Sedmá čakra – sahasrára

Poslední ze škály sedmi základních čaker je korunní čakra zvaná sahasrára, které se budeme v těchto řádcích věnovat.

Jógou proti vánočnímu přejídání – jak účinně zklidnit mysl

Všichni to známe. Přijdou Vánoce a kromě výzdoby je všude spousta dobrého jídla a pití, které máme neustále na očích. Omezit své chutě pak bývá problém, s kterým se potýkáme všichni. Chceme zhubnout, omezíme stravu, cvičíme, ale zapeklité chutě jsou tady pořád. Jak na ně vyzrát, aby nám nebyly přítěží? Odpověď je jednoduchá. Jógou a meditací.

Advent – období lásky, míru a pokoje

Štědrý den se přiblížil a s ním i poslední adventní víkend. Přípravy na nejoslavovanější den v roce vrcholí. Pod tíhou našich představ o tom, jak by mělo být naklizeno, uvařeno a vše připraveno, zesilujeme vnitřní napětí a stres. Rok co rok si říkáme – bude to jiné, a přesto každý rok opět podlehneme. Rok 2020 byl pro mnoho z nás ve všech směrech náročný. Rok velikých změn, které nás měly připravit nebo i přinutit k budoucí transformaci na osobní i kolektivní rovině. Pojďme zkusit letos přestřihnout nit starých návyků a projít těch pár dní před příchodem Ježíška v míru a klidu, zejména uvnitř sebe.

Vánoční strom –⁠ symbol Vánoc

Většina z nás má Vánoce spojené především s dětstvím. Vzpomínáme, jak maminka začala s pečením cukroví, jak jsme chtěli pomáhat, ale spíše jsme překáželi. Domovem se nesla vůně skořice, vanilky, rumu a pomerančů. V oknech se postupně rozsvěcela světýlka, kolem nás přibývala vánoční výzdoba a vrcholem byl Štědrý večer, kdy se konečně rozsvítil vánoční stromek a pod ním jsme objevili hromadu dárků.

Advent – období radosti i tichého usebrání

Je stříbrná neděle a třetí adventní týden je před námi. Pokud jste praktikovali meditační techniky, které jsme vám nabídli v předchozích dílech, pak se vám již možná podařilo odlehčit mysl, uklidnit či zcela zahnat stres kolem blížících se Vánoc a konce roku. Tlak předvánočních příprav je na půl cesty a sílí. Pečení cukroví, úklid, nákup zásob na svátky, shánění dárků v této nestabilní době, to vše pod taktovkou našich představ o tom, jak by to mělo být, jak se to vždy dělalo u nás doma a jak se to sluší a má. Často pouze naplňujeme představy a požadavky druhých, nikoli své. A přitom třetí týden adventu by se měl nést v duchu štěstí a radostného očekávání. A my zapomínáme, jaká je opravdu naše vlastní vize pohodových Vánoc.

Advent – období lásky, míru a meditace

První adventní týden je za námi. Možná se vám v tom shonu kolem vánočních příprav podařilo najít i chvilku klidu pro sebe a praktikovat meditační techniky, které jsme vám nabídli v minulém díle na železnou neděli. Dechová technika sukha pránájáma harmonizující celý organismus, meditace s koánovou otázkou „kdo já jsem“ pro balanc levé a pravé hemisféry či mantra „So ham“ (Já jsem) pro vědomí sebe sama. Vše se záměrem umět se zastavit, přestřihnout šňůru povinností a najít vlastní zdroj vnitřní síly a naděje pro lepší zítřky.

Rozkvetlý advent

Nejtypičtější květinou Vánoc je vánoční hvězda, nebo také pryšec nádherný. Původně pochází z Mexika a zemí Střední Ameriky z oblastí subtropických hor. Ve Spojených státech je květina známá také jako poinsettia (poinsetie)...

Advent – období zastavení se a meditace

První adventní neděle nám připomíná blížící se čas Vánoc. Dobu zastavení se, pohroužení a usebrání. Dobu odpočinku po celoroční práci. Dobu sounáležitosti, lásky, klidu a míru. A přesto nás rok co rok ve stejný čas pohltí domácí přípravy, stres kolem shánění dárků, pečení cukroví, dokončování pracovních projektů či plánování rodinných návštěv.

Lakšmí – lotosová bohyně hojnosti

Pouze hojnost přitahuje další hojnost. Vnitřní bohatství k sobě poutá také plnost, prosperitu a vnější hmotnou realizaci štěstí. Štěstí je to, co je naplněné, to, co může rodit nové. Hojnost domácí partnerské pospolitosti, radosti, pevného zdraví a milosti, vše to do našeho života přináší Lakšmí.

Axis mundi, modus vivendi aneb O vertikále a horizontále

Ať už sympatizujeme s tou či onou filosofií kreslící hodnotové linky a křivky životní cesty, asi se shodneme na zcela přirozeně pociťované touze, či letmém chvění, nalézt v životě smysl. S určitou nadsázkou řečeno, naplňování smyslu někdy trvá chvíli, jindy se uskutečňuje v rámci několika zrození.