Meditace 23. 05. 2022 PDF Tisk

Zatočte s nespavostí aneb proč a jak meditovat před spaním

Pokud máte potíže s usínáním, může být na vině neklidná mysl, kterou nedokážete ukočírovat, a tak musíte pozorovat myšlenky, jež vám brání poklidně spočinout v říši snů. S tím může pomoci meditace, která představuje příjemný a efektivní způsob, jak se stát pánem svých myšlenek.

Zatočte s nespavostí aneb proč a jak meditovat před spaním

Na světě jsou miliony lidí, kteří mají problémy se spánkem. Vzhledem k hektickému životnímu stylu je v mnoha případech na vině stres, jejž během každodenního života zakoušejí, neumějí ho kompenzovat a přerůstá jim přes hlavu.

Jak stres ovlivňuje spánek
Někdy jim stres znemožní usnout, jindy je probudí v noci nebo nad ránem a následně brání navázat na spánek tam, kde skončili. Pokud mezi takové jedince patříte i vy, možná byste měli dát šanci meditaci.

Jak mozek v noci pracuje
Pocit klidu, který přichází po dobrém nočním spánku, není způsoben tím, že by mozek přes noc odpočíval. Je to právě naopak – zatímco spíte, mozek usilovně pracuje na vytváření nových spojení a opravování relevantních vzpomínek.

Proč meditovat před spaním
Čím hlubší váš spánek je, tím méně stresového hormonu kortizolu mozek při své práci vylučuje a tím více si tělo odpočine a zregeneruje. Má to výhody pro celkové zdraví, včetně imunitního systému, a dokonce i zpomalení stárnutí. Právě tyto ozdravné procesy podporuje meditace před spaním, což mimo jiné potvrzují výsledky rozsáhlého výzkumu provedeného v roce 2020.

Jak meditace před spaním působí
Již předtím jiný výzkumprokázal, že i meditace přes den se projeví kvalitnějším nočním spánkem. Meditace těsně před spaním ale podle novějších informací přímo přispívá ke zmírnění stresu a také fyzické bolesti, protože snižuje aktivitu hypotalamu.

Jak je to možné
Meditace pomáhá vytvořit optimální vnitřní podmínky, které jsou nezbytné pro opravdový a plnohodnotný odpočinek. Vědecké důkazy naznačují, že tato praxe zklidňuje jak tělo, tak mysl a kromě toho generuje důležité fyziologické změny.

O jaké fyziologické změny se jedná
Podle odborníků pomáhá meditace před spaním vytvářet stejné fyziologické účinky, jaké se vyskytují v raných fázích spánku: srdeční tep se zpomaluje, u některých lidí se snižuje krevní tlak a dochází ke zklidňování mysli.

Jaký je význam koncentrace
Meditace vás přiměje zaměřit pozornost jedním cíleným směrem, což ubírá na důležitosti všem rušivým vlivům, které následkem toho ztrácejí na razanci, hlučnosti, výraznosti a také průbojnosti. To vede k hluboké vnitřní relaxaci, která navozuje ideální podmínky pro zahájení spánku.

Jak spolu souvisí pozornost a odpočinek
Výsledky dalšího výzkumu
potvrdily, že meditace zvyšuje pozornost a koncentraci, což přispívá k lepšímu odpočinku, protože zaměření dává mysli stabilitu a vám pocit klidu a spokojenosti. Podle dalších vědeckých zjištění podporuje meditace před spaním produkci melatoninu, což je hormon nezbytný pro normální fungování spánkových cyklů.

Jak meditovat
Chce to trpělivost a pravidelnost. Přistupujte k meditaci bez očekávání, berte situaci tak, jak je. Zavřete oči a obraťte pozornost dovnitř, k dechu a dráze, kterou v těle vykonává. Kopírujte ji svou myslí a pokaždé, když vaši pozornost něco vyruší, vraťte ji zase zpátky k dechu. A pořád dokola. Důležité je vytrvat.

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné