Ostatní jógy 06. 01. 2020 PDF Tisk

New year, new me

Předsevzetí do nového roku: „Teď už opravdu začnu s jógou.“ O čem ale popřemýšlet, než se do toho pustíte?

New year, new me

Jóga je opravdu veliká a stylů je hodně. Vždy svým studentům doporučuji během prvního měsíce, kdy začínají s jógou, vyzkoušet co nejvíce stylů a také učitelů. Někdo nám sedne hned, někdo později, někdo vůbec.

Je také dobré se zamyslet, co od cvičení očekáváte? Jaké jsou vaše cíle?

Krásné tělo? Klidná mysl? Prodloužení dechu? Vyvážení hormonů?

Na základě toho vybírejte lekce, na které chcete jít. Přečtěte si popis hodin na rozvrhu. Vždy je nejlepší postupovat od nejlehčího k těžšímu. Vezměte v potaz, jaká je vaše fyzička. Jestli se sportem začínáte, pusťte se do toho opravdu zlehka. Dejte si na čas. Odhoďte ego a při hodinách odpočívejte, když bude třeba. Pokud jste žena, sledujte také, v jakém období svého cyklu právě jste, a podle toho by se měla měnit i vaše praxe.

Po vyzkoušení více lekcí a učitelů si sestavte týdenní plán a udělejte vše, co je ve vašich silách, abyste ho dodrželi. Klasická aštangová praxe doporučuje cvičit šest dní v týdnu a sedmý den odpočívat. Moderní fitness cvičitelé říkají, že k udržení postavy stačí cvičit třikrát v týdnu. Já říkám: kombinujte. Dopřejte si všeho krásného, co vám jóga nabízí. Třikrát týdně si zajděte na něco aktivnějšího, jako je třeba vinjása, power, mix stylů, a pak si dopřávejte i tu druhou stránku. Protáhněte tělo na jin józe, uvolněte mysl na restorativní józe, možná vyzkoušejte meditace či pránájámu. Nezapomínejte ale, že jóga se zaobírá myslí, tělem i duchem, a tak by vaše praxe měla zasáhnout všechny tyto oblasti.

Snažte se nevzdávat, pokud vám něco nejde. Je pro vás jednoduché se zpotit na dynamických lekcích, ale vydržet bez hnutí při jin nebo restorativní józe je opravdu oříšek? Vydržte. Je pravděpodobné, že klid je právě to, co potřebujete. A platí to i naopak. Na jin jógu byste chodili klidně každý den, ale power vás opravdu štve? Vydržte. Máte pravděpodobně flexibilní tělo, ale je potřeba zapracovat na síle, aby vše bylo v rovnováze.

Seznamte se s jógovými jamy a nijamy. Je to takových deset inspirací pro nalezení poklidné mysli a života. Všechny tyto zásady vám pomohou zůstat u vaší praxe a také ji vést tím správným směrem. Učí vás pravdivosti, například o tom, kde je vaše hranice. Soucitu k tělu, ale i k mysli. Čistotě, abychom se starali o své tělo a naplňovali jeho potřeby, a také třeba disciplíně, abychom zůstali u svého plánu a dosáhli svých cílů. Doporučuji si je vytisknout a přilepit třeba na zrcadlo.

Možná se ptáte, kdy uvidíte nějaké výsledky. První fyzicky viditelné změny zaznamenáváme už po třech měsících pravidelné praxe. Nejlepší je chodit s přáteli, když se jednomu nechce, tak ho podrží ten druhý a naopak. Stanovte si cíle, sdělte si je a pomáhejte si k jejich naplnění. Ujistěte se, že vaše cíle jsou reálné.

A rada na závěr?

Nevynechávejte šavásanu. Nikdy. Je vědecky dokázáno, že nejvíce jógových benefitů získáváme v posledních patnácti minutách lekce. Tato část se soustřeďuje na zklidnění po protažení a opravdovou relaxaci. Právě v této chvíli nacházíme takzvaný jógový zen. A o ten tu přece jde, nebo ne? Při lekci se toho tolik děje a mění, že naše tělo potřebuje čas, aby se vše navrátilo zpátky k sobě. Změny na fyzickém, energetickém těle, dechu i mysli. Vše potřebuje čas a právě k tomu slouží naše milovaná šavásana. A proto zůstaňte. Oddejte se okamžiku a dopřejte si zasloužený odpočinek, při kterém můžete být sami sebou.

Namasté novému roku a vaší praxi.

 

Objednat předplatné