O józe 20. 06. 2019 PDF Tisk

3 způsoby, jak oslavit letní slunovrat!

Letní slunovrat, který se koná v pátek 21. června, je obrovským svátkem v tradici jógy, protože představuje nejdelší den v roce, první letní den, Mezinárodní den jógy a možnost znovu se spojit s přírodou. Zde jsou 3 způsoby, jak oslavit tento den naplno…

3 způsoby, jak oslavit letní slunovrat!

S každým ročním obdobím se odhalují environmentální důkazy toho, že planeta dýchá. Zrcadlením přirozených období oteplování a ochlazování, které vyplývají z naší měnící se pozice vůči Slunci, se dokončuje jeden cyklus dýchání země v průběhu jednoho roku. Jako svědci tohoto věrného obrazu jsme vyzváni, abychom si vzpomněli na důvěrný vztah, který máme se svým domovem ve vesmíru – každý z nás ztělesnil vesmír, dokončil tento identický posvátný cyklus zrození a smrti každým dechem.

Slovo slunovrat pochází z latinských kořenů sol, což znamená slunce a stitium, tedy zastavit nebo být stálý. S nenápadnou jasností tyto etymologické prvky popisují přesný okamžik slunovratu, kdy se zdá, že se naše zářící sluneční hvězda zastaví na obloze, když její trajektorie projde vnímaným směrovým posunem. Tato kosmická pauza vítá naši pozornost a připravuje nás na vstup do dalšího cyklu dechové vlny naší planety.

Letní slunovrat, který se koná v pátek 21. června, je obrovským svátkem v tradici jógy, protože představuje nejdelší den v roce, první letní den, Mezinárodní den jógy a možnost znovu se spojit s přírodou. Zde jsou 3 způsoby, jak oslavit tento den naplno…

1. Pozdravte slunce

Slunovrat je symbolem přechodu z krátkých zimních dnů do jasných dlouhých letních dnů. Pro nás, pro jogíny, se hodně našich praktik otáčí kolem slunce, včetně pozdravů slunci. Původ „zdravení slunce“ však nespočívá v tom, jak dosáhnout dokonalého sladění čaturagna s ostatními jógovými ásanami, jedná se především o poklonění se a přijímání ohnivé sluneční energie slunce, aby nás vzbudila, povzbudila, a tím jsme započali každý nový den. Praxe byla původně vytvořena, aby se prováděla a vyučovala ráno, s trupem obráceným ke slunci. Postupem času se ale plně vpravila do podoby moderní jógy jako prvek, který má dokonale rozhýbat tělo, uvolnit svaly a vnést do naší mysli tolik potřebný klid. Variant pozdravů slunci existuje mnoho, je tedy pouze na vás, kterou si vyberete.

2. Upravte si svou ranní rutinu

Vzhledem k tomu, že slunovrat je nejdelší den v roce, je to skvělý čas využít extra slunečního světla k probuzení se brzy a udělání něčeho, co vám umožní cítit se skvěle po celý den, ať už je to meditace, jóga, nebo jen horká vana s příměsí vonných, esenciálních, olejů. Nemusíte přeci brzy vstávat každý den, tak aspoň v tento den udělejte výjimku.

3. Vyjděte ven

Skvělý způsob, jak oslavit slunovrat, je jednoduše se dostat ven a užívat si slunce. V jednoduché podobě procházky u vody nebo v parku. Dalším tradičním způsobem oslavy slunovratu je navštívit lekci venkovní jógy. Protože je tento den i Mezinárodním dnem jógy, příležitostí k tomu budete mít víc než dost. Mnoho studií jógy nabízí letní slunovratové akce, kde si společně můžete vyzkoušet 108 slunných pozdravů. Užijte si surya namaskar přesně tak, jak chcete!

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné