro tělo velmi přirozený pohyb a nejlépe pomáhá vrátit se zpět do kondice.    

Nestresujte se, pokud se nevrátíte k jógové praxi hned, jak jste si původně představovala. Realita je taková, že když už se vám povede najít čas vzít si podložku, nebude zřejmě na zemi místo, kam ji položit, a tak začnete raději žehlit pleny. (Narovnejte se u toho. I to je trénink mezilopatkových a břišních svalů i svalů dolních končetin).
Snažte se kvalitně a pravidelně jíst, i když to vždy nebude snadné.
Pokud na sebe budete hodné, nebudete zbytečně samy sebe stresovat a budete se v „běžném provozu“ chovat přirozeně s respektem k sobě a s přihlédnutím k zásadám zdravého pohybu, tělo se bude regenerovat samo.

  • autor: MUDr. Aneta S. Králová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné