pátek 6. 12. 2024
Hathajóga je stylem jógy, který spojuje dech s delší výdrží v jednotlivých ásanách. Cílem je zapojit každý sval v těle, zklidnit mysl a vše dokonale prodýchat. Hathajóga je součástí královské cesty rádžajógy, a to především pro svůj obsah technik, kterými jsou ásany, pránájáma, krije, bandhy, mudry, mantry, zkrátka techniky očišťující naše tělo.
Hathajóga tvrdí, že nelze pouze koncentrovat svou mysl, nelze ji upřít dovnitř a soustředit se na tok energie, skutečným jádrem všeho je nejprve očistit fyzické tělo, a následně a díky tomu změnit stav své mysli.
Pokud bychom měli mluvit o fyzických ásanách, nejde jen o to se je naučit, ale jde také o to v nich vydržet, aby naše mysl byla v jednotě s prováděnou ásanou. Spojení dechu, správně provedené ásany, práce svalů našeho těla a výdrž, to je hathajóga.
Nuda? Nikoliv, jen cesta k trpělivosti
V hathajóze velice pomalu přecházíme z pozice do pozice, v každé se zastavíme a celá lekce je velice pomalá a klidná. Nudu v tom však nehledejte. Trpělivost – to je to, co nám hathajóga přináší, když pronikneme do jejích tajů. Trpělivost k sobě samému, ke svému výkonu, k pulsování myšlenek ve své mysli. Zkrátka ten, kdo stojí vedle nás, skutečně nemá být tím, kdo nás přiměje zvednout nohu o metr víš. V józe se nesoutěží, a v hathajóze už vůbec ne, protože to není maraton pozic, ale růst v každé jednotlivé z nich. Jak těžké je vydržet, když nás bolí svaly a naše mysl běhá po obchodním domě a hledá regál s mlékem, obléká dítě do školky, vyřizuje pracovní emaily. Jenže to je to, oč tu běží.
Poprvé a navždy
Pamatuji si na svou první hodinu hathajógy, kterou jsem navštívila. Lektorka byla krásná a štíhlá, říkala jsem si: „Tak přesně bych chtěla vypadat.“ A moc jsem se těšila na to, co mě čeká. A zklamaná jsem jistojistě neodcházela. Lekcí jsem od té doby absolvovala nepřeberné množství s různými lektory a jejich vlastním pojetím hathajógy, to, co spojuje každou lekci hathajógy, je: každá lekce hathajógy začíná relaxací a prací s dechem, protože pouze skrze správnou techniku dechu lze posunout fyzično dál, uvolnit svaly, zflexibilnit tělo. Jakmile se naučíte ovládat své tělo, naučíte se ovládat i svou mysl. Ba co víc, zjistíte, že každá pozice vychází z mysli, a někdy nám nejde jen proto, že je naše mysl zkrátka blokuje. A tak když si v hlavě nastavíte, že je vaše páteř ohebná, že tu či onu balanční ásanu v pohodě zvládnete, opravdu ji zvládnete, protože hlava bude uvolněná.
Relaxace
V relaxaci se začíná i končí. To proto, aby se na začátku tělo prohřálo, a na konci, aby se zrelaxovaly svaly a znásobily účinky všech ásan, kterými si naše tělo prošlo. Relaxace není ztráta času, nýbrž nutnost, která naše tělo prohřeje a naši mysl vpraví do jógového módu. Vynechat nemůžeme ani dechová cvičení, jelikož díky nim se prohřívá vzduch proudící do těla a na základě prohřátého dechu se prohřejí svaly a šlachy našeho těla. Relaxace a dechová cvičení jsou 5 až 10 minut každé lekce, následují pozdravy slunci, které mají, stejně jako dechová cvičení, tělo prohřát. Pozdravy slunci jsou asi jedinou částí hathajógy, kterou lze považovat za více dynamickou. Prohřátí v počáteční relaxaci je velice důležité hlavně z hlediska zamezení jakýmkoliv případným zraněním, jelikož v józe se sval propracovává více do hloubky a je potřeba ho předem uvolnit. Po pozdravech slunci se přechází k jednotlivým ásanám, a delším výdržím v nich strávených, většinou je minimum 5 až 10 dechů.
Vydrž výdrž!
Tím je hathajóga opravdu specifická, protože setrváním v delších výdržích ucítíte každý sval svého těla. Učíte se jej prodýchat a zároveň to dát. Být tou ásanou.
Každá lekce je úplně jiná, což je fajn hlavně pro ty, kteří nesnášejí stereotyp a mají rádi, když nevědí, co je čeká. Nicméně zapojit by se měly jak pozice ve stoje, tak pozice v leže, balanční ásany, záklony, ale také předklonové pozice. Každá lekce by měla být komplexní a měla by zapojit svaly celého těla.
Dva typy energie
A proč by hathajóga měla být komplexní? Protože spojuje protipóly, jak napovídá už název, kdy ha je sluneční energie a tha je energie měsíční, proto se i během ásan má každé pozici dát pozice protilehlá, která danou ásanu vyrovná. Předklonu záklon, balanční pozici pozice statická a tak dále. Hathajóga hledá rovnováhu, která pokud se najde ve fyzickém těle, přenese se vzápětí do mysli.
Práce s vlastními svaly
Jóga je sama o sobě práce s váhou vlastního těla, a hathajóga je odlišná ještě tím, že se prohlubuje práce svalů delší výdrží. Tím je sval pod daleko větším napětím, a my se tak učíme zcela jiné bolesti, která je hodně ovlivnitelná tím, jak se k ní postaví naše mysl.
Každý učitel vede svou hathajógovou praxi jiným způsobem, každý do toho vkládá sám sebe. Nenaleznete proto dvou stejných lekcí, ani dvou stejných učitelů, ale pokaždé to budete hlavně vy sami, s kým budete pracovat, koho se budete snažit pokořit a dostat se dál. A nakonec stejně zjistíte, že když správně zapojíte dech a naučíte se ho plně využívat, zmírní se jednak bolest a jednak vás tělo samo pustí dál. Jak je to možné? Zcela jednoduše. Při správném a hlubokém nádechu se svaly správně okysličí a s výdechem mají z čeho čerpat uvolnění a pouštět nás dál do té které ásany.
A rada na závěr...
Cvičte, a poznejte tak své tělo, mysl a své limity. Naučte se plně využívat svůj dech. Naučte se v hektické době najít koncentraci na sebe samé a alespoň na chvilku zastavit čas. Protože tělo je to jediné, co skutečně máme, a měli bychom se o něj pořádně starat!