Power jóga 13. 05. 2019 PDF Tisk

Historické kořeny powerjógy – sahají dál, než si myslíte

Powerjóga je obecný termín, který se používá k popisu energického přístupu založeného na kondici jógy ve stylu vinyasa. Ačkoli mnoho lidí považuje powerjógu za nový styl jógy a druh cvičení hodný do prostorů moderních tělocvičen, její kořeny sahají hluboko do minulosti a jdou ruku v ruce s pradávnou aštangou.

Historické kořeny powerjógy – sahají dál, než si myslíte

Tvář powerjógy

Powerjóga zahrnuje náročnost aštanga jógy, včetně spousty vinyasových sekvencí (série pozic přecházejících plynule jedna v druhou). Zároveň však dává každému jedinci flexibilitu v tom, jak daná lekce bude vypadat. Učitelům dává právo učit ásany v jimi zvoleném sledu, a dělat tak každou lekci odlišnou od předešlé, praktikujícím naopak volnou ruku v tom, že pokud si nepamatují všechny pozice, mohou volit jen některé, a přesto jejich praxe bude mít smysl.

S důrazem na sílu a flexibilitu přišla powerjóga do našich tělocvičen jako způsob, jak pracovat nejen se svou myslí, ale hlavně s fyzickým tělem.

Kdo stojí za powerjógou?

Termín „powerjóga“ se stal populárním v polovině 90. let minulého století, když dva američtí jógoví učitelé, kteří studovali Pattabhiho aštanga jógu začali transformovat tento, poměrně náročný, směr, do stylu více přístupného širší mase lidí a západním studentům. Cílem ale nebylo pouze zjednodušení aštangy, ale také volnost při výběru ásan, který aštanga postrádá, jelikož je souborem přesně daných sestav složených z ásan v přesném pořadí a rytmu. 

Bryan Kest z Los Angeles a Beryl Bender Birch z New Yorku jsou považováni za průkopníky powerjógy na opačných březích USA. Oba byli součástí druhé generace amerických aštanga studentů; Kest se původně učil od Davida Williamsa a pro Bender byla aštanga jóga jako vlastní již od útlého dětství v podání guru Norman Allen. Williams a Allen byli oba mezi prvními západními studenty Sri Pattabhiho Joise. Kest pokračoval ve studiu s Joisem v Mysore v Indii. Bender Birch, která se původně věnovala kundaliní a Iyengar józe, pracovala s Joisem během jeho cest po Spojených státech v 80. letech 20. století.

Kest a Bender Birth používali termín poweryoga k rozlišení intenzivního, tekoucího stylu jógy, který učili z jemných praktik, jež mnozí Američané spojovali s jógou.

Powerjóga nejsou jen ásany

Někteří konvenční učitelé jógy napadají tento styl jógy pro jeho přílišné zaměření na fyzické cvičení, ale tak tomu není. Powerjóga se zaměřuje na jógu jako celek a cílem nejsou nejnáročnější ásany, ale jejich cesta k nim, a ta je spojená s učením trpělivosti a koncentrace. Duchovní základy jógy tedy nejsou vynechány.

Jemnější aštanga

Larry Schultz, který studoval aštangu s Joisem v začátcích 80. let, založil na počátku 90. let své kultovní ateliérové ​​studio v San Franciscu s názvem „Power joga“. Schultz se rozešel s Joisovou metodou smícháním póz z prvních tří aštanga sérií. Schultz později kodifikoval svůj přístup ve stylu, který pojmenoval „raketová jóga“.

Baron Baptiste je dalším známým učitelem jógy, který úspěšně založil svůj vlastní styl powerjógy, Baptiste Power Vinyasa. Baptiste také studoval Iyengar a bikram jógu. Použití nespecifického výrazu poweryoga dalo každému z těchto inovátorů svobodu upravovat metody a sestavovat je ze všech stylů současně, aby vytvořili něco nového.

Ačkoliv se kurzy powerjógy v síle značně liší od učitele k učiteli, můžete očekávat, že najdete nějakou intenzivní tekoucí jógu s minimálním zpěvem manter a meditací. Mnoho tělocvičen a zdravotních klubů přijalo tento styl jógy jako způsob, jak dát svým klientům vědět, že je to vážně cvičení.

Benefity powerjógy 

Nadšenci do powerjógy říkají, že kromě tvrdé dřiny a potu, zvyšuje vytrvalost, pružnost, zlepšuje držení těla a duševní zaměření. Stejně jako všechny fyzické aktivity také uvolňuje napětí a uvolňuje toxiny potem. Protože je tento styl náročnější, spaluje více kalorií než většina tradičních forem jógy, a proto může pomoci při hubnutí.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné