středa 4. 10. 2023
Možná máte v práci za celý rok akce dost, a tak si o dovolené rádi přispíte a potom strávíte den na slunci s oblíbenou knihou. Jenže pak se před kolegou, který o volných dnech zdolává horské vrcholy, cítíte trochu provinile. Nebo se těšíte, až vyměníte celodenní sezení za pořádné výšlapy? A následně se na ty, kteří jen polehávají u bazénu, díváte tak trochu skrz prsty? Není ale vlastně jedno, jak člověk dovolenou tráví? Existuje jediný správný způsob? Nezáleží hlavně na tom, aby si odpočinul?
Odhaduje se, že na světě je 300 až 400 tisíc druhů suchozemských rostlin. Z nich má lékařské využití 35 500. My jich využíváme a známe jen minimum. Častokrát je máme rovnou pod nohama a ani netušíme, jaké bohatství pro naše zdraví představují.
Až do 12. století byly byliny nejdůležitějším nástrojem západní medicíny. Abychom je dovedli použít vhodným způsobem, je důležité znát jejich účinky, bezpečnost a kombinovatelnost s jinými bylinami nebo i moderními léčivy.
V současnosti prožíváme renesanci v bylinkářství i ve výrobě domácích přírodních prostředků, a to nejen při léčení, ale i v kosmetice.
Můj příběh spjatý s jógou má své více i méně radostné a náročné pasáže. Dnes se s vámi podělím o tu nejnáročnější a zároveň nejzásadnější z nich. Běžně o tom s lidmi nehovořím, není pro mě snadné přemýšlet nad některými detaily, a někdy se přistihnu u toho, že mi to vlastně připadá jako zážitek, který prožil někdo jiný.
Letošní léto hřeje a svítí. Mám pro vás několik tipů, jak využít modrou barvu v interiéru, abyste se cítili lépe v teplých dnech.
Dnešní můj blog nebude z mého života a reagující na změny či nějaké situace okolo mě. Je o…lepším světě, světě, který můžeme svými myšlenkami, skutky a činy tvořit bez stěžování si a neustálého lamentování nebo litování se.
Dnes pro vás máme první článek z nového seriálu JÓGA DNES nazvané příhodně #MUJPRIBEH:
Jak jsem přežila napříč složitému dětství a mladickým výstřelkům, které vyvrcholily tragickou autonehodou, a jak jsem našla uzdravení a smysl v józe.
Nastává letní čas, čas dovolených. Ne všichni si pod příjemně stráveným časem s rodinou představí obrovský hotelový komplex s neustále křičící hudbou z reproduktorů a přeplněnými stoly stále stejně chutnajícího jídla. Pokud vás taková představa úplně neláká, možná už jste přemýšleli o tom cestovat na vlastní pěst. Může to být vzrušující dobrodružství, pokud vám doma nepobíhají malá stvoření vydávající různé příjemné i nepříjemné zvuky – a tím myslím děti. Většina lidí se obává cestování s dětmi, protože milují svůj režim a rituály, které cestováním zcela určitě narušíme. Možná by nás ale děti uměly příjemně překvapit. Jak se na takovou cestu připravit a co určitě nezapomenout?
Jakmile teploty vystoupají ke dvacítce, láká nás to ven na vzduch, na sluníčko, do přírody. Neznám lepší meditaci než procházku tichým lesem – dokáže úžasně zklidnit mysl a zároveň dodat našemu tělu tolik potřebnou energii. V teple se nám dobře cvičí, svaly se lépe protahují, zdá se jednodušší dostat se do pozic, které nám jindy připadají náročné. Slunce vlévá život do našeho těla, pozitivní vibrace vybublávají na povrch a dobrou náladu rozdáváme všem okolo nás. Je tady období dovolených, zkoušení nových věcí, poznávání nových krajů i sebe sama.
Z mých úplných jógových začátků si pamatuji jediný záměr – provést ásanu co nejdokonaleji ve smyslu jejího postavení. Dech a výdrž byly věci, které mě vůbec nezajímaly, a ohlédnu-li se zpátky, myslím, že jsem nedýchala vůbec. Míra chtění a dosahování složitější pozice vždy překračovala všechno ostatní...
Konečně začíná léto – dlouhé slunečné dny, pikniky, prázdniny, setkání s přáteli a rodinou, zmrzlina a dobré čtení jsou jen některé z věcí, které si během této nádherné sezóny můžete dopřát!