O životě 17. 05. 2021 PDF Tisk

Nový domov, nový začátek

Většina z nás se otřese, když se vysloví „stěhování“. Toto slovo je neodmyslitelně spojeno s hromadou krabic, které se přenáší sem a tam, se zabalováním talířů do papíru a s bolestí zad od přesunování nábytku. Nic pozitivního, že? Není se tedy čemu divit, že stěhování je doprovázeno také jistými obavami – z budoucnosti, ze změny. Pravda ale je, že čas stěhování je naopak skvělou příležitostí nejen pro nový začátek, ale také pro vyčištění mysli, vztahů i šatníku.

Nový domov, nový začátek

Většina z nás má tendence tíhnout k tomu, co je nám pohodlné. Navzdory tomu, jak moc neuspokojující pro nás takový pohodlný život může být. Zůstáváme v každodenní rutině. Někdy nás možná napadne, že takhle to dál nejde, ale už jen přemýšlení nad tím, jaké kroky by musely vést k sebemenší změně, je tak náročné, že raději zůstaneme zavrtaní v naší komfortní zóně. Strach je silnější než my.

Ať už nás ke stěhování a přijetí nového domova vede cokoliv nebo kdokoliv, je spoustu důvodů, proč bychom z takové situace měli být mnohem více nadšení než vystrašení a zděšení. Jak to zvládnout?

Místo pro věci, které vám dělají radost
Je jedno, zda se stěhujete z malého bytečku do nové vily nebo naopak. Pokaždé je to pravý čas k očistě šatníku a celkové debordelizaci. Váš nový domov by neměl být zatížen čímkoliv z minulosti. Pokud si stále necháváte předměty z čisté nostalgie, nepřenášejte si je do svého nového života. Tím, že si budete schovávat šaty, které jste měla na sobě na prvním rande s přítelem, jenž vás už opustil, si ho zpět nepřivoláte. Takové věci stejně leží netknuté v koutě, zaprášené a ověnčené pavučinami. Vzpomínka na milovaného člověka se nerozplyne jen kvůli tomu, že z vašeho prostoru zmizí upomínkový předmět na něj. Na takový úklid existuje jisté pravidlo – vezměte každou věc při stěhování do ruky a řekněte si, zda vám přináší nějakou radost? Zda vám nějak ulehčuje život a jak často ji využíváte? Zda byste si ji třeba nemohli někde půjčit? Pokud vám už daný předmět nepřináší potěšení, nepřenášejte ho do nového domova ani do nového života.

Miluji tě, ale nepotřebuji tě…
Pokud se vám výše zmíněné třídění věcí zdá poněkud náročné, zanechávání lidí v minulosti se vám nejspíše také nebude líbit. Zní to děsivě, ale někdy je to to nejlepší, co pro sebe i pro ostatní můžete udělat. Stěhování přináší nejen nové prostředí, ale také nové lidi do vašich životů. Je to ideální čas pro očistu od nezdravých vztahů, které s sebou vláčíme. Taková očista dost možná bude bolet. Někdy jsme uvězněni v sebedestruktivních rodinných nebo partnerských vztazích, které už nikomu nepřináší užitek. Nechte tedy takové vztahy za sebou. Neznamená to, že tyto osoby už nemilujete. Naopak. Milujete je tak, že je k tomu nepotřebujete.

Stěhování není jen o novém začátku. Je to vyčištění vašeho prostoru i vaší duše. Buďte si jistí, že jakýmkoliv krokem z vaší komfortní zóny uvidíte kolem sebe spoustu nových příležitostí. Vymetením reálných i imaginárních pavučin ze všech možných zákoutí se zbavíte negativní energie, která se zde postupně usazovala. Proměnit strach a obavy v nadšení a očekávání není nic snadného, ale také nic nemožného. Díky stěhování se můžete těšit na nové zážitky, které na vás už teď čekají.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné