čtvrtek 16. 1. 2025
Pohled na jogína sedícího v lotosovém květu evokuje klid, pohodu a harmonii. Může vést k domnění, že právě a přesně takhle by měla meditace vypadat. Jenže to je jenom jedna z možností. Jak a kde všude vlastně můžeme meditovat?
Zavřeme oči a srovnáme páteř. Pozorujeme dech svého těla. Mysl je tichá a nehybná. Představíme si sebe sama na malé opuštěné pláži. Moře je klidné a blankytně modré. Na horizontu splývá s bezmračnou oblohou. Ležíme, nebo sedíme na jemném prohřátém písku. Naše nahé tělo se zcela otevírá darům této meditace.
Jsme lidé, ve kterých je od útlého dětství živeno „ego“. Jeho projevem jsou chtivost a nenávist. Když se posadíme do některého se sedů a chystáme se na cestu meditace, jsme stahováni dolů. Hlavou se nám honí, co musíme udělat, zavzpomínáme na to, co se nám líbilo, či nelíbilo a tím vyvoláme v sobě nejrůznější emoce. Je to dřina dojít do stavu...klidu, natož pocitu laskovosti k sobě sama a k okolí.
V dnešní uspěchané době je více než kdy jindy důležité nalézt způsob, jak harmonizovat tělo a mysl, zklidnit vnitřní svět a obnovit svou přirozenou rovnováhu. Jednou z nejúčinnějších a zároveň příjemnou metodou, jak toho dosáhnout, je gongová lázeň a soundhealing, tedy terapie zvukem.
Budete-li cvičit pravidelně jóga nidru, můžete omezit běžný spánek. Člověk se tak nestane obětí nespavosti. Naopak si budete vědomi zvýšeného stavu vědomí a získaného času, který můžete použít k introspekci, koncentraci a meditaci. Normální spánek se pro vás stane ještě účinnějším než dříve. Jak na to?
Slovo śāntih pochází z nejstaršího jazyka, ze sanskrtu, a znamená mír. Při zpěvu slova přejeme onen mír nejen sobě, ale také celému vesmíru.
Kdo poslední dobou neslyšel nebo nečetl něco o mindfulness, jakoby snad ani nebyl. Umění žít přítomným okamžikem, zbavit se tak stresu, více se koncentrovat a zklidnit myšlenky, které nám neustále v hlavě poskakují jako divoké opice z větve na větev. To by chtěl snad každý.
Meditace se nemusí odehrávat jen v poloze padmásany, kterou zaujmeme v tiché, klidné a dobře vyvětrané místnosti. Například meditaci vděčnosti můžeme praktikovat kdykoliv a kdekoliv. A nepotřebujeme k tomu nic víc než vlastní odhodlání a vědomé rozhodnutí, že se jí chceme věnovat.
Nejtěžším krokem je posadit se a začít. Najít si chvilku a zklidnit se. Nejčastěji se vymlouváme na to, že nemáme čas, nemáme kde. Víme, že jsou to jen výmluvy. Ideální by bylo začít pod vedením někoho zkušeného, ale kde ho najít? Pravda je, že by to byla jen další výmluva, proč nemeditovat. Proto na nic nečekejte a začněte.