Ostatní jógy 08. 11. 2021 PDF Tisk

Jóga pro seniory: Proč se jí nebát a co byste o ní měli vědět

Stále více lidí nad 60 objevuje mentální, fyzické a emocionální výhody, které jóga přináší seniorům. Představa, že se jóga hodí jen pro trénované a flexibilní jedince, je velmi mylná. Jóga se hodí pro každého, její kouzlo totiž tkví v tom, že nás učí poznávat sebe i své tělo a v tomto smyslu hledat cesty, jak se sebou zacházet tak, aby to bylo přínosné a příjemné.

Jóga pro seniory: Proč se jí nebát a co byste o ní měli vědět

Je jasné, že žena v 65 letech bude jógu cvičit jinak než ve 20, to ale neznamená, že se pro ni jóga nehodí. Stejně tak to platí pro muže. Pokud jógu praktikujete celoživotně, nemusíte na svých zvyklostech nic razantně měnit, protože vaše tělo vám průběhem času samo napoví, co uzpůsobit, co dělat a co už ne. Jóga ale není zapovězena ani seniorům, kteří se rozhodli seznámit se s ní až na „stará kolena“.

Na co nezapomínat
Jediné, na co je třeba pamatovat, je, že by starší lidé měli vybírat polohy, které jim vyhovují, nechodit přes svoje limity a ideálně se před zahájením pravidelné praxe poradit se svým lékařem. Dobré je také najít schopného lektora, který dokáže zohlednit potřeby a možnosti všech klientů, který se vám bude během lekce věnovat a jemně vás navede tam, kam potřebujete. Když budete vědět, jak na to, můžete praktikovat i doma. Protože především vlastní praxe o samotě je tím, co nás rozvíjí.

Jaké výhody jóga seniorům přináší
Nesrovnávejte se s ostatními. Nesrovnávejte dnešek se včerejškem. Buďte tady a teď. Dělejte pouze to, co je vám příjemné: naslouchejte svému tělu a jděte jen tak daleko, kam vás pustí. To jsou skutečné výhody jógy – učí nás být ve vlastním těle tady a teď, uvědomit si své limity a možnosti a najít rovnováhu mezi námahou a uvolněním. Čím vším seniorům prospívá?

  1. Zlepšuje rovnováhu a flexibilitu

Mnohdy si neuvědomujeme, jak moc míra flexibility a rovnováhy ovlivňuje běžný život. Opak je ale pravdou – každý den se oblékáme, třeba natažení ponožek vyžaduje velkou flexibilitu i rovnováhu; mytí vlasů zase vyžaduje dostatečnou pružnost ramen, aby na ně ruce dosáhly, a ty musí být zase přiměřeně silné, abyste je udrželi nahoře.

Jógové výdrže v polohách současně s volným pomalým dechem umožňují pojivové tkáni a svalům relaxovat a protahovat se, což zvyšuje rozsah pohybu a flexibilitu. Kombinace pomalého pohybu, balančních poloh a celkově práce s tělem zase zlepšuje rovnováhu, což může přispět k prevenci pádů, které představují u seniorů časté nebezpečí.

  1. Buduje sílu a mírní bolesti zad

S věkem přirozeně ubývá svalstva, kosti a klouby křehnou, což způsobuje jistou neohrabanost, zpomalenost a nedostatek energie a síly. Jóga přirozeným způsobem svalstvo posiluje, zrovna tak činí i s klouby a kostmi, především zachovává pružnou páteř. Jedno jógové přísloví říká, že člověk je tak mladý, jak mladou má páteř. Právě o kondici páteře a svalů podél ní jóga mimořádně pečuje, což neobyčejně zefektivňuje a zjednodušuje běžné fungování a mírní bolesti zad.

  1. Zlepšuje náladu i kvalitu spánku

Základem jógy je ovládání dechu – dýchá se pomalu a vědomě, do celého těla. Ovlivňováním dechu ovlivňujeme také nervový systém, tím můžeme zase zapůsobit na náladu, hladinu energie a úroveň stresu. S tím souvisí klidnější mysl, lepší spánek, lepší regenerace těla včetně mozku, tedy prevence potíží s koncentrací, soustředěním, pamětí nebo rychlostí reakcí. To jsou poznávací funkce mozku, které s věkem přirozeně slábnou. Jóga tento proces pomáhá zastavit nebo zpomalit.

Jaké lekce navštěvovat
Pokud natrefíte na dobrého učitele, nemusíte vyhledávat vyloženě jógu pro seniory, protože on vás navede a povede. Obecně lze říci, že pro seniory začátečníky je vhodná zejména klasická pomalá hathajóga. Poslední dobou stoupá také obliba chair jógy neboli jógy s židlí, která nabízí méně invazivní a náročné varianty klasických ásan s tím, že zachovává jejich benefity.

TIP
Zveme vás na dvoudenní seminář Jóga pro seniory, který proběhne o víkendu 26. 02.–⁠27. 02. 2022 v pražském Energy Studiu. Cílem je naučit se přístupu ke skupině seniorů, kteří jsou aktivní, a ke skupině seniorů, kteří nejsou aktivní a chtějí začít cvičit. Je nutné respektovat zdravotní stav a stav organismu způsobený procesem stárnutí. Na tomto základu je nutné přizpůsob cvičení jógy. 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné