sobota 3. 6. 2023
Jógové učení s křesťanstvím zdánlivě nesouvisí. Jen ZDÁNLIVĚ. A dokladem této zdánlivosti jsou právě Velikonoce – největší křesťanské svátky, které se i pro nepraktikující katolíky pojí s celou řadou tradic, jež pocházejí ještě od našich pohanských předků. Co je ale tím, co Velikonoce spojuje s jógou? Pomlázka, beránek, mazanec? Ne. Síla lásky a oběti pro všeobecné blaho – čin, jejž Ježíš vykonal pro celé lidstvo.
Nikdy jsem si nenechala číst z ruky. Nebyla jsem za jasnovidcem ani kartářkou. Když se ale na jógovém workshopu objevila možnost zakusit čtení čaker, spontánně jsem se přihlásila. Netušila jsem vůbec, do čeho jdu…
Oblast, na které se rozkládá dnešní Indie, je neuvěřitelně nábožensky bohatá a různorodá. Mnoho světových náboženství tu dokonce vzniklo a dodnes je náboženský život v této zemi velmi silný. Pojďme se postupně podívat na nejrozšířenější indická náboženství, a jak se prolínala s jógou.
V podzimním čísle JD 2022 jsem si vám stěžovala na útrapy s názvy a s nimi spojenými srdečními zástavami, jež číhají na sanskrtistu na lekcích jógy vedených instruktory, kteří si myslí, že vědí… ale opak je pravdou. Poukázali jsme si na neexistenci hadra uttánásany, i když vlastně podlaha se myje v předklonu, takže by se nějaké spojitosti daly najít. Avšak slovo hadra se přece jen v ásanovém názvosloví vyskytuje, ale není to tak úplně hadra…
Rychlé tempo života zahrnuje naše dny trochou stresu a tlaku. I když někteří předpokládají, že tento druh stresu je nevyhnutelnou součástí života, pravidelná meditace vám ukáže, že tomu tak být nemusí. Přidejte ji do své každodenní rutiny a sami se přesvědčte o tom, jak dokáže kouzlit s hladinou stresu.
Jedna z prvních a pro mě zásadních srážek s indickou filozofií u mě nastala mnohem dřív než ve vysokoškolské škamně. Pamatuji si to docela přesně. Byl podzim, byla sobota (možná i neděle) a já stála jako mnoho jiných sobot (nebo nedělí) v zadním koutě antikvariátu ve Valentinské ulici na Starém Městě...
Charakteristickým rysem jóga nidry je systematická rotace vědomí v těle, která vznikla z tantrické praxe nyasa (což znamená „umístit“ nebo „vzít mysl do konkrétního bodu, místa“). Nyasa byla praktikována v sedě a zahrnovalo použití specifických manter, které byly směřovány, prožívány na různých částech těla.
V dnešních dnech je zvykem dívat se ven. V moderním světě nás učili, že budeme šťastní, až… nalezneme správného partnera, vyděláme tolik a tolik peněz, a když se to zhroutí, nalezneme vhodného psychiatra, kterého zaplatíme, a bude zase vše v pořádku.
Přitom nám tato doba ukazuje, že nepodíváme-li se do sebe, nepřežijeme.
Dnes už i věda uznává, že chemické procesy těla nejsou ovlivňovány pouze příjmem vody a stravy, ale i interními stavy. Energie je základem života. Prána proudí vším, co existuje....
Starověká praxe podporuje růst vlastního povědomí o sobě samých, a tím nám dává tu správnou dávku sebevědomí a pocity vlastní hodnoty....