středa 29. 11. 2023
Již v pradávných dobách považovali naši předkové oheň za posvátný a byl pro ně symbolem transformace. Ať už během tradičních rituálních cest životem nebo při různých slavnostech a přechodech. Jeho síla spočívá převážně v transformačním potenciálu. Je jedním z pěti elementů.
Zasej myšlenku a sklidíš čin. Zasej čin a sklidíš zvyk. Zasej zvyk a sklidíš charakter. Zasej charakter a sklidíš osud.
(indický filosof Svámi Šivananda)
Filosofie jógy se opírá o důležitý ideový pilíř nebo tezi, která říká: Vše je energie. Energie nepodléhá zániku, neustále se mění. Má různé formy a kvality projevu či latence (nezjevného působení). Platí to pro energii těla, dechu, mysli i „esence“ (átman)....
Nechte svou duši potěšit slovy starých mudrců...ať jste šťastní a spokojení.
Staré texty jsou plné moudra a poučení....nechte se inspirovat, vstřebávejte a nechte uvnitř sebe sama rezonovat....nechte všemu čas....
Všichni chceme, aby se naše přání, touhy a sny zhmotnily. Sníme během dne i během noci a celkově snění tvoří velkou část našeho života. Všichni po něčem neustále toužíme a je to velkým pohonem našeho života. Kdybychom nechtěli stále něčeho dosahovat a přitahovat si do života nové pozitivní okolnosti, lidský život by byl velmi prázdný a ztrácel by smysl.
Stmívá se brzy, občas mrholí a vzduch je vlhký. Lezavá zima proniká pod nehty a tlačí nás do lůna našich domovů. Dlouhé večery vybízejí ke zklidnění a kontemplaci. V tomto období dlouhých nocí je noření se dovnitř naší přirozeností. Nebraňme se tomu, naopak, vytvořme si prostředí, ve kterém můžeme spočinout v bezpečí, klidu a s důvěrou. Vytvořme si rituály, kdy vonné esence podpoří náš prostor pro hloubání a rozjímání. Vytvořme si kouřovou clonu, do které se můžeme zahalit a zastavit se v momentu přítomného okamžiku.
Už před několika tisíci lety zjistili jogíni, že lidská bytost je mnohem víc než jen tělo. V jógové filozofii existuje dokonce myšlenka, že nejniternější esence člověka sestává z čisté radosti. Existuje způsob, jak k ní najít přístup?
Jógová etika se obecně vyznačuje jedním typickým principem: Skrze přijetí a pochopení sebe sama mohu přijmout a pochopit okolní svět. Podle toho bychom vždy a za všech okolností měli začínat především sami u sebe. I Ježíš říkal, že bychom si vždy měli nejprve zamést před vlastním prahem, nebo že ten, kdo je bez viny, má první hodit kamenem.
Mysl se stane klidnou, když budeme kultivovat přátelské pocity vůči těm, co jsou šťastní, soucit s těmi, co jsou nešťastní, radost pro ty, kteří zažívají úspěch, a neutrální postoj k těm, kteří páchají zlo.