Rutina aneb Jak najít krásu v prostotě každodennosti

Pro většinu lidí má slovo rutina spíš negativní smysl. Je to něco, co nám zničí vztah. Něco, čemu se všemi silami snažíme vyhnout a nechceme to zažít. Jakmile zůstaneme pár dní doma, začne nás svazovat nesnesitelný pocit nudy. Doba koronavirová nám zajisté sebrala mnohé – ze dne na den jsme se museli vzdát cestování, dobrého jídla v restauracích a vídání se se známými. Naopak nám ale ukázala, co to je ta pravá rutina. Možná v sobě ale skrývá víc, než si dokážeme připustit. Možná ji už teď máme tak trochu rádi…

Děti jako naši nejlepší učitelé

Když do našeho života vstoupí děti, náš dosavadní svět se otočí vzhůru nohama. Spoustu energie dáváme do toho, abychom naše dítě správně vychovali. Asi každý rodič by chtěl, aby jeho dítě bylo sebevědomé, silné, slušné, chytré a talentované. Ne jednou se ale stane, že jejich přirozenou touhu projevovat se trochu zabijeme našimi výchovnými metodami, protože „tohle se přece nedělá“.

Nový domov, nový začátek

Většina z nás se otřese, když se vysloví „stěhování“. Toto slovo je neodmyslitelně spojeno s hromadou krabic, které se přenáší sem a tam, se zabalováním talířů do papíru a s bolestí zad od přesunování nábytku. Nic pozitivního, že? Není se tedy čemu divit, že stěhování je doprovázeno také jistými obavami – z budoucnosti, ze změny. Pravda ale je, že čas stěhování je naopak skvělou příležitostí nejen pro nový začátek, ale také pro vyčištění mysli, vztahů i šatníku.

Jak ustát rozvolňování?

Poslední dny otevřely otázku rozvolňování protikoronavirových restrikcí. Většinou se na něj těšíme, u úzkostlivých jedinců něco takového ale může vzbudit obavy – nechce se jim z jejich „ulity“, cítí tlak a napadá je spousta otázek: Zda se začít vídat s lidmi, zda je to bezpečné, zda to po dlouhé izolaci zvládnou? Jak najít zlatý střed, jak s tím pomůže jóga, jak bojovat s úzkostí?

Rány osudu jako hozená rukavice

Během našeho života zažijeme tisíc nepříjemností, které se dají nazvat jako negativní zážitky. Nikdo z nás nechce zažít autonehodu, rozvod, těžkou nemoc nebo smrt blízkého. Ve skutečnosti je to tak, že při sledování zpráv ze světa si v duchu říkáme: „Bože, jen ať se tohle nestane mně!“ Tento životní postoj nás ale drží v zajetí strachu. Ve strachu z toho, aby se nám nestalo něco špatného. A když se nám něco špatného stane, hledáme viníka.

Láska a (ne)souzení

Souzení je v naší společnosti všudypřítomné, důvod, proč to děláme, je ale jednodušší, než si myslíme. Jak to souvisí s prvním májem a jógou?

Jak si zapamatovat šťastné okamžiky?

Zažíváme poněkud zvláštní dobu, kdy možná jediné, na co se dokážeme soustředit, je zůstat duševně i fyzicky v kondici. Naše mysl ulpívá na tom, aby to celé bylo už za námi a my mohli dál žít tak jako předtím. I v této době ale naše dny ubíhají. Pro každého z nás je dán určitý počet dní. Některé dny minou, aniž po sobě zanechají stopu, jiné si zapamatujeme navždy.

Ženství jako lotos: Pečujme o něj a zalévejme jej

Osmého března je den, kdy se oslavuje ženství. Ženy od svých mužů většinou dostávají květiny. Jedna květina je i symbolem, který má velký význam v józe. Je jako dech, jako tělo, jako svět a život, jako člověk, jako ženství. Lotos je jemný, houževnatý a silný zároveň. Jak v sobě své ženství hýčkat a pěstovat?

Pověz mi, jaký jsi strom?

Zjistěte, jaký strom vám náleží podle keltského horoskopu! Zaměřte se i na stromy kolem dne vašeho narození.

Co nám uplynulý rok dal a vzal?

Nový čínský koronavirus drtivě a nemilosrdně zasáhl lidskou společnost. Ačkoliv to může znít až neuvěřitelně, už tomu bude brzy rok, co se v Česku objevil vůbec první případ. To, co přišlo, nás zasáhlo nepřipravené, otázkou však je, zda jsme se na něco takového připravit mohli. Bylo v tom uplynulém roce vůbec něco dobrého?