Symboly a rituály 04. 07. 2019 PDF Tisk

Jógové rituály jako jistota života

Jsme-li na jógové cestě, učíme se nehodnotit věci, které nás obklopují termíny typu dobře/špatně. Zkoušíme stát opodál a hledět na sebe z nadhledu, abychom viděli, co se odehrává, a byli schopni poučit se z toho pro další dny, roky a životy.

Jógové rituály jako jistota života

Člověk praktikující jógu rozvíjí svou pravidelnou praxí nejenom kondici na různých úrovních, ale i svou citlivost. Napojení se na přírodní cykly mu pomáhá v realizaci jeho přání a tužeb, stejně jako pataňdžaliovské doporučení „tapas“ – sebedisciplína, sebekážeň, jak by se doporučení z osmistupňové stezky jógy dalo přeložit, je velkým pomocníkem na cestě seberozvoje a sebepoznání. Učí nás pravidelně stát na podložkách, praktikovat ásanovou, pránájámickou a meditační praxi, stejně jako zabudovává rituály do běžného života.

Rituály bychom měli vnímat jako to, čím tvoříme svou lepší budoucnost. Bez nich v životě tápeme a hledáme svůj úkol a pochopení, kdo jsme. Nastolením určitých jednoduchých rituálů lze v životě těžit energii, která poslouží pro plnění smysluplných cílů. Nebudeme ztrácet energii tím, že nevíme, co se sebou, ale v pravidelně opakujících se cyklech mám bude zbývat pro „něco“ víc – pro tvořivost. Jednoduché rituály, o kterých možná nepřemýšlíme, jsou součástí naší přirozenosti. Ráno vstáváme, přijmeme zdroje energie ve formě snídaně, jsme aktivními a něco vymýšlíme, tvoříme až do zhruba poledne, kdy přichází čas na kvalitní oběd. Po něm je ideální dopřát si čas na vstřebání a rozvedení získané energie celým organismem, aby v odpoledních hodinách zbyla ještě síla na aktivní pracovní, ale i osobní život, kterým se člověk přenáší do období podvečera a večera. Připravuje se na odpočinek a spánek. Ve spánku tělo i mysl dokonale zregenerují a ráno, opět společně, vstupují do podobných cyklů, které slouží jako rituály udržující konstrukci cykličnosti dne a noci.

Jsme-li na jógové cestě, učíme se nehodnotit věci, které nás obklopují termíny typu dobře/špatně. Zkoušíme stát opodál a hledět na sebe z nadhledu, abychom viděli, co se odehrává, a byli schopni poučit se z toho pro další dny, roky a životy. A tak chcete-li něco změnit, neváhejte a začněte. Jarní příroda vám bude nakloněná.

Najděte řád svého dne

Ušetříte energii a budete ji moci využít pro svou tvorbu, záliby a radosti. Odstupte od sebe a dívejte se na sebe z povzdálí. Není to jednoduché, ale zkoušejte to. 

Když vstanete

 • Vypijte sklenici vlažné vody s citrónem (odhleňuje a očišťuje).
 • Pročistěte pět smyslů.
 • Pročistěte nosní dírky střídavým dechem pro vyrovnání energie.
 • Praktikujte pránájámu, ásany a meditujte.
 • Vědomě snídejte – lehce a vydatně.
 • Popíjejte ájurvédský čaj.

Oběd a odpoledne

Ve stejný čas obědvejte s plným vědomím a vybalancujte složky oběda: bílkoviny, sacharidy, olej. Respektujte potřebu přestávek v práci pro obnovení energie.

Večer

 • Pokud jste nepraktikovali pránájámu a ásanovou praxi, učiňte tak před večeří.
 • Ve stejný čas večeřte s plným vědomím a jednou týdně večeři vypusťte, abyste odlehčili a pomohli trávení a celkové regeneraci organismu.
 • Před spaním se nenechte rušit médii (TV, rádio, internet, sociální média) a pracovními záležitostmi.
 • Meditujte mantrou Só-Ham – pro retrospekci a očistu 15–20 minut.
 • Spěte zhruba 8 hodin.

Očista smyslů

Sluch: Naslouchejte a poslouchejte

Posaďte se a nastavte uši k nejsilnějšímu zvuku, který jste schopni zachytit. Postupně procházejte od nejsilnějšího k nejslabšímu zvuku. V další fázi meditace pozornost smyslů obraťte dovnitř a zaposlouchejte se do vnitřních zvuků. 

Zrak: Probuďte se

Opláchněte oči chladnou vodou. Můžete omýt celý obličej studenou vodou, která povzbudí smysly a aktivuje mozek.

Chuť: Očistěte

5–8x seškrábněte škrabkou na jazyk od kořene jazyka ke špičce žluté a hnědé nánosy, které po noci ulpěly na jazyku. Jedná se o toxiny, které je třeba odstranit. Potom vykloktejte roztokem soli ve vlažné vodě. Rozpusťte 1/2 kávové lžičky soli ve sklenici vlažné vody a 1–2 minuty kloktejte. Vyplivněte a prociťte jazyk – vjemy z něho přicházející.

Čich: Ciťte

Výplach nosu – džala néti (roztok slané vody) zajistí souměrnou průchodnost nosu a absorpci energie – prány. Na závěr džala néti proveďte několik cyklů kaphalabhátí pro dobré odstranění vody z dutin hlavy. Přejete-li si pročistit nosní sliznice a dechové cesty, můžete použít speciálně smíchaný nosní olej s bylinkami nebo éterický olej s echinaceou či eukalyptem. Kapičku umístěte na výstup z nosní dutiny a plynule dýchejte.

Hmat: Dotýkejte se

Připravte si sezamový olej v biokvalitě (stejný se používá při ájurvédských masážích). Jednou za týden vetřete olej do celého těla. Masáž stimuluje tok krve a lymfy a pomáhá v očistě těla.