BLESKOVĚ
O životě 16. 08. 2021 PDF Tisk

Rutina aneb Jak najít krásu v prostotě každodennosti

Pro většinu lidí má slovo rutina spíš negativní smysl. Je to něco, co nám zničí vztah. Něco, čemu se všemi silami snažíme vyhnout a nechceme to zažít. Jakmile zůstaneme pár dní doma, začne nás svazovat nesnesitelný pocit nudy. Doba koronavirová nám zajisté sebrala mnohé – ze dne na den jsme se museli vzdát cestování, dobrého jídla v restauracích a vídání se se známými. Naopak nám ale ukázala, co to je ta pravá rutina. Možná v sobě ale skrývá víc, než si dokážeme připustit. Možná ji už teď máme tak trochu rádi…

Rutina aneb Jak najít krásu v prostotě každodennosti

Možná se to stalo i vám: Přiznejte si, kdy se vám poštěstí zůstat téměř celý rok doma s rodinou? Pamatujete si ten kolotoč, kdy musíte ráno vstávat, rychle vypravit děti do školky a do školy, do práce, z práce rovnou na kroužky, pak večeře a v 9 hodin padáte do postele zcela vyčerpaní s pocitem, že ani nevíte, jestli jste vůbec jedli. Nejednou jsme si na tohle stěžovali. A nyní většina z těchto povinností odpadla. Zůstali jsme sice uvěznění doma – ale s našimi nejbližšími. Co víc bychom si mohli přát? Všichni jsme najednou poznali kouzlo všedních dní – kdy je každý den jako druhý. Proč bychom se měli začít v rutině vyžívat?

Rutina znamená mnohem míň stresu. Díky ní máme víc času na to, co má pro nás smysl a co nás těší. Pomůže nám dělat věci rychle a bez delšího rozmýšlení. Dává nám pocit jistoty. V době, kdy nám náš program mohlo nabourat tolik jiných věcí, se dá těžko všechno a v pohodě zvládnout. Kouzlo všedních dní spočívá v tom, že i když máme plný diář úkolů, víme naprosto jistě, jak na ně. A to díky tomu, že máme kolem sebe jisté okolí. Neznamená to, že každý den bude úplně stejný. Můžete si ale naplánovat nákup 1× týdně, 2× týdně si jít zaběhat a každé ráno si sednout s výbornou snídaní a knihou. Nemusíte být nikde na čas, nemusíte nikam zbytečně cestovat. Dokonce ani ti nejmenší nepotřebují neustále zábavní parky, skluzavky a zoo. Stačí jim jízdní kolo a sem tam zábava v lese. Opravdu je tohle náročnější než pobíhání z jednoho kroužku na druhý?

Jak by měla taková rutina vypadat?
Neexistuje žádná ideální podoba pro všechny. Každý si dokáže najít svůj vlastní rytmus, pokud má čas naslouchat svému tělu a duši. Obecně se ale dá říct, že je důležité si ráno říct, jaké povinnosti nás ten den čekají, a podle toho pomalu a s rozmyslem postupovat. Pokud o sobě víte, že vám dělá problém se ráno vypravit z domu, neplánujte si schůzky na brzké ranní hodiny. Vše, co jde, plánujte na odpoledne. Dopoledne si naopak dopřejte čas pro sebe a vydatnou snídani. Vaše tělo vám poděkuje. Nejen že se zlepší vaše zažívání, dokonce zmizí vrásky a šedé vlasy. Je dobré si říct, že tyto návyky pracují pro vás. Ne naopak.

Rutina zároveň neznamená pouze zažitý rytmus. Naše tělo rytmus miluje – od narození žijeme v jistém cyklu, který se opakuje. Už malá miminka milují svůj denní rytmus. Rutina netvoří celý náš den, pouze nás tím dnem poněkud jemně provází, abychom si dokázali užít vše okolo nás opravdu s chutí. Všední dny nám vytváří prostor, abychom mohli žít naplno, protože díky rutině poznáme více sami sebe a spíš si uvědomíme, co vlastně chceme a nechceme dělat.

Rutina není nuda. Naopak. Pomáhá nám, abychom byli výkonnější, kreativnější, vyrovnanější a vnímavější vůči svému okolí. Pomáhá nám oprostit se od věcí, které jsou v našem životě zbytečné a vlastně je ani nepotřebujeme. Je to takový malý most k minimalismu a k lásce k sobě samému.

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné