Očistné techniky 27. 11. 2016 PDF Tisk

Jógové očistné rituály pro podporu energie

Organizovanost je základ úspěchu...vytvořte své vlastní očistné rituály, které pravidelně zařazujte do své praxe... pomůžou vám na vaší cestě za úspěchem.

Jógové očistné rituály pro podporu energie

Rituály jsou prostředky, jejichž pomocí si stanovujeme rytmus. Rytmus je přirozený řád vesmíru a pomáhá na cestě sledování cílů. Vyšetříte si každé ráno 30 minut pro pravidelnou praxi? Pokud ne, zkuste nejdříve třikrát týdně vstát o půl hodiny dříve, abyste podpořili energii, kterou jste v letních měsících načerpali. Cílenou očistu zvýšíte v období rovnodennosti nebo úplňku. Díky jednoduché očistné sestavě můžete obnovit nebo zvýšit energii pro každý den. Není třeba podstupovat drastické očistné kúry, stačí si pravidelně věnovat péči v každodenní jógové praxi.

Pročištěte krev

Mukha bhastrika (kovářské měchy) – dechová technika, která působí očistným způsobem na pH krve. Mukha jsou ústa a rázovité vydechování „č...č...č...“ probíhá právě přes sešpulené rty do ztracena. Nenadechujete v průběhu techniky! Snažte se o maximální fázovité vydechování až do pocitu, že už není co vydechnout. Techniku můžete doplnit o pohyb trupu. Posaďte se na paty. Ruce sevřené do pěstí položte do třísel. Lokty otevřete do stran. Provádějte mukha bhastriku a přitom pohybujte trupem nad stehna. Zvedání začněte od hlavy, hrudníku až do napřímení trupu. Proveďte 3–9krát.

Aktivujte mozek a páteř

Vezměte gumový míček velikosti tenisáku a jednu i druhou nohu promasírujte střídáním tlaku do míčku. V místech, která jsou citlivá, chvíli zůstaňte a střídejte tlaky. Promasírujte celé chodidlo a několikrát za sebou zkuste míček uchopit prsty nohou. Propleťte prsty rukou mezi sebou a různými pohyby (meze se nekladou) rozpohybujte ruce. Otevřete ústa, vyplázněte jazyk do hloubky brady a proveďte několik výrazů obličeje.

Přejděte do pozice na čtyřech (pozice kočky) a rozpohybujte záda. Při nádechu záda mírně prohněte a s výdechem je vyhrbte. Zopakujte několikrát za sebou a v dalším provádění snižte trup na předloktí. Provádějte opačné dýchání. Po dokončení se vraťte a tělem vyjádřete pohyby kočky – pružnost, variabilnost a volnost. Těmito pohyby uvolníte celé tělo, včetně vnitřních struktur (klouby a vazy). Přejděte do pozice vysokého kliku (prkno) a s výdechem do pozice psa hlavou dolů (střecha). Tyto dvě pozice střídejte v rytmu dýchání a nechte energii proudit.

Očistná meditace

Posaďte se na paty nebo do zkříženého sedu a vyrovnejte páteř za korunou hlavy. Uvědomte si dýchání, nechejte ho volně plynout a pozorujte ho. Představte si nad svou hlavou slunce ve všech detailech, které vás napadnou: tvar, barva, síla, energie… Nechejte paprsky vyzařující ze slunce vstupovat přes korunu hlavy do celého svého těla, jako by postupně jím prostoupily. Prociťujte a vnímejte. Pracujte s touto představou, až si vytvoříte okolo svého těla sluneční ochranný obal. Spojte dlaně před hrudníkem na sebe (namaskára mudra) a zůstaňte tak dlouho, jak vám bude příjemné.

Po příjemném ranním rozpohybování se nasnídejte a zkuste v klidu vyjít za svými denními povinnostmi. Dokážete-li praxi pravidelně praktikovat po dobu 30 dnů, rituály se vám odmění a vaše energie bude stále proudit.

 

Celou jógovou praxí se můžete inspirovat v jógové TV – www.jogavirtual.cz.

 

 

Objednat předplatné