Byliny v ájurvédě: Indický ženšen – ašvaganda

Seznamte se s bylinou, která svým jemným účinkem převyšuje příliš stimulační sibiřský ženšen. Řeč je o ašvagandě.

Stres – náš společník

Není před ním úniku. Bohužel se s ním setkává každý ve větší či menší míře. Stres je zkrátka náš společník. V určitém množství je prospěšný, ale pokud je ho příliš, je škodlivý a má neblahé následky na naše zdraví.

Pomoc jako forma manipulace

Kdy je pomoc pomocí, to znamená, kdy chce člověk konat dobro pro dobro a kdy pomáhá pro něco, co to přinese jemu? A jak s takovou formou pomoci nakládat, respektive jak na ni reagovat? V tom se vyjevuje souvislost s jamou a nijamou, kdy musíme nechat druhým svobodu a neutiskovat je svými názory, nepřisvojovat si jejich hodnoty a na druhou stranu neulpívat na těch svých a nevnucovat je ostatním.

Salát z růžičkové kapusty

Růžičková kapusta patří mezi oblíbenou jarní zeleninu. Proto pro vás máme svěží lehký salát, kterým můžete doplnit hlavní jídlo nebo si ho dopřát jako lehčí večeři.

Inspirace pro první jarní dny aneb Velký (ú)klid

Přichází jaro, časné jarní dny, objevují se sluneční paprsky a období přechodu února k březnu se jeví jako jarní probuzení. Příroda zpívá, tráva se zelená, vše se probouzí a my máme chuť probudit se taky! Co když právě v tuto chvíli pociťujeme únavu, letargii, nebo dokonce úzkost?

Čtení jako relaxace

Sáhnout po knize a začít číst je skvělý způsob relaxace. V dnešní době ale není zrovna jednoduché udržet pozornost, dočíst knihu a užívat si to. Všude kolem na nás číhají sociální sítě, zprávy, podcasty, které nás rozptylují. Soustředěnost na knihu se vyplatí.

Jóga na míru: Jak zjistit, co mi vyhovuje?

Jóga je jen jedna ve smyslu toho, že záměrem a cílem všech rozmanitých jógových stylů a škol je v konečném důsledku totéž – harmonizovat nitro člověka, vést k přijetí sebe sama a k objevení vnitřní svobody, nezávislosti a spokojenosti.

Nový JÓGA DNES Speciál vychází 1. dubna!

Druhé vydání Jóga DNES Speciál vychází 1. dubna 2022! Speciál časopisu Jóga DNES se tentokrát ponese v duchu pozitivního ovlivnění těla a práce na svém JÁ a nese název Hackněte své tělo!

Páršvottanásana (pozice pyramidy)

Poloha pyramidy příznivě působí prakticky na všechny svaly zadní části těla, stejně jako na páteř a břišní orgány. Pomáhá také řešit problémy s kulatými rameny, a nenásilně a jemně otevírá hrudník a zvyšuje odvahu, sílu a chuť do života.

Co s naším tělem udělá „výpadek“ pohybu?

Možná už jste se s takovou situací setkali. Cvičíte, makáte na sobě, vidíte výsledky a máte z toho radost. Pak ale najednou nastane situace, kdy chtě nechtě musíte cvičení vypustit – ať už je to zranění, těhotenství, změna prostředí.