BLESKOVĚ
Symboly a rituály 08. 02. 2024 PDF Tisk

Proč je důležité mít vize pro to, aby se nám vyplnily naše sny?

První měsíce nového roku nabízejí spoustu prostoru pro bilancování, zhodnocování toho, jak si v našich životech vedeme, ale i k novým začátkům. Nemusíte se hned tísnit v přeplněných fitness centrech jen proto, že začal nový kalendářní rok. Důležité je vědět, proč jste se vydali právě touto cestou a kam až chcete dojít. Zdá se to být jako docela jasná věc, mnoho z nás ale vlastně ten pravý záměr za svými činy nevidí. Mít jasnou vizi je pro naplnění cíle mnohem důležitější, než bychom si na první dobrou mohli myslet.

Proč je důležité mít vize pro to, aby se nám vyplnily naše sny?

Co je to vize a proč je důležitá?

Sny a vize nám pomáhají zůstat dlouhodobě motivovaní a vydržet na cestě. Směřování myšlenek na pozitivní věci, které si do života chceme přitáhnout, v sobě skrývá obrovskou sílu. Čím konkrétněji si naše přání dokážeme představit a vizualizovat, tím silnější je naše motivace a koncentrace. Mít svou vizi neustále na očích je důležité nejen pro udržení pozornosti ale i proto, abychom si dokázali sami pro sebe vyhodnotit, zda jsme stále na správné cestě. Zda se naše sny časem nezměnily a naše vize vlastně směřuje už někam jinam.

Důvěřujte sebe sama

I když všichni moc dobře víme, že právě cesta je cíl, ne vždy je jednoduché na ní zůstat a nesejít. Konkrétní představa toho, co si přejeme, nám pomůže zklidnit mysl a vydržet. Když si v hlavě představíme vše, co nás čeká – to pozitivní i to negativní – jsme na vše lépe připraveni a dokážeme účinně čelit stresu. Díky tomu narůstá naše sebedůvěra a my tak můžeme koncentrovat pozornost na to důležité – na překonávání překážek a posilování víry v sebe samé. Jakmile přestaneme plýtvat energií na myšlenky plné strachu a pochybností, dokážeme si do života přitáhnout přesně to, co chceme.

Jak si správně vizualizovat

Není správné a špatné vizualizace, pokud jste otevření a upřímní sami k sobě a ani při snění se nedržíte při zemi. Vize je od toho, abychom mysleli ve velkém. Pro to, abychom si ale dokázali správně určit naši vizi a nemotali se v kruhu, který by nás neposunul nikam dopředu, je dobré klást si ty správné otázky. Zkusit můžete techniku 3 otázek, které znějí: Jaké chci mít v životě zážitky? Jak se chci realizovat a posouvat? Jak chci prostřednictvím své vize prospět světu a svému okolí? Je dost možné, že nebudete vědět odpovědi hned. Nechte si je projít hlavou a postupně ve vašem nitru hledejte ty správné odpovědi. Tam, kde se všechny odpovědi protínají, vyvstane cesta, kterou byste se měli vydat, soustředit se na ni a konkrétně si ji představit přesně tak, jak byste si ji představovali v těch nejrůžovějších snech.

Vize jako pomocník pro znovuzískání motivace

I když už víte, co je vaše vize, můžete narazit na těžší chvilky. Na chvilky zklamání a neúspěchu. Takové chvíle nezdaru otřesou naší psychikou, oslabí vůli a k velení se postupně dostává strach a pochyby. A právě vize je to, co vám pomůže se oklepat a uvědomit si, že i neúspěch může být pouhou zkouškou nebo příležitostí. Vize a vizualizace vám pomůže překonat ty těžké stavy, kdy si říkáte, proč to všechno vlastně děláte a jestli vám to za to stojí.

Vyrobte si vision board

Vaše vize se bude nejlépe naplňovat, když ji uvidíte před sebou v jasných barvách. Existuje pro to skvělý nástroj tzv. vision board. Neváhejte a v rámci sebepéče si vyčleňte čas pro sebe, který naplníte nejen úvahami nad tím, jaký by váš následující rok měl být, ale i kreativní činností. Vision board je nástěnka obrázků a nápisů, které nejlépe vystihují vaše sny a vize. Kreativitě se meze nekladou. Můžou to být náhodně vystříhané a nalepené obrázky bez ladu a skladu. Milovníci pořádku a řádu můžou ale vision board rozdělit podle jednotlivých oblastí života a sebe umístit do středu. Nejen, že si utřídíte myšlenky, ale strávíte čas sami se sebou, bez stresu a v klidu. Kdo by takovou chvíli nepotřeboval?

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné