středa 20. 1. 2021
Ženám se syndromem polycystických vaječníků (PCOS) by vědomá praxe jógy mohla pomoci zmírnit jeho příznaky a vyladit hladiny pohlavních hormonů. Vědci zjistili, že hodinová jógová praxe třikrát týdně dokáže snížit hladinu testosteronu o 29 % během tříměsíčního období.
Otisk a odraz se zrcadlí v každém z nás a v každém, s kým sdílíme „prostor“. Bylo by zvláštní, kdyby otisk lektora nezůstával v jeho lekcích. Proto každý jednotlivec rezonuje s určitým kolektivem a díky bohu za to.
Zvednutí dolních končetin nad hlavu má omlazující a oživující efekt. Celé vnitřní prostředí těla se provětrá a čerpá tak novou energii. I v mysli se vše obrátí a když se pak zvednete, můžete vidět vše z jiného úhlu.
Znáte to, kdy jste celý den jak mátoha a těšíte se do postele. V momentě, kdy ulehnete, jako by vás někdo přepnul a začne to. Mozek začne vytvářet různé katastrofické scénáře, jedna myšlenka následuje druhou, a přestože tělo je unavené, mysl jede svůj závod. Nebo sice usínáte hned, ale probudíte se v noci a opakuje se to samé. A další den znovu, únava i podrážděnost se stupňují, ale myšlenky neustupují.
Naší jedinou jistotou je, že vše podléhá změně. Jaké jsou ty nejnovější změny, které nás čekají?
Svět bojuje s pandemií koronaviru a stále více lidí se snaží chránit všemi možnými prostředky. V současné době neexistují žádné vakcíny proti SARS-CoV-2, takže posílení imunitního systému prostřednictvím vhodné stravy, pravidelného cvičení a spánku se jeví jako rozumné opatření.
Již moudrý Pataňdžali nás vyzývá k tomu, abychom rozvíjeli spokojenost jako důležitý princip na cestě jógy. V sútře 2.42 píše: „Hluboká spokojenost nám dává neomezené štěstí.“ Co ale tato druhá zásada nijamy znamená pro naši praxi a každodenní život?
Bábovka je českou klasikou, kteru však můžete obměňovat na nespočet způsobů. Jedním z nich je i bábovka ala citrónový chlebíček, která je svěží a v kombinaci např. s mátou nebo jarním jedlým kvítím navíc bude vypadat opravdu božsky.
Řešíte, jak žít s větším citem k životnímu prostředí? Každý z nás má svou cestu, kterou se vydává. V zápalu nadšení však často předpokládáme, že náš způsob je ideální, ba přímo nutný i pro všechny ostatní. Jenže totéž si myslí lidé kolem nás... Jak tedy najít vlastní postoj k ekologii se zdravými kořeny?
Známe to všechny, když nás občas přepadne špatná nálada, máme v první řadě tendenci volat mámu nebo nejlepší kamarádku a kňučet solidních 15 minut do telefonu. Jistě, někdy je fajn si postěžovat, ale dost často to v nás vzbudí spíše ještě větší bídu a stres.