Ásany 21. 03. 2023 PDF Tisk

Nebojte se náročnějších ásan

Některé jógové pozice vypadají na první pohled náročně. Člověk v sobě rozvíří strach a ten je paralyzátorem úspěchu. I v mytologii se objevuje příběh o klamném smyslovém vnímání...

Nebojte se náročnějších ásan

Student Véd Kagola hlídal každou noc svou těhotnou ženu. Přednášel jí védské verše pro obohacení duše její i ještě nenarozeného dítěte. Jedné noci zaslechl z venku hlas, který zesměšňoval jeho výslovnost. To ho popudilo a svou zlost si vybil na ještě nenarozeném dítěti, které proklel. Dítě se narodilo s osmi hrby a dostalo jméno Astavakra (asta – osm, vakra – hrbatý).

Znetvořený chlapec se chtěl udobřit se svým otcem, a tak studoval a studoval indickou filozofii. Stal se z něj védský mudrc. I přes jeho vzdělanost ho lidé stále považovali za netvora, protože skrz svůj zrak věřili tomu, co vidí. Nehodnotili jeho moudrost, učenost, ale vzhled. O jeho moudrosti se nesly zvěsti a donesly se až ke králi Džanakovi, který ho vyhledal. Otec Astavakry se to dozvěděl, a tím jeho syn získal na jeho úctě a došlo ke smíření. Král mu požehnal a chlapec se opět mohl postavit, vzpřímit a narovnat se. Jeho prokletí zmizelo.

A tak je tomu i s ásanami. Jejich vizuální vnímání může vyvolat strach, i když v jejich obsahu a provádění panuje lehkost. Jen je třeba je vyzkoušet a trénovat. Z vlastní zkušenosti vím, jak úžasný to byl pocit, když jsem poprvé stál na hlavě. Najednou jsem se ocitnul v pozici, které jsem se bál. Od této chvíle na hlavě stojím každé ráno a mé tělo i mysl si ji užívají společně. Záda se po této pozici cítí dobře, tělo jako by se restartovalo a mysl vyčistila. Standardní věci jsou vnímány z obráceného úhlu. Co bylo dříve pro tělo těžké, je nyní lehké a strach vymizel.

Když jsem se poprvé postavil na ruce a vydržel v pozici, byl to opět úžasný pocit. Nejdříve jsem trénoval s velkým chtěním a moc mi to nešlo. Když jsem se však uvolnil a začal vědomě dýchat, cítil jsem, jak se s dechem aktivuje múla bandha a jak mě síla rukou drží na zemi a nohy se opírají o nebesa... A křičel jsem radostí. Vím, že je to maličkost, ale ruku na srdce... Kdo by nechtěl stát pevně na rukách.

Tipy, jak cvičit náročné pozice:

  • Ve vzporových pozicích vnímejte oporu dechu v těle, zaměstnáte svou mysl. Takto aktivovaná pozornost vám pomůže v provedení pozice. Vaše oči nebudou mít sílu v přenosu informace, jak pozice vypadá, a vy z ní nedostanete strach.
  • Opakujte v mysli mantru sooo-ham, pomůžete tak koncentraci, kterou pozice vyžadují.
  • Kdykoliv opřete ruce na zem, prociťte všechny prsty a celou ruku. Uvědomte si zatlačení do rukou a od nich se odtlačte k druhému konci těla, který se zvedá nahoru. Takto se aktivuje střed těla a vzpor bude snadný.
  • Neukotvená část těla vám nedovolí zaujmout pozici. Celé tělo je třeba mít pod kontrolou.
  • Opíráte-li hlavu o zem, dejte si pozor, aby veškerá váha nebyla právě na hlavě. Krční páteř je náchylná ke zranění, a tak oporu musí nést předloktí, lokty a nohy, které se tlačí nahoru více než samotná hlava.
  • Nebuďte zbrklí a mírněte svou touhu pozici udělat. Dejte těmto vizuálně „náročným” pozicím čas.
  • Víc než touha po dokonalé ásaně vám pomůže lehké „hraní si” v pozici a její zkoušení. Nezapomeňte respektovat své tělo.

TIP
Vyberte si lekci na Jóga Virtual a praktikujte odkudkoliv a kdykoliv! Pro předplatitele časopisu JÓGA DNES je navíc přístup do Jóga Virtual zdarma! Případně den na zkoušku již za 120 Kč. 

Objednat předplatné