neděle 15. 9. 2024
Pro lidi, kteří s breathworkem nemají zkušenosti, lze tento pojem definovat jako metody a postupy, které používají různé rytmické, hluboké i relaxační dechové techniky k dosažení různých cílů, jako jsou: snížení stresu, zlepšení koncentrace, změna dechového rytmu, otevření potlačených emocí nebo na zvýšení tělesné vitality.
Před 7 lety jsem se poprvé setkal s intenzivním tréninkem pránájámy v Indii. Byl to silný důkaz, že skrz dech jsme schopni proniknout dál, než jen k běžnému (ne)pociťování nádechu a výdechu. Po mém příjezdu ze mě energie sálala a naopak - můj stav vědomí…byl trochu “jiný”. Byl jsem neukotvený a žil jak na obláčku. Trvalo mi to dlouhou dobu, než jsem se vrátil, ale z mé vlastní vůle to nebylo. Měli jsme společně s Jakubem firmu a Jakub už nevydržel mé “lety ve vzduchoprázdnu” a musel zasáhnout, abych…sestoupil na zem a své povinnosti přijímal.
Od té doby jsem absolvoval mnoho dechových tréninků a výcviků, zdravotních omezení, a to vše mě postupně přivedlo k vytvoření Dýchárny, jako prostoru pro dech a jeho trénink. Prostoru, kde dechem můžeme dokázat vše, co chceme - tvoření, plnění cílů, sebeuzdravení i “plynutí na obláčku”.
Z Pataňdžaliho systému jógy víme, že pránájáma je práce s energií za pomocí dechu a dechových technik, muder a band. Víme, že cílem je bezdeší - minimalistický dech a schopnost zastavit dech na dobou, pro kterou se rozhodneme.
Pro mě je pránájáma jedna součástka breathworku, tedy metoda pocházející z jógy, která má v sobě neskutečně velký potenciál technik využitelných pro trénink i běžný život. Breathwork je termín používaný pro různé techniky dechových cvičení, které se zaměřují na vědomé a cílené ovládání dýchání ve snaze dosáhnout určitých psychologických, fyzických nebo i spirituálních výsledků. Tato praxe je často spojována s meditací, relaxací a v rukou odborníků (psychologu, psychiatrů, dechových terapeutů, zkušených jógínů) se breathwork stává terapií. Existuje tedy mnoho různých forem breathworku, včetně již jmenované pránájámy v józe přes holotropní dýchání, Butějkovy redukční principy dýchání, oxygen advantage terapii pro sporotovce a samozřejmě i techniky Wim Hof.
Vyzkoušejte nejzákladnější způsoby práce s dechem. Jedná se o běžné techniky, ale velice účinné.:
1. Brániční dýchání
- Sedněte si nebo si lehněte a položte si ruce na břicho - ideálně ze stran.
- Pomalu se nadechněte nosem, přičemž se snažte naplnit břicho k pocitu roztažení do boků, zad i přední strany. Břicho (tlak v něm) se jemně pohne (bude prociťován) nahoru, do boků a také do zad. Při výdechu se vše jen uvolní. Toto je také jedna z nejjednodušších dechových meditací, kterou když budete dělat každý den ráno a večer 10 minut, uvidíte/ ucítíte, jaký vliv na klid vaší mysli i kvalitu dechu to bude mít. Bohužel - takto technika je velice jednoduchá a tak lidi jednoduchosti moc nevěří. Jaká škoda, že člověk si myslí, že “něco víc” je to, co potřebuje. Přitom sestoupit níž je často vítězství.
2. Box breathing (čtvercové dýchání)
- Sedněte rovně, zavřete oči a zaměřte se na svůj dech.
- Nadechněte se - počítejte do čtyř, zadržte dech na čtyři doby, vydechněte počítaje do čtyř a opět zadržte dech na do čtyři sekundy.
- Opakujte několik cyklů. Tato metoda čtvercového dýchání je první záchranou při stresu a pomáhá přepnout centrální nervovou soustavu (CNS) z módu - aktivity a rychlosti (sympatikus) do relaxace (parasympatikus.
3. Střídavé dýchání nosem
- Sedněte v pohodlné poloze s rovným zády. Pravou ruku zvedněte proti obličeji. Prostředníček a ukazováček opřete mezi obočí.
- Nadechněte se a pomocí palce pravé ruky zavřete pravou nosní dírku a vydechněte levou nosní dírkou.
- Nadechněte se levou nosní dírkou. Prstem zavřete levou nosní dírku, otevřete pravou a vydechněte jí.
- Nadechněte se pravou nosní dírkou, zavřete ji a vydechněte levou. Celý cyklus opakujte 15krát.
Střídávé dýchání vyrovnává činnost mozkových hemisfér a nastoleje klid a mír. Například před spánkem je to způsob, jak ztišit, zklidnit a oddat se slastnému spánku.
Už jsem psal, že breathwork je praxe, která zahrnuje řízené dýchání s cílem zlepšit mentální, fyzické a duchovní zdraví a metody pod tímto pojmem zahrnuté, se často stávají v současné době předmětem zkoumání.
Co jednoznačně vyplývá z různých studií je to, že výsledky naznačují, že breathwork může být užitečným nástrojem pro zlepšení duševního zdraví a snížení úrovně stresu.
Ač už jste se mnou byli v dýchárně, nebo nebyli, dýchárna/ breathwork online workshop je praxe, která je zaměřená na uvolnění, podporu zdraví díky dechu a práci s myslí.
V dechu není začátečník, ani pokročilý. V dechu je jen ten, kdo zkouší a vědomě pracuje s dechem pomocí dechových technik, zádrži dechu, různých dechových vzorců a metod, které jsou zaměřené na podporu energie, změnu dechového vzorce, harmonizaci centrální nervové soustavy a projasnění mysli. Ale! Je nutný - jemný přístup. Netlačit na pilu, trénovat, trénovat a opakovat, aby vše mohlo nově nastat.
Protažení těla, relaxace, meditace s tréninkem dechu - dechové techniky (klidové, rázovité, jemně extatické, redukční, harmonizační), postupy a metody tvoří podvečerní praxi tak, aby vás inspirovala a také očistila po celém dnu a přivedla ke klidu a čistotě mysli…aby se vám dobře stalo a druhý den jste měli energii díky kvalitní regeneraci, která nastává se spánkem i tréninkem dechu.
Přihlaste se zde.