Meditace 04. 10. 2018 PDF Tisk

Jak správně proniknout do meditace?

Je obecně známo, že pokud se naučíte meditovat, budete vy i váš život produktivnější, vyrovnanější a spokojenější. Pokud zatím nevíte jak na to, pomohou vám následující řádky.

 

Jak správně proniknout do meditace?

Meditace je jednodušší, než si myslíte, stačí ji správně uchopit. 

Meditace vás učiní produktivnějšími. Možná se vám to zdá jako nesmysl, máte sedět a nic nedělat a být produktivní? Ale je tomu přesně tak. Než si ale řekneme, jak správně meditovat, je dobré si říct, proč je meditace vlastně dobrá a k čemu: 

Výhod, které meditace přináší, je mnoho. Má velmi uklidňující účinky. Výzkum ukázal, že aktivita EEG ve skutečnosti klesá během meditace. Správně zvolená meditace vám také pomáhá dobít baterky, abyste měli více energie po celý den. Pravidelnou meditací, a to alespoň 2krát týdně, se zvyšuje průtok krve v mozku a podle jednoho neurofyziologa „přetváří obvody ve vašem mozku“. (Zdroj: Zen a kniha Brain) 

Bylo prokázáno, že lidé, kteří meditují, potřebují méně spánku.

Meditace zpomaluje stárnutí mozku a zvyšuje množství šedé hmoty v něm. Tato hmota je zodpovědná za kontrolu svalů, vidění, sluch, paměť, emoce a řeč. Má tedy pozitivní vliv na všechny naše smysly.

Meditace zvyšuje a usnadňuje naši schopnost se soustředit a ponořit svou energii do čehokoliv, čemu se rozhodneme věnovat. Naučí vás neodkládat věci na „potom“ a zároveň zvyšovat svou produktivitu ve stejný čas. Praxe dokonce ukázala, že zvyšuje pozitivní hodnocení studentů během psaní testů a zkoušek, a to až o 11 %, jak uvádí jedna studie!!

Meditace pomáhá vaší mysli defragmentovat myšlenky, abyste jim dokázali lépe rozumět a udělat si od nich odstup, a tak získat lepší perspektivu pohledu na věc či danou problematiku.

Netřeba dodávat, že existuje mnoho výhod pro přijetí pravidelné meditační praxe, a výše zmíněné jsou jen některé z nich.

Meditace je velmi jednoduchá praxe, kterou si lidé nadměrně komplikují. V první řadě je naučit se správné technice dechu. Zaměřit se na dech jako takový. Plně postačí si ho vizualizovat.

Princip meditace

Základní myšlenka meditace je jednoduchá. Pokaždé, když se vaše mysl začne přesouvat od myšlenky k myšlence a vy se začnete ztrácet v toku svého myšlení, obraťte se zpět ke svému dechu. Opakujte to tak dlouho, než se přestanete ztrácet v myšlení a budete se na dech plně soustředit. Důvodem je, že pokaždé, když obrátíte svou pozornost zpět ke svému dechu, posílíte „svůj sval pozornosti“, chcete-li tomu říkat. Pak se časem zvyšuje pozornost a soustředění, kromě řady dalších výhod uvedených výše. To je základní myšlenka meditace.

Na správnou meditaci pak budete potřebovat dvě věci, které již ale jistě máte. Jsou jimi: 

1. Něco, na co si budete moci sednout. Existuje i meditace ve stoje či za chůze, ale meditace v sedě je přeci jen to, co se využívá nejčastěji, a vlastně je to i nejlepší možnost jak začít. Existují dvě možnosti, na co si sednout. Křeslo (dobré, pokud začínáte nebo máte problémy s páteří). Židle. Ta je skvělá, pokud právě začínáte rozjímat nebo se vám na meditačním polštáři se vám sedí nepříjemně. Pokud jste „meditujícími“ nováčky, je křeslo tou nejlepší volbou. Teprve v okamžiku, kdy se s meditací více sžijete, je vhodné se přesunout na meditační polštář. Zkuste začít tak, že si svou cestu do meditace co nejvíce zpříjemníte. Meditační polštář je pak nejoblíbenější věcí, na které zkušení jogíni sedí nejraději. Polštář vás totiž dokonale vybízí k tomu sedět rovně, s páteří hezky prodlouženou za temenem hlavy, a to také udržuje vaši bdělost. Zvyšuje se tedy produktivita, v níž se nacházíte.

2. Časovač. Vzhledem k tomu, že meditace se týká vývoje vašeho „svalu pozornosti“, kontrola hodin by trochu pokazila účel meditace, protože by neustále odváděla vaši pozornost od vašeho dechu. A to nechceme. Úplně stačí, když jako časovač použijete svůj mobilní telefon, kde si zkrátka nastavíte, jak dlouho chcete meditovat.

A jak správně sedět? 

Nejdůležitější je sedět rovně. To vás totiž udrží v pohotovosti a umožní vám se snadněji soustředit na dech. Vaše oči mohou být buď zavřené, nebo otevřené. Cílem celé této „meditační“ věci je znovu aktivovat svalovou pozornost. Pokud zjistíte, že se můžete soustředit lépe na svůj dech se zavřenýma očima, jako mnozí další lidé, pak je asi nejlepší nechat je zavřené. Pokud jste unavení a přistihnete se, že, když zavřete oči, spíše než meditovat máte sklon usínat, nechte je raději otevřené a soustřeďte se jimi na nějaký, byť pomyslný, bod před sebou. Pokud jde o ruce, řiďte se intuicí. Někdo prsty dlaní zaujme mudru, jiný je volně položí na stehna. Obojí je v pořádku. Stejné je to s nohami. Můžete je nechat natažené nebo je libovolně zkřížit tak, aby pro vás meditace byla co možná nejpohodlnější.

Už na nic nečekejte a začněte!

Meditace po dobu 10 minut denně je mnohem lepší volba než meditace po dobu 70 minut jednou týdně. Pokuste se meditovat častěji (každý den, pokud je to možné), a to i přesto, že to znamená jen několik minut.

Začněte pozvolna. Netlačte na sebe a nečekejte od sebe kdovíjaké výsledky. Pokud se totiž budete nutit meditovat hned 30 minut denně, pravděpodobně od meditace brzy utečete, protože to jen urychlí vaši frustraci. Úplně stačí, když začnete 5minutovou meditací 3krát týdně a postupně budete přidávat. Budete tak nejen sledovat svůj vlastní vývoj, ale budete se tak moci také radovat z toho, jak hezky vám meditace jde, baví vás, a ke všemu rychle utíká. Nebojte se své odbíhající mysli, i přes myšlenky, které se tu a tam mohou objevit, bude mít meditace pro vás samotné velmi pozitivní vliv.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné