pátek 22. 9. 2023
Myslím, že pokud se chceme něčemu naučit, je výhodné najít si učitele. A není divu, že s dobrým učitelem jde všechno snáz. Například děti. Pokud bychom je nechali, aby samy vyzkoumaly, jak číst a psát, jistě by se to naučily, ovšem nejspíš až v době, kdy by jejich vrstevníci, vedeni dobrými učiteli, začínali sepisovat své první články, odborné publikace či romány.
Tradiční jógové texty bývají většinou technické anebo filosofické. O slavných jogínech jsou zde nanejvýš stručné zmínky – nejčastěji pouze jména. Ovšem v lidové tradici najdeme celou řadu příběhů spojených s významnými jogíny minulosti...
Jógová tradice je nesmírně bohatá na různé texty, které obsahují moudrost jogínů minulosti. Jsou studovány stovky a některé i tisíce let a v tradičních liniích se bez jejich studia neobejdete. Mnohé nám poskytují nejen pochopení širšího kontextu jógové praxe, ale i pochopení života jako takového.
Nezasvěcenému se může zdát, že jogíni jsou flegmatici, kteří si s ničím nelámou hlavu, pořád se usmívají a proplouvají životem hladce a bez zádrhelů. V jistém slova smyslu to tak skutečně být může, za takovým životním přístupem ovšem stojí tvrdá práce a vytrvalá pravidelná praxe.
Co vlastně mandaly znamenají a mají vůbec nějaký význam, nebo jde jen o krásné, rozkvetlé a barevné vzorce, které se dostaly do módy? Mandaly vidíme v posledních letech všude možně. Od oblečení přes šperky až po bytové dekorace. Pojďme si tedy říci, kde mají svůj původ a co znamenají.
Existuje mnoho typů meditace, byť všechny vedou ke stejnému cíli. Meditační technika, která v roce 2017 silně oslovila mě, se nazývá vipassana. Tento výraz je v buddhismu obecně chápán jako vhled či intuitivní poznání tří charakteristik bytí: pomíjivosti, neuspokojivosti a neosobnosti (všech tělesných i duševních jevů). Právě skrze meditační techniku vipassana Siddhártha Gautama Buddha dosáhl (přibližně před 2500 lety) pod stromem Bódhi (Ficus religiosa) v indické Bódhgaji probuzení (bódhi).
Leden přináší spojení s novým. Nový rok, nový měsíc, nový čas. Nehledě na to, že už je únor za dveřmi...
Bhagvan Šrí Ramana Maharši, osvícený mudrc z indického Tamil Nadu, jenž měl stejně vřelé vztahy s lidmi, krávami i veverkami, byl opravdový mistr v jednoduchosti. Největší sílu jeho učení dokládá sám jeho život, jelikož doslova žil to, co předával. Nejen díky tomu je jeho učení ve své jednoduchosti skutečně opravdové a jedinečné. Moudře mluvit dneska umí kdekdo, ale moudře žít, to je skutečné mistrovství.
Víme, že na naše fyzické tělo působí komplexní systém energií, bez kterého bychom nemohli fungovat. Tyto energie se prolínají i do našeho běžného života, třeba tím, jak na sebe lidé působí...
Často se setkávám se studenty, kteří v minulosti dělali jógu a nyní by se k ní rádi vrátili, ale mají pochyby o svých schopnostech. Takovým lidem bych ráda řekla, že se není čeho bát.