pondělí 29. 5. 2023
Kdy jindy vyživit srdce a duši vzájemnou intimitou partnerství skrze partnerskou jógu než v únoru? V měsíci, který po lásce lační každým douškem!
Jedním z nosníků mého dnešního přístupu k jógové terapii je zdánlivě jednoduchá teze, že lidské tělo funguje jako projekční plocha. Tedy plátno, na kterém se přehrává velké množství jemných scénářů na pozadí. Ne vždy ale za děním, které máme zrovna před očima, hledáme scenáristu, ne vždy dohlédneme k záměru režiséra, a někdy si ani neuvědomíme, že vzadu existuje něco jako promítačka.
Jóga je dobrá pro vaše tělo, mysl a duši. Je to kompletní fyzický i mentální trénink. Pokud jste úplný začátečník, který chce začít s jógou, můžete se přihlásit do nedalekého jóga studia nebo klidně začít doma. Nebude vás to nic stát a benefity, které díky józe získáte, vám již nikdo nevezme.
Fascie. Pro laickou veřejnost slovo zcela neznámé, pro doktory termín někdy až příliš opomíjený. V jógové praxi však začíná být fasciální problematika stále více skloňované téma. Pro mě osobně znamená propojení jógového cvičení a fasciálních principů novou cestou seberealizace a poznání. Pojďme se tedy společně podívat, co se za tímto tajemným slovem skrývá.
Některé ásany a hathajógové krije dávají jako závěrečnou konsekvenci praktikování, jsou-li prováděny pomalu se soustředěním na dech, výbornou relaxaci těla...
Práce s myslí bude v jógové terapii způsobem rozplétání tajných zákoutí psychiky, a v této návaznosti i uvolněním pro fyzické tělo.
Spirální jóga uplatňuje poznatky z kineziologie a anatomie člověka - je to individuální přístup, který se může stát kompenzací nebo doplňkem sportu či samotným jógovým přístupem.
Cílem ajurjógy je upravit stav organismu tak, aby byl v rovnováze, aby byl vyčištěn od toxinů, aby mohl volně dýchat, měl průchodné cesty pro vyloučení všeho odpadu...
Pataňdžaliho „Jógasútra“ je nejstarším dochovaným dílem o józe. Jedná se o výklad jedné ze šesti klasických filosofických škol hinduismu. Každý z nich z jiného úhlu pohledu rozvádí a dotváří učení védských upanišad. Skrývá se zde dávná moudrost, z níž pramení prapůvodní hathajóga.
Praxe aštanga jógy toho má rozhodně hodně co nabídnout. Základ je to, že vás musí prostě bavit. Jak jí vnímá praktikující člověk?