středa 18. 9. 2024
Slovo śāntih pochází z nejstaršího jazyka, ze sanskrtu, a znamená mír. Při zpěvu slova přejeme onen mír nejen sobě, ale také celému vesmíru.
Kdo poslední dobou neslyšel nebo nečetl něco o mindfulness, jakoby snad ani nebyl. Umění žít přítomným okamžikem, zbavit se tak stresu, více se koncentrovat a zklidnit myšlenky, které nám neustále v hlavě poskakují jako divoké opice z větve na větev. To by chtěl snad každý.
Meditace se nemusí odehrávat jen v poloze padmásany, kterou zaujmeme v tiché, klidné a dobře vyvětrané místnosti. Například meditaci vděčnosti můžeme praktikovat kdykoliv a kdekoliv. A nepotřebujeme k tomu nic víc než vlastní odhodlání a vědomé rozhodnutí, že se jí chceme věnovat.
Nejtěžším krokem je posadit se a začít. Najít si chvilku a zklidnit se. Nejčastěji se vymlouváme na to, že nemáme čas, nemáme kde. Víme, že jsou to jen výmluvy. Ideální by bylo začít pod vedením někoho zkušeného, ale kde ho najít? Pravda je, že by to byla jen další výmluva, proč nemeditovat. Proto na nic nečekejte a začněte.
Podzimní a zimní večery nás přímo vybízejí ke klidu. K jakémusi vnitřnímu usebrání, zamyšlení se nad sebou samými, zhodnocení svých záměrů, pojmenování smyslu života a upevnění hodnot.
V pondělí 27.11.2023 v 10:16 hodin (SEČ) nastává úplněk v Blížencích. Znamení je protknuto vzdušným elementem a tak tento tvz. Purpurový, Mrazivý, Bobří úplněk pomáhá odnášed od každého to, čeho se člověk chce zbavit. Očišťuje. Otevírá prostor pro nové, aby mohlo být zaseto.
Sednout si prostě do preclíku, zavřít oči a meditovat není tak zcela jednoduchou disciplínou. Možná bychom rádi meditovali, ale právě ve chvíli, kdy si uděláme čas a v klidu se usadíme, vyrojí se v naší hlavě nepřeberné množství myšlenek vztahující se k lecjakým časovým horizontům, jen ne k těm přítomným...
Prvním účelem meditace je seznámení se s vnitřním obsahem nás samotných. Začít si uvědomovat svůj vnitřní život. Vnitřní boj, rozpolcenost, která vede skrze pozorování k uvědomění si, že nejsme ani tím, ani tím (neti-neti)...
Charakteristickým rysem jóga nidry je systematická rotace vědomí v těle, která vznikla z tantrické praxe nyasa (což znamená „umístit“ nebo „vzít mysl do konkrétního bodu, místa“). Nyasa byla praktikována v sedě a zahrnovalo použití specifických manter, které byly směřovány, prožívány na různých částech těla.